WCN #18 Building Microservices with Kotlin and gRPC

Jak zwiększyć efektywność komunikacji między mikrousługami? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy z prelegentką Marharyta Nedzelska na ostatnim spotkaniu Warsaw Cloud Native Meetup. Oprócz tego porównaliśmy technologię gRPC z innymi rozwiązaniami, a całość zakodowaliśmy w Kotlinie.

Organizator: Warsaw Cloud Native

Temat: Building Microservices with Kotlin and gRPC

Data: 09.01, godz. 18.00-20.00

Miejsce: Aviva, Inflancka 4B – 7 piętro

Obecnie architektura mikrousługowa zdobywa coraz większą popularność, a duże organizacje z milionami użytkowników piszą mikroserwisy. Co to oznacza? W systemie jest mnóstwo kanałów komunikacji pomiędzy usługami, a aplikacje przesyłają i pobierają więcej danych. Przy pewnej skali wydajność komunikacji może bardzo spaść i wpłynąć na straty danych oraz wzrost opóźnienia w systemie. 

Podczas prezentacji Marharyty Nedzelskiej przyjrzeliśmy się technologii gRPC, porównaliśmy ją do podobnych rozwiązań, omówiliśmy jej podstawy i wyjaśniliśmy, czym są protocol buffers. Całość została przedstawiona w bardzo praktyczny sposób - zobaczyliśmy, jak napisać pliki proto, jak efektywnie komunikować się między mikrousługami, a na koniec napisaliśmy dużo kodu (w Kotlinie).