< Ubezpieczenie domu i mieszkania online

Jak zgłosić zalanie mieszkania przez sąsiada?

Zalanie mieszkania może przytrafić się wskutek opadów atmosferycznych, popękanych rur, awarii albo działań nieuważnego sąsiada. Z zalaniem lokalu wiążą się spore straty materialne, które można liczyć w tysiącach. Dochodzenie odszkodowania od winowajcy może okazać się trudne. Inaczej jest, jeśli Twój dom lub mieszkanie zostało ubezpieczone, np. w Avivie. Sprawdź, jak zgłosić szkodę.

Zalania sąsiedzkie najczęściej występują w budynkach o wielu kondygnacjach. Czasem dzieją się w wyniku remontów prowadzonych przez sąsiada, czasem przez nieuważne niezakręcenie kranu lub zostawienie otwartego okna, a jeszcze innym razem trudno jest wskazać ich przyczynę. W każdym razie powodują liczne straty, nie tylko dla samego zainteresowanego, ale również dla jego sąsiadów. Jeśli więc znajdziesz się w sytuacji, w której Twoje mieszkanie zostanie zalane przez sąsiada, musisz poczynić właściwe kroki – aby ograniczyć wielkość szkody, a także nie ponieść strat finansowych.

Gwarantujemy wypłatę odszkodowania już w 10 dni, a jeśli nie dotrzymamy terminu – otrzymasz zwrot składki.

Czy zalanie mieszkania podlega ubezpieczeniu?

Sprawy odszkodowawcze w związku z zalaniem mieszkania bywają skomplikowane, jeśli chcemy je uzyskać od sprawcy. Zgodnie z art. 415 k.c.: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Tym samym, odpowiedzialność za zalanie mieszkania, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, polega na udowodnieniu przez poszkodowanego nie tylko faktu zalania, ale również tego, że zdarzenie powstało na skutek działania lub zaniedbania ze strony sąsiada. Trudność dowodowa bywa różna, ale jedno jest pewne – trochę wysiłku trzeba włożyć w to, aby odszkodowanie uzyskać.

A co jeśli rzeczy, które uległy zniszczeniu potrzebujesz już? Wówczas nieocenionym rozwiązaniem okazuje się ubezpieczenie domu lub mieszkania. Odpowiedzialność Avivy rozpoczyna się pierwszego dnia okresu ubezpieczenia wskazanego w polisie – najczęściej jest to kolejny dzień po zapłaceniu składki. Jeśli zatem zalanie przez sąsiada nastąpi w okresie ochrony, otrzymasz pieniądze na naprawę szkód. Gwarantujemy wypłatę odszkodowania już w 10 dni, a jeśli nie dotrzymamy terminu – otrzymasz zwrot składki.

Procedura zgłaszania szkody

  1. Spróbuj ustalić sprawcę. Zalanie sąsiedzkie zazwyczaj jest niefortunnym zdarzeniem losowym, w wyniku którego straty ponosi nie tylko osoba, u której nastąpił wyciek wody, ale także jego sąsiedzi. Najczęściej sprawca bywa nieświadomy zajścia, dlatego istotne jest podjęcie właściwych kroków, które ograniczą straty. W związku z tym, gdy tylko dostrzeżesz zdarzenie, koniecznie udaj się do sąsiada i powiadom go o nim. Być może on również jest poszkodowany, a problem jest ulokowany gdzie indziej.
  2. Niezwłocznie powiadom  zarząd budynku (jeśli istnieje) o fakcie wystąpienia w lokalu szkody spowodowanej przez zalanie. Jeśli trudno ustalić sprawcę, to po stronie zarządu leży usunięcie usterki.
  3. Zabezpiecz mienie przed niszczeniem, na tyle, na ile będzie to możliwe. Utrzymaj ten stan do chwili przybycia na miejsce przedstawiciela lub do otrzymania zgody Avivy na usunięcie skutków szkody. Jeśli kontakt nie nastąpi, możesz uprzątnąć lokal po upływie 3 dni roboczych od chwili zgłoszenia roszczenia.
  4. Jeśli posiadasz ubezpieczenie domu lub mieszkania w Avivie, powiadom nas o zdarzeniu, jak tylko będzie to możliwe. Uczyń to w ciągu 3 dni roboczych od dnia, kiedy dowiesz się o szkodzie. Do zgłoszenia wykorzystaj formularz zamieszony na stronie internetowej bądź zadzwoń pod numer +48 22 557 44 44.
  5. Do zgłoszenia szkody potrzebne Ci będą informacje o jej przyczynie, a także o poniesionych stratach. Sporządź listę zniszczonego, uszkodzonego lub utraconego mienia – będzie potrzebna do uzupełnienia formularza zgłoszenia szkody. Oczekuj na informację zwrotną o przyjęciu zgłoszenia i dalszym postępowaniu.

Choć teraz wydaje Ci się to nieprawdopodobne, pamiętaj, że zalania mieszkań zdarzają się stosunkowo często. Jeśli staniesz się poszkodowanym w takiej sytuacji, możesz rościć odszkodowania z OC sprawcy. Możesz również ubezpieczyć się na taką ewentualność w Avivie, wówczas w szybkim tempie otrzymasz należne świadczenie i możliwe będzie rychłe naprawienie szkód. 

Zgłoś zalanie mieszkania

Poinformuj nas o szkodzie za pośrednictwem formularza online, a my skontaktujemy się z Tobą.

Sprawdź nasze ubezpieczenia

Ubezpieczenie samochodu

Wypróbuj pakiet AC/OC ze zniżką nawet do 80% i szkołą bezpiecznej jazdy gratis.

Ubezpieczenie podróżne

Ubezpiecz podróż w Europie już za 28 zł za tydzień. 

Ubezpieczenie życia i zdrowia

Zapewnij sobie wypłatę pieniędzy i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych. 

Oszczędzanie i ochrona dla dziecka

Ubezpieczenie, które pozwoli Ci zadbać o jego przyszłość.