RPA NOT FOR DUMMIES #1

Chcemy zbudować społeczność praktyków RPA skupionych na automatyzacji procesów biznesowych! Szukamy doświadczonych użytkowników RPA, którzy chętnie porozmawiają o zaletach i wadach, wzorcach i pułapkach związanych z wdrażaniem oraz używaniem tej technologii. Jeśli należysz właśnie do nich, to nie może Cię zabraknąć na tym wydarzeniu!

Organizator: Aviva Polska

Temat: RPA NOT FOR DUMMIES #1

Data: 16.01, godz. 18.00

Miejsce: Aviva, Inflancka 4B – 7 piętro

prof. dr hab. Andrzej Sobczak (Szkoła Główna Handlowa)

Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Redaktor serwisu Robonomika.pl. Od kilku lat zajmuje się zarządzaniem strategicznym IT i architekturą korporacyjną w szczególności zastosowaniem tej koncepcji w transformacji działania organizacji. Wierzy, że robotyzacja biznesu zmieni modele biznesowe wielu przedsiębiorstw.

 

Temat prelekcji: Czy firma powinna posiadać strategię robotyzacji?

Czas trwania: 30 min

Część firm konsultingowych przedstawia wdrażanie narzędzi RPA jako prace, które da się przeprowadzić szybko i stosunkowo prosto - w dwa, góra trzy tygodnie obiecują oni pierwsze widoczne rezultaty. Co więcej będą to działania nie wymagające zaangażowania departamentów IT - w całości możliwe do zrealizowania przez biznes.

Jednocześnie  w obecnych czasach liczy się przede wszystkim szybkość i zwinność – a jakakolwiek strategia i zarzadzanie strategiczne na pewno się z tym nie kojarzą.

Pojawia się więc pytanie – czy tworzenie strategii robotyzacji ma sens? Jeśli tak, to kiedy warto ją tworzyć, jak podejść do jej opracowania i co powinna ona zawierać? O tym wszystkim będę opowiadał podczas przygotowywanego meet’upu.

Przemysław Lewicki (ING Bank Śląski)

Dyrektor Centrum Operacyjnej Transformacji Cyfrowej. Szef Robotics w ING Banku Śląskim. Odpowiedzialny za optymalizację, digitalizację i automatyzację bankowych procesów operacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Product Owner projektu rozwoju platformy Robotics. Przez wiele lat odpowiedzialny za obszar obsługi posprzedażową kredytów detalicznych, potrafi przekładać potrzeby i oczekiwania strony biznesowej na technologiczne rozwiązania operacyjne.

 

Temat prelekcji: RoboPlatform oraz różnice między trybem RPA i RDA.

Czas trwania: 30 min

Robotics to technologia, która niewielkim nakładem finansowym pozwala wygenerować duże oszczędności. Słowem, wyręcza pracę człowieka z komputerem. Wiele organizacji rozpoczyna swoją przygodę z robotyzacją procesów biznesowych. To złożona droga, na której pojawią się liczne pułapki. Podczas prelekcji opowiemy, jak przygotować się do tego wyzwania tak, by móc wdrażać roboty z powodzeniem na szeroką skalę.

Katarzyna Wrześniewska (Aviva)

Manager Centrum Doskonalenia Procesów i Robotyzacji w Avivie. W swojej odpowiedzialności ma optymalizację i robotyzację procesów biznesowych organizacji. Realizuje inicjatywy z zakresu budowania kultury procesowej, projektowania procesów i zwiększania efektywności operacyjnej. Od wielu lat związana z branżą ubezpieczeniową. Z doświadczeniem w zakresie zarządzania obszarami front i back office. Propagatorka zmiany, zwolenniczka gruntownej rewizji i przebudowy procesów w oparciu o Systems Thinking i rozwiązania klasy RPA.

 

Temat prelekcji: Optymalizacja procesów w ramach RPA & Systems Thinking, a robotyzacja

Czas trwania: 30 min

Optymalizacja procesów w ramach RPA - Odwzorowanie procesów as is, w praktyce nigdy nie ma miejsca. Naszą rolą jest poznać proces w obecnym kształcie, następnie zaproponować jego nowy kształt, optymalny z punktu widzenia robotyzacji.

Systems Thinking, a robotyzacja - Podczas interwencji ST powinniśmy pamiętać o RPA i możliwościach jakie nam daje w kontekście usprawniania procesów. Z drugiej strony podczas analizy procesu do robotyzacji, musimy patrzeć całościowo na organizację, a nie na proces sam w sobie.

Mariusz Wiśniewski (Aviva)

Koordynator do spraw Robotyzacji w Avivie. Odpowiedzialny za typowanie procesów do robotyzacji, ich analizę i optymalizację. Samodzielny deweloper w technologii RPA. Praktyk utrzymania procesów. Współtwórca Center of Excellence w Avivie. Entuzjasta automatyzacji i upraszczania pracy. Nie uznaje określenia "nie da się". Z firmą związany od 2013 roku.

 

Temat prelekcji: Rola dokumentacji w utrzymaniu robotów i zapewnieniu ciągłości biznesowej

Czas trwania: 30 min

W branży RPA, powszechnie znane są problemy z rotacją developerów. Aby zapewnić zastępowalność w utrzymaniu robotów, niezmiernie ważna jest wysokiej jakości dokumentacja. Szacuje się, że zrobotyzować można 25-30% procesów w operacjach, w Avivie oznacza to ok.100 FTE. Oddelegowujac te osoby do innych procesów, nie ma możliwości powrotu do manualnej obsługi. Awaria jednego większego robota, może zagrozić zachowaniu ciągłości biznesowej w danym obszarze.