Wobec niezliczonych badań udowadniających zgubny wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka trudno przyjąć, że palacze nie zdają sobie sprawy ze szkodliwości swojego nałogu. Mimo to często bagatelizują korzyści z rzucenia palenia, które nie dość, że są długotrwałe, to często niemal natychmiastowe.
W dzisiejszym wpisie wymieniamy największe zalety rzucenia palenia, związane z naszym zdrowiem, czynnikami społecznymi czy finansami. Gdy bowiem chodzi o rzucanie palenia – korzyści naprawdę trudno przecenić. Dlaczego więc warto rozpocząć walkę z nałogiem już dziś? Zachęcamy do lektury.
Spis treści:
Wpływ palenia papierosów na zdrowie
Jak podaje rządowy serwis Rzeczypospolitej Polskiej, z powodu chorób odtytoniowych każdego roku w Polsce umiera około 70 tysięcy osób, co stanowi aż 17% wszystkich zgonów w naszym kraju[1].
Regularne palenie tytoniu wywiera bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego układu krążenia palacza, który w konsekwencji może doświadczać poważnych zaburzeń pracy serca oraz naczyń krwionośnych (np. miażdżycy czy choroby wieńcowej). W najgorszym przypadku skutkiem palenia tytoniu może okazać się także zawał mięśnia sercowego bądź udar mózgu.
Do problemów natury zdrowotnej, na które w szczególności narażeni są palacze, eksperci zaliczają również choroby układu oddechowego (takie jak astma, gruźlica czy zapalenie oskrzeli), choroby jamy ustnej i układu pokarmowego, a także różnego rodzaju nowotwory.
Jednym z najbardziej przerażających skutków palenia jest złośliwy rak płuc, którego rozwój, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w około 85-90% badanych przypadków jest następstwem długotrwałego wdychania rakotwórczych związków obecnych w dymie tytoniowym.
Z danych podawanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, bazujących m.in. na ustaleniach Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem, wynika, że co piąty przypadek raka w Europie spowodowany jest paleniem tytoniu.
Do skutków palenia można zaliczyć aż 80% przypadków raka płuc i krtani, 50% przypadków nowotworów gardła, około 33% przypadków raka jamy ustnej i 25% przypadków raka wątroby[2].
Nie lekceważmy też zagrożenia, na które narażeni są bierni palacze. Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że wdychany przez te osoby dym tytoniowy może zawierać nawet 15 razy więcej dwutlenku węgla i 20 razy więcej nikotyny niż ten wdychany przez „właściwego” palacza[3].
Oznacza to, że bierne palenie w znacznym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i układu oddechowego, w tym choroby nowotworowe – nawet aż o jedną czwartą w przypadku raka płuc.
Przed paleniem w swoich rekomendacjach przestrzega też WHO – istnieje duże ryzyko, że palacze są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem oraz ciężej przechodzą zachorowanie ze względu na mniejszą pojemność płuc.
Korzyści z rzucenia palenia
Jeśli chodzi o korzyści z rzucenia palenia, w pierwszej kolejności musimy podkreślić te dotyczące naszego zdrowia. Co oczywiste, osoba niepaląca jest o wiele mniej narażona na rozwój opisanych wyżej chorób. Ponadto, niektóre efekty rzucenia palenia odczuwalne są niemalże od razu – przede wszystkim stabilizuje się ciśnienie krwi i tętno oraz wzrasta poziom nasycenia krwi tlenem.
Kolejne pozytywne skutki rzucenia palenia powinny przemówić zwłaszcza do osób pragnących powrócić do dawnej sprawności fizycznej – już po kilku tygodniach natomiast – zauważyć poprawę kondycji fizycznej. Bardzo szybko wyostrzają się – a raczej powracają do normy – zmysły smaku i węchu.
Osoba, która rzuciła palenie, zaczyna cieszyć się zdrowym wyglądem cery i włosów. Jej uśmiech staje się „bielszy”, przez co chętniej dzieli się nim z innymi. Zwłaszcza że wyzwoleniu się z niszczącego nałogu towarzyszy znaczna poprawa samopoczucia.

Jak już zaznaczyliśmy, warto wziąć pod uwagę również pozytywne społeczne efekty rzucenia palenia. Dzięki tej mądrej decyzji nie narażamy dłużej przebywających w naszym towarzystwie osób na zagrożenia związane z paleniem biernym i nie zmuszamy przyjaciół do znoszenia zapachu naszych przesiąkniętych dymem ubrań.
W końcu – dajemy dobry przykład innym i promujemy zdrowy tryb życia. Nie bez znaczenia jest oczywiście czynnik ekonomiczny – palacz, który pali paczkę dziennie, wydaje na papierosy ponad 5000 zł w skali roku.
Zdrowie mamy jedno. Dlatego właśnie warto zadbać o nie jak najprędzej, eliminując z naszego życia wszelkie czynniki mające negatywny wpływ na zdrowie. Warto również rozważyć zakup ubezpieczenia na życie i zdrowie dla nas i naszych bliskich, które w Avivie możemy rozbudować o opcje dodatkowe odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom.
Źródła:
[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/swiatowy-dzien-bez-tytoniu
[2] http://onkologia.org.pl/palenie-tytoniu/
[3] https://www.gov.pl/web/zdrowie/dzisiaj-przypada-wiatowy-dzien-bez-tytoniu