Prognozy inwestycyjne

Czerwiec 2019

Ostatnimi czasy jedną z kluczowych kwestii ciążących na perspektywach wzrostu jest niepewność dotycząca polityki handlowej USA. W tym kontekście dywergencja pomiędzy ścieżką zachowania się amerykańskich rentowności i akcji powoduje pewien niepokój wśród inwestorów. Rynki akcyjne wydają się zbyt mocno ignorować pojawiające się nowe ryzyka. Mówimy nie tylko o wojnach handlowych, ale także o rozpoczynającym się spowolnieniu w USA. Tym czasem indeks S&P500, pomimo spadku o około 4 proc. ze swoich szczytów w tym roku, od jego początku wciąż jest kilkanaście procent na plusie.

Podobne obawy o nadmiar samozadowolenia pojawiają się w kontekście rynków kredytowych. Spready amerykańskich obligacji o ratingu inwestycyjnym i High-Yield rozszerzyły się jedynie nieznacznie. Zmienność rynków finansowych również nie wykazuje oznak nerwowości. W Polsce natomiast sytuacja gospodarcza pozostaje raczej stabilna. Dane z gospodarki pokazują, że kraj wszedł w drugi kwartał z dobrym tempem wzrostu, a trzeci kwartał raczej nie przyniesie silnego spowolnienia. Pomimo mocnych danych, Rada Polityki Pieniężnej w żadnym wypadku nie spieszy się do podwyżek stóp procentowych utrzymując raczej łagodne stanowisko w ślad za globalnymi bankami centralnymi, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Strefy Euro.

Podsumowując, przez ostatnie miesiące większość klas aktywów poddawała się presji wiadomości z obszaru wojen handlowych. Napięcia handlowe były wiodącym tematem przez cały poprzedni rok, ale początek tego roku charakteryzował się ograniczeniem wrogości. Rósł optymizm i nadzieja, że wojna handlowa na pełną skalę została unikniona i że dwa supermocarstwa dojdą do porozumienia. Niestety tak się nie stało. Wręcz przeciwnie, wydaje się że Donald Trump uwierzył, iż agresywny styl prowadzenia międzynarodowej polityki jest skuteczny, a cła są bezbolesnym instrumentem w rękach amerykańskiej gospodarki. W rezultacie globalne rynki akcyjne oddały sporą część wzrostów, zaś rentowności spadły do nigdy nie widzianych poziomów. 

Zamów kontakt

Oddzwonimy w dogodnym dla Ciebie terminie.