WCN #17 Kubernetes Cluster & Event Driven Architectures with Spring

Podczas ostatniego spotkania Warsaw Cloud Native Meetup mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji dotyczących zagadnień z dwóch domen związanych z IT . Pierwszą z nich poprowadził Grzesiek Kocur, który opowiedział o operacjach, jako zagadnieniach z domeny DevOps i zarządzania klastrami Kubernetesa. Tuż po nim Oleg Zhurakousky pokazał, jak zarządzać architekturą bazującą na eventach za pomocą stacku Springa.

Organizator: Warsaw Cloud Native

Temat: Kubernetes Cluster & Event Driven Architectures with Spring

Data: 23.11, godz. 18.00-20.00

Miejsce: Aviva, Inflancka 4B – 7 piętro

Nie trzeba być rasowym adminem jedzącym na śniadanie bułki z kruszonym procesorem, aby uruchomić klaster k8s. Podczas prezentacji wraz z Grześkiem Kocurem zrobiliśmy to razem! Coś sobie na nim wdrożyliśmy, poskalowaliśmy i udostępniliśmy w Internecie. Prelegenci odpowiedzieli też na kluczowe pytanie: a komu to potrzebne?

W związku z tym, iż coraz więcej firm buduje systemy rozproszone (np. mikroserwisy), pojęcie systemów sterowanych przez eventy zyskuje na popularności. Jest to jednak szerokie zagadnienie, odnoszące się zarówno do określeń związanych z EIP (Enterprise Integration Patterns), jak i streamowania danych. Zatem w jaki sposób można te pojęcia połączyć i przede wszystkim jakimi narzędziami? W trakcie prezentacji opartej o kodowanie na żywo, Oleg Zhurakousky pokazał, co to jest Spring Cloud Stream i Spring Cloud Function. Dodatkowo wyjaśnił, dlaczego są to główne technologie w stacku Springa do obsługi mikroserwisów opartych o zdarzenia.