Grupa Aviva

Kilka faktów

Grupa Aviva to jedna z największych instytucji ubezpieczeniowych w Europie. Pozostaje liderem na swoim macierzystym rynku brytyjskim, na którym działa od ponad 320 lat. Obecnie obsługuje 33 miliony klientów w 14 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Specjalizuje się w indywidualnych ubezpieczeniach na życie, polisach zdrowotnych i majątkowych oraz produktach inwestycyjnych. W Polsce Aviva działa od 1992 roku i zdobyła zaufanie ponad 3 milionów klientów, którzy powierzyli jej do zarządzania ponad 50 mld zł swoich oszczędności.

Aviva ubezpiecza życie i zdrowie swoich klientów, ich mieszkania, domy i samochody, a także pracowników i majątek firm. Proponuje rozwiązania ułatwiające oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy na ważne cele, w tym na emeryturę. Jest firmą przyjazną rodzinie, jako pierwszy ubezpieczyciel na życie wprowadziła dodatkowe korzyści dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Wysoka jakość obsługi klienta, sprawna likwidacja szkód i wypłata świadczeń (w 2019 roku firma wypłaciła klientom ponad 568 mln zł świadczeń i odszkodowań), a także programy wspierające społeczności lokalne – to tylko niektóre z atutów Avivy, za jakie doceniają firmę klienci, dziennikarze i niezależni eksperci. Dowód? Zdobywane co roku nagrody

Nowoczesna marka i trzy wieki tradycji, czyli odrobina historii

Ponad 300 lat temu, w czasach, gdy Jan III Sobieski gromił Turków pod Wiedniem, w Londynie powstało jedno z pierwszych towarzystw ubezpieczeniowych – Hand-in-Hand. Nie bez powodu oferowało ubezpieczenia od pożarów. W 1666 roku Londyn strawił wielki ogień, w wyniku którego 80% mieszkańców straciło dach nad głową. To tragiczne wydarzenie spowodowało zawiązanie się kupieckich towarzystw ogniowych, które przekształciły się w towarzystwa ubezpieczeniowe. Jednym z nich było właśnie założone w 1696 roku Hand-in-Hand.Sto lat później, w 1797 roku, bankier Thomas Bignold założył towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – Norwich Union. Dziesięć lat później jego firma rozszerzyła działalność o ubezpieczenia na życie, a jego syn – Samuel – kontynuował ekspansję firmy.

W 1861 roku w rejonie Tooley Steet w Londynie wybuchł kolejny tragiczny w skutkach pożar. Grupa londyńskich kupców zdecydowała o założeniu własnej firmy ubezpieczeniowej pod nazwą Commercial Union. W ciągu następnych 15 lat firma otworzyła swoje przedstawicielstwa na całym świecie (m. in. w Indiach, Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii). 
W 1905 roku w skład firmy weszło towarzystwo Hand-in-Hand.

Dynamiczny rozwój ubezpieczyciela spowodował, że w 2002 roku z połączenia Commercial Union, Norwich Union i General Accident powstała jedna z największych grup ubezpieczeniowych na świecie. Otrzymała nazwę Aviva. Nowa marka została stopniowo wprowadzana na wszystkich najważniejszych rynkach, na jakich działało Commercial Union – w 2009 roku nastąpiło to w Polsce.Nie był to jednak koniec ekspansji firmy. W 2015 roku Aviva połączyła się z brytyjską grupą Friends Life, uzyskując pozycję lidera na brytyjskim rynku ubezpieczeń na życie.

W gronie milionów osób korzystających na przestrzeni wieków z usług ubezpieczyciela znaleźli się wybitni naukowcy, politycy i artyści, m. in.: Isaac Newton, Walter Scott, Winston Churchill, J.F. Kennedy, Agatha Christie, Freddie Mercury oraz rodzina Guinnesów, założyciele słynnego browaru w Dublinie.