Wolontariat

Kto na ochotnika?

Zdajemy sobie sprawę, że przekucie dobrej woli w czyn wymaga dodatkowego wsparcia. Działamy więc dwutorowo. Z jednej strony kilka razy w roku prowadzimy zbiórki charytatywne wśród pracowników, z drugiej - pomagamy pracownikom Avivy osobiście włączyć się do pracy w charakterze wolontariusza. Dlatego też stworzyliśmy program „Kto na ochotnika? Wolontariat w Avivie”. Jego celem jest promowanie idei wolontariatu, wywoływanie inicjatyw wolontariackich oraz finansowe wspieranie pracowników Avivy w realizowaniu ich projektów wolontarystycznych. W 2010 roku w ramach programu zrealizowane zostały następujące projekty:

My się zimy nie boimy

Projekt pomógł przygotować psiaki ze schroniska w Ostrowi Mazowieckiej na nadejście zimy poprzez zakup kocy dla szczeniąt i chorych psów, które bez pomocy mogłyby nie przeżyć mrozów. Środki na pchły i kleszcze zakupione z funduszy projektu pozwoliły psiakom na uwolnienie się od męczących je pasożytów. Udział wolontariuszy umożliwił zabranie psów na krótki spacer oraz zrobienie zdjęć, które zamieszczone w internecie, dadzą szansę na znalezienie psiakom nowego domu. 

Nowe życie Kamila

Autorzy projektu zorganizowali charytatywny turniej piłki nożnej, podczas którego zbierali fundusze na rehabilitację 22 letniego Kamila, który w wyniku wypadku samochodowego od kilku miesięcy pozostaje w śpiączce. Podczas turnieju zorganizowana została zbiórka pieniędzy wśród uczestników. Fundusze na rehabilitację Kamila zbieraliśmy także w naszych biurach. 

Szkoła pierwszej pomocy

Wolontariusze, wspólnie z trenerami z firmy Adrenaltika, zorganizowali w naszej zaprzyjaźnionej szkole w Łochowie dzień pierwszej pomocy. Aktywności objęły szkolenie z pierwszej pomocy dla nauczycieli oraz prelekcje dla ponad 100 uczniów. Dzieciaki poznały na nich zasady bezpieczeństwa na drodze oraz sposoby wzywania i udzielania pierwszej pomocy. Przekazaliśmy także szkole apteczki oraz odblaskowe gadżety poprawiające widoczność na drodze. 

Street to School

W 2011 roku Aviva w Polsce dołączyła do programu ‘Street to School”, który jest prowadzony przez Avive na całym świecie. Jego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży pochodzących z ubogich, dysfunkcyjnych, często patologicznych rodzin. Chcemy stworzyć warunki, dzięki którym, dzieci będą miały szansę lepiej wykorzystać swój potencjał i pokazać im, że zdobywanie wiedzy jest przepustką do lepszej przyszłości.

Polska edycja programu skierowana jest do podopiecznych świetlic środowiskowych w Radomiu. Świetlice to miejsca, które dla dzieci są często "ostatnią deską ratunku" na pozostanie w domu rodzinnym. Mają tu szansę otrzymać ciepły posiłek, opiekę pedagogów, psychologów, pomoc w odrabianiu lekcji, jednym słowem to czego z różnych, życiowych powodów nie mogą zapewnić im rodzice.

Dzięki Avivie i naszym wolontariuszom – pracownikom Avivy, w ciągu pierwszego półrocza 2011 wychowankowie świetlic:

 • wzięli udział w organizowanych przez nas cyklicznie olimpiadach edukacyjnych z udziałem wolontariuszy z Avivy, dzięki którym przekonali się, że nauka jest nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim odkrywaniem nieznanego świata i szansą na lepszą przyszłość (Olimpiada Wiedzy Wszelakiej, Mole Książkowe, Karnawałowa);
 • zobaczyli, że praca naprawdę się opłaca – zorganizowaliśmy Kiermasz Wielkanocny w Biurze Głównym Avivy gdzie sprzedawane były ozdoby świąteczne wykonane przez dzieci. Zebrano 2 800 zł (pieniądze przeznaczone zostały na kolonie letnie).
 • otrzymali wymarzone prezenty świąteczne - grudniowa akcji Kurier św. Mikołaja;
 • regularnie uczą się języka angielskiego i informatyki;
 • otrzymali sprzęt komputerowy i biblioteczki.

Dzieci traktują wszystkie nasze spotkania bardzo poważnie – przygotowują się do olimpiad, zaskakują nas zdobytą wiedzą, ale przede wszystkim doceniają poświęcony im czas i uwagę.

Program zaplanowany jest na cały 2011 rok, docelowo ma trwać 5 lat. Parterem Avivy w realizacji programu jest Fundacja Przyjaciółka. Lekcje języka angielskiego są prowadzone przez Szkołę Języków Obcych Lingua Nova.

Dr Pikuś

Celem projektu było wsparcie przez Dr. Pikusia i jego pomocników podopiecznych Centrum Zdrowia Dziecka. Fundusze projektowe pozwoliły na zakup materiałów papierniczych, które posłużyły do stworzenia świątecznego wystroju szpitala i karnawałowych ozdób.

Chcąc jeszcze skuteczniej zachęcić pracowników do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym wprowadziliśmy w firmie Dzień Wolontariusza. Dzięki tej inicjatywie każdy z pracowników może wykorzystać jeden płatny dzień w roku na pracę wolontarystyczną.

Podziel się Zdrowiem! 

Projekt "Podziel się zdrowiem!" prowadzimy we współpracy z Fundacją przeciwko Leukemii. Jego celem jest propagowanie idei honorowego krwiodawstwa i badań krwi pod kątem donacji szpiku przez dawców niespokrewnionych. Owocem naszych działań jest ponad 130 osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy szpiku oraz prawie 100 donacji krwi. Akcja „Podziel się Zdrowiem!” w 2010 roku zwiększyła swój zasięg. Na firmowym pikniku dołączyli do nas członkowie rodzin pracowników, a na Igrzyskach Avivy nasi agenci i przedstawiciele struktur terenowych.

Jak pomagamy

W latach 2009 i 2010 zrealizowaliśmy następujące projekty:

 • zorganizowaliśmy zbiórkę podręczników i art. szkolnych dla polskiej szkoły  w Wierszynie na Syberii;
 • wspieraliśmy osoby poszkodowane podczas powodzi w 2010 roku – zebraliśmy wśród pracowników 38 kartonów z odzieżą, pościelą, ręcznikami, żywnością i chemią, Dodatkowo Aviva zakupiła ponad 2 tony żywności i środków czystości oraz osuszarki, które pomogły w renowacji pomieszczeń mieszkalnych;
 • dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Kurier Św. Mikołaja”, przygotowując świąteczne prezenty dla dzieci ze świetlic środowiskowych w Radomiu;
 • zbieraliśmy karmę dla psiaków ze schroniska w Ostrowi Mazowieckiej;
 • pomogliśmy dzieciom i najuboższym rodzinom z Ośrodka Pomocy Społecznej na warszawskiej Woli;
 • wspólnie z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Konstancinie braliśmy udział w warsztacie tworzenia ozdób świątecznych i karnawałowych;w ramach integracji zespołów przeprowadziliśmy projekt renowacyjny oraz warsztaty „Jak widać kiedy nie widać” dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łochowie.