Serverless UG #4: Warszawa

Styczniowy meetup był pierwszym spotkaniem warszawskiej Serveless User Group Poland w tym roku. Podczas tej edycji poruszyliśmy tematy związane z wyzwaniami i szansami architektury servelessowej w oparciu o Google Cloud, o których opowiedział Filip Knapik. Oprócz tego Maciek Sawicki przedstawił wady i zalety wdrożenia platformy serverless w oparciu o Kubernetesa, a tematem prelekcji Wojciecha Barczyńskiego były lambdy w Golangu.

Organizator: Serverless User Group Poland

Temat: Serverless UG #4: Warszawa

Data: 24.01, godz. 18.00-21:30

Miejsce: Aviva, Inflancka 4B – 7 piętro

Na ostatnim spotkaniu z Serveless User Group Poland mieliśmy okazję wysłuchać trzech prelekcji. Pierwszą z nich wygłosił Filip Knapik, by pokazać wyzwania i szanse architektury servelessowej w oparciu o Google Cloud. Prezentacja objęła rozwiązania open source i uruchamiania usług Serverless na klastrach Kubernetes przy użyciu Knative (również poza Google Cloud). Ponadto porozmawialiśmy o zagadnieniach związanych z wydajnością rozwiązań Serverless w chmurze publicznej i kierunku rozwoju całego obszaru.

Natomiast Wojciech Baczyński poruszył temat związany z lambdami w Golangu. W swojej prezentacji Wojtek pokazał, jak zacząć, dlaczego warto użyć języka Gopher as-a-function-world w porównaniu z NodeJS i zaprezentował implementację beserwerowego frameworka.

Z kolei Maciek Sawicki zajął się wadami i zaletami wdrożenia platformy serverless w oparciu o Kubernetesa oraz otwartymi implementacjami rozwiązań serverless. Zaprezentowane w trakcie prelekcji rozwiązania można wykorzystać zarówno w chmurach publicznych jak i instalacjach "on-premis".