< Ubezpieczenie domu i mieszkania online

Wyjeżdżasz na Święta? Oto 9 sposobów na to, by Twój dom był bezpieczny!

Prezenty kupione, walizki spakowane – bo przecież w te Święta wyjeżdżasz do rodziny albo na wypoczynek. Na samą myśl uśmiech pojawia się na Twojej twarzy. Zniknie, kiedy już wrócisz – do okradzionego mieszkania. Niestety, o ile dla większości z nas Święta to czas relaksu, o tyle dla złodziei to najgorętszy okres w roku. Dochodzi wtedy do największej liczby kradzieży z włamaniem. Co zrobić, aby Twój dom był bezpieczny?

Według oficjalnych statystyk Polskiej Policji w 2017 roku stwierdzono aż 65 514 włamań[1]. To znaczy, że złodzieje wchodzą do domów i mieszkań co 8 minut! Być może myślisz – przecież mnie to nie dotyczy. Takie rzeczy przydarzają się dalekim krewnym, nielubianym sąsiadom albo ludziom pokazywanym w telewizji. Ale nie Tobie, prawda? A może jednak warto pomyśleć nad kilkoma środkami ostrożności? Zwłaszcza teraz, kiedy wyjeżdżasz na dłużej. A w ogóle w jaki sposób złodzieje dostają się do naszych mieszkań? Oto najpopularniejsze triki wraz ze sposobami na uchronienie się przed nimi. Pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony – ale o tym za chwilę!

Na domownika - przez drzwi wejściowe

To może wydać się zbyt oczywiste, ale niestety to prawda – czasem po prostu zapominasz zamknąć drzwi. I o ile wychodząc do pracy o tym pamiętasz, to wracając wieczorem do mieszkania już nie zawsze. A przecież wystarczy kilka sekund – ktoś otwiera drzwi, chwyta leżącą w korytarzu torebkę i nawet nie zdążysz krzyknąć „Łapać złodzieja!”. Może to rada pasująca bardziej do codziennych sytuacji, niż wyjazdu na dłużej, ale zawsze warto przypominać, że bezpieczny dom, to dom zamknięty na wszystkie spusty!

Kilka słów o antywłamaniowych drzwiach i zamkach. Do swojego domu wybierz drzwi z klasą – najlepiej jak najwyższą. Klas jest 6, drzwi antywłamaniowe powinny posiadać oznaczenie 3. lub 4. klasy. Takie drzwi to około 20 minut stawiania oporu przed profesjonalnie przygotowanymi włamywaczami. Ale są też zamki. Ich rodzajów i wersji jest mnóstwo. Najważniejsze co musisz wiedzieć, to fakt, że jeden, centralny zamek to zdecydowanie za mało. Co więcej, zamki również posiadają klasy – T, O, A, B oraz C. Pokonanie tego ostatniego zajmie złodziejowi około 6 minut.

Na MacGywera - przez okno

Pomijając już sytuację, kiedy w gorącą noc zostawiasz otwarte drzwi balkonowe, nawet zamknięte okna nie stanowią zazwyczaj problemu dla włamywaczy. Ostry przedmiot wbity między okno i framugę, kilka sprawnych ruchów i voilà, Twoje okno stoi przed złodziejem otworem. Jak tego uniknąć? Już na etapie wybierania okien warto zainteresować się ich właściwościami antywłamaniowymi. Ale kiedy musisz żyć z tym, co już masz, podstawową kwestią jest zablokowanie wewnętrznych klamek. Najlepsza opcja to klamki zamykane na kluczyk, ale czasem wystarczy połączyć dwie sąsiadujące ze sobą klamki za pomocą białej opaski zaciskowej.

Możesz również spróbować przechytrzyć włamywaczy i być w dwóch miejscach jednocześnie. Wystarczy zainstalować przynajmniej w dwóch pomieszczeniach czasowy włącznik światłą. Pod taki czasowy włącznik możesz również podpiąć radio albo telewizor. Pamiętaj, aby wyciszyć domofon – po co ktokolwiek ma wiedzieć, że nikt w Twoim mieszkaniu nie może podnieść słuchawki?

Na Kota w Butach - przez szybę

Złodziej nie chce zazwyczaj robić zbyt dużego hałasu, ale wielu nie widzi przeciwwskazań przed zbiciem szyby. Jak w takich wypadkach zabezpieczyć dom przed włamaniem? Pierwszą myślą jest wybór szyb antywłamaniowych o oznaczeniu P4A lub wyższym. Oznaczenia dla szyb obejmują swoim zakresem osiem klas – P1A-P5A oraz P6B-P8B. Oczywiście każda szyba w końcu pęknie, ale im lepsze właściwości antywłamaniowe, tym dłużej włamywacz będzie się trudził. Szyba P6B wytrzyma nawet do 50 uderzeń młota lub siekiery, a P8B ponad 70!

Ale co w sytuacji, gdy nie ma czasu ani pieniędzy na wymianę szyb? Poszukać możesz wtedy ochronnych, antywłamaniowych folii. Stosują je chociażby właściciele sklepów z witrynami. Taka folia, już po zbiciu szyby, utrzymuje ją w dotychczasowej pozycji i uniemożliwia jej wypadnięcie. Folia oczywiście nie zapobiegnie włamaniu, ale może opóźnić wejście włamywacza do środka. To kilka dodatkowych minut na reakcję. 

Na rajdowca - przez garaż

Twoje drzwi wejściowe wyposażone są w kilkadziesiąt niezależnych systemów antywłamaniowych, w oknach masz kuloodporne szyby, a w garażu… No właśnie, brama garażowa. Tę zazwyczaj ludzie zaniedbują. A przecież jeśli Twój garaż połączony jest z resztą domu, to złodziej nie będzie zastanawiał się dwa razy. Ale i w takiej sytuacji są rozwiązania. Zawsze możesz zainstalować w garażu czujniki instalacji alarmowej. Pamiętaj, aby sam system posiadał również alternatywne źródło zasilania – na wypadek, gdyby ktoś postanowił odciąć Ci prąd.

A jeśli już przy garażu jesteśmy – nie zapominaj o swoim samochodzie. Jeśli zostawiasz go w domu, koniecznie wprowadź auto do garażu. Po co ma stać na zewnątrz i kogokolwiek kusić? Nie zostawiaj także w samochodzie żadnych wartościowych przedmiotów. Zamknij je, a kluczyki dobrze schowaj albo oddaj komuś na przetrzymanie. 

Na ninję - przez dach

To nie żart, złodzieje to zazwyczaj bardzo sprawne i zwinne osoby. Nie jest dla nich niczym trudnym przeskoczyć kilka balkonów, czy wejść na dach budynku. A kiedy są już na samej górze… Cóż, czasem wystarczy usunąć kilka dachówek albo przeciąć świetlik i przestępca jest już w środku. Czy na taki sposób można jakoś odpowiedzieć? Na usta ciśnie się „porządny dach”, ale czasem wystarczy uniemożliwić komuś dostanie się na samą górę. Zadziałać może także dobrze oświetlony teren wokół domu, włączony alarm i czujni sąsiedzi.

Na Mikołaja - przez dach

Ho ho ho, to żaden Mikołaj! A zamiast dawać, woli brać – zwłaszcza to, co do niego nie należy! Choć włamania przez włazy kominowe to prawdziwa rzadkość, nie znaczy, że się nie zdarzają. Oczywiście niosą ze sobą ryzyko utknięcia w przewodzie, ale ktoś naprawdę drobnej budowy jest w stanie skorzystać z takiej opcji. Ochrona przeciwwłamaniowa w tym przypadku? Porządna kratka powinna wystarczyć! 

Na Ralpha Demolkę - przez ścianę

Co prawda pisaliśmy o tym, że włamanie do domu odbywa się zwykle szybko i po cichu, ale niektórzy lubują się w wejściach w wielkim stylu. Kradzież z włamaniem przez dziurę w ścianie? Są i takie przypadki! Wystarczy, że przestępcy użyją fałszywych danych, wynajmą na krótko puste mieszkanie i przebiją się do osoby mieszkającej tuż obok. Czy u kogoś wzbudzą podejrzenie odgłosy remontu…?

Rada? Cóż, tutaj pomóc mogą… dobre relacje z sąsiadami! Przed swoim wyjazdem poproś ich, żeby od czasu do czasu zajrzeli do Twojego mieszkania. Może uda się zapobiec nieszczęściu?

Na hakera - przez Facebooka

Mało który złodziej działa spontanicznie. Włamanie do domu poprzedza często wielomiesięczna obserwacja. Ale obecnie włamywacze nie muszą wystawać pod Twoim mieszkaniem, aby mieć pewność, że Ciebie w nim nie ma. Sam im to powiesz! Informacje, którymi nieustannie dzielimy się w sieci ułatwiają złodziejom działanie. . Wczoraj byłeś na imprezie, dzisiaj wyjeżdżasz na tydzień na narty, a za miesiąc cały wieczór spędzisz na koncercie – wyśmienicie!

Takie zachowanie nie dotyczy wcale pojedynczych przypadków – potwierdzają to statystyki. Jak podaje portal Bankier.pl, w Polsce z Facebooka korzysta aż 16 milionów osób (aż 80% z nich loguje się codziennie)[2]. Na świecie to już ponad 2 miliardy! Czym ludzie najchętniej dzielą się w sieci? Przede wszystkim zdjęciami – jak podaje portal Spidersweb.pl wrzucamy ich aż 350 milionów dziennie. To 4 tysiące zdjęć na sekundę![3] Ale Facebook umożliwia nam znacznie więcej – możemy oznaczać znajomych, meldować się w różnych lokalizacjach, na bieżąco aktualizować Relacje i Mój Dzień w Messengerze. Na to tylko czekają Ci, którzy poszukują o nas informacji.

Co można więc zrobić, aby nie ułatwiać życia włamywaczom? Usunąć fejsa? Zniknąć z internetu? Zamknąć się w swoim mieszkaniu? Spokojnie – wystarczy zwracać uwagę na to, co i komu udostępniamy. Publiczne posty zamień na takie, które są widoczne jedynie dla znajomych. Publiczne konto na Instagramie przełącz na prywatne. A zdjęcie z wakacji wrzuć, kiedy już wrócisz z urlopu. W końcu życie toczy się w realu, prawda?

Ale media społecznościowe i internet to nie tylko niebezpieczeństwo bycia śledzonym przez włamywaczy. To także wiele różnych sposobów wyłudzenia od nas danych. Mail od nigeryjskiego księcia z prośbą o wysłanie numeru karty kredytowej wygląda na ewidentne oszustwo, ale przestępcy są coraz bardziej pomysłowi. Jak nie stracić oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym? Kupuj tylko w znanych i sprawdzonych sklepach online (nie daj się nabrać na super promocje nieznanych sprzedawców). Strony powinny mieć w adresie szyfrowany protokół „https”. Po drugie, nie odbieraj wiadomości od nieznanych nadawców, nie wysyłaj im numerów karty czy haseł logowania. Pamiętaj także, że w wiadomościach z kartkami świątecznymi mogą kryć się wirusy. I przede wszystkim nie korzystaj z nieznanych Ci sieci Wi-Fi. 

Prawda jest taka, że wszystkie te sposoby mogą nas niestety zawieść. Włamywacze ciągle się uczą. Bardzo możliwe, że już wkrótce znajdą zupełnie nowy sposób na to, aby dostać się do Twojego mieszkania. Tylko co wtedy? Cóż, na wszystkie wspomniane metody złodziei jest tylko jedna, naprawdę skuteczna odpowiedź…

Na przezornego - ubezpiecz swój dom lub mieszkanie

Jeśli chorobie nie można zapobiec, to może warto zażyć lekarstwo? Nie ma innego, w 100% skutecznego sposobu na odzyskanie wartości skradzionych rzeczy niż ich ubezpieczenie! Najgorszy możliwy scenariusz? Za pieniądze z ubezpieczenia kupisz sobie nowy telewizor.

Oczywiście, nikt nie namawia Cię do tego, aby porzucić ostrożność albo nie inwestować w zabezpieczenia. Ale dobrze jest wiedzieć, że kiedy nie uda się ochronić mieszkania przed złodziejem, ktoś wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń i pomoże Ci stanąć na nogi. Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania i na co zwrócić uwagę? Czytaj dalej!

Polacy coraz rzadziej chcą się uczyć na własny błędach – jak pokazują badania Kantar Public, swój dom lub mieszkanie ubezpieczyło już około 80% osób[4]. Martwimy się nie tylko powodziami czy wichurami, lecz także włamaniami. Czy ten wzrost zainteresowania ubezpieczeniem świadczy o tym, że jesteśmy coraz rozsądniejsi? Nie tylko, sporą zasługę mają w tym także sami ubezpieczyciele. Ci starają się tworzyć coraz prostsze i korzystniejsze warunki Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. To one określają, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania i w jakim stopniu nasz dom jest chroniony przez umowę.

Jak pokazuje raport Polskiej Izby Ubezpieczeń sprzed kilku lat[5], włamanie i kradzież to drugie, najczęściej występujące zagrożenie dla naszego domu lub mieszkania. Dlatego zastanawiając się jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać sprawdź, czy obejmuje ono ochroną:

  • ruchomości zwykłe (sprzęt AGD, narzędzia, meble, sprzęt sportowy);
  • ruchomości specjalne (biżuteria, dzieła sztuki);
  • sprzęt elektroniczny (sprzęt komputerowy, fotograficzny, audiowizualny, instrumenty muzyczne);
  • przedmioty do prowadzenia działalności zarobkowej (sprzęt specjalistyczny).

W sytuacji, gdy w 2017 roku policja wykryła jedynie 36,5 % przypadków stwierdzonych włamań[3] (dane za oficjalnymi statystykami Polskiej Policji), ubezpieczenie jest niemal koniecznością. Co zrobić, kiedy już staniesz się ofiarą włamywaczy? Po zgłoszeniu zdarzenia na policji, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Jak zgłosić szkodę? W Avivie możesz to zrobisz online! Przy wypełnianiu zgłoszenia otrzymasz informację, jakie dokumenty powinieneś dostarczyć. W Twoim domu pojawi się także likwidator, który oceni straty. A potem już tylko czekasz – pieniądze na Twoim koncie powinny pojawić się standardowo w terminie do 30 dni od zgłoszenia zdarzenia.

Co więc daje Ci ubezpieczenie? Gwarancję pomocy... Nie dadzą Ci tego ani wszystkie zabezpieczenia świata, ani policja. Dlatego stosuj się do znanej wszystkim maksymy – zamiast liczyć na innych, licz na siebie. I swoje ubezpieczenie…


[1] http://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html

[2] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Facebook-od-10-lat-w-Polsce-Z-platformy-korzysta-dzis-przeszlo-16-mln-polskich-uzytkownikow-7589177.html

[3] https://www.spidersweb.pl/2017/08/facebook-messenger-polacy.html

[4] https://businessinsider.com.pl/finanse/polisy-mieszkaniowe-ranking-pibja-i-onetu/vc3zqzp

[5]https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-mieszkania-od-kradziezy

[6] http://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html