Zbyt rzadko zadajemy sobie pytanie, jak dbać o serce, a przecież najczęściej umieramy właśnie z powodu chorób układu krążenia. To one były przyczyną śmierci 84,5 tys. Polaków i stanowiły ponad 40% wszystkich zgonów w I połowie 2020 r.1. Mimo to – jeśli obawiamy się poważnej choroby – zwykle myślimy o nowotworach. Nieco też bagatelizujemy znaczenie podstawowych badań kontrolnych, np. sprawdzających poziom cholesterolu, oraz prostych nawyków, dzięki którym nasze serca będą zdrowsze, a my będziemy się lepiej czuć. Dlaczego warto je znać? To nasz styl życia w ponad 50% decyduje o stanie naszego serca i naszej kondycji psychofizycznej.

Spis treści:

 1. Dlaczego chorujemy na serce?
 2. Styl życia a nasze serce – prawdy i mity o tym, jak dbać o serce

Dlaczego chorujemy na serce?

W większości przypadków choroby układu krążenia rozwijają się latami i przez długi czas nie dają żadnych objawów. Zbyt późne rozpoznanie i lekceważenie objawów chorób serca oznacza często znaczące pogorszenie jakości życia oraz może wpłynąć na jego skrócenie. Wystarczy przytoczyć kilka statystyk:

 • każdego roku 100 tys. Polaków umiera z powodu choroby niedokrwiennej serca2,
 • co czwarty obecny 40-latek i co piąta obecna 40-latka zachoruje na niewydolność serca2,
 • zbyt wysoki cholesterol może mieć 60% Polaków3,
 • na tzw. rodzinną hipercholesterolemię cierpi w Polsce 190 tys. osób - 100-krotnie zwiększa ona ryzyko zgonu przed 40 rokiem życia. Nawet 99 proc. osób z tym zaburzeniem nie jest zdiagnozowanych ani leczonych. Pierwszym objawem jest zawał serca lub udar mózgu3.

Tymczasem nawet 30% Polaków nie sprawdza poziomu cholesterolu we krwi4. Nie każdy z nas też pamięta o regularnym pomiarze ciśnienia tętniczego. Na stan naszego serca, a także na wysoki cholesterol negatywnie wpływają następujące czynniki:

 • nadmierna masa ciała,
 • palenie tytoniu,
 • niewielka aktywność fizyczna,
 • nadużywanie alkoholu,
 • stres.

Pandemia koronawirusa dodatkowo wpłynęła na wzmocnienie niezdrowych nawyków żywieniowych, zwiększone spożycie alkoholu czy brak aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że na większość tych zachowań mamy duży wpływ. Ich zmiana nie tylko sprawi, że zmniejszymy ryzyko zachorowania na choroby serca i układu krążenia. Pomoże nam też lepiej się poczuć we własnym ciele i zmniejszy naszą podatność na stres. 

Styl życia a nasze serce – prawdy i mity o tym, jak dbać o serce 

Na początek warto rozprawić się z dwoma mitami na temat tego, jak dbać o serce, oraz potwierdzić dwa fakty. 

To, co jemy, ma wpływ na stan naszego serca i układu krążenia oraz na nasze samopoczucie – FAKT 

Czy zastanawiasz się czasem, jak dbać o serce i co jeść, aby być w dobrej kondycji? Specjaliści podpowiadają, że dobra żywność to żywność naturalna i nieprzetworzona. Warto postawić na produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce (najlepiej sezonowe) oraz dobrej jakości mięso, ryby i tłuszcze. 

Ważne dla serca są wapń (obecny np. w nabiale i pestkach dyni), magnez (który znajdziemy np. w orzechach i migdałach) i potas (dobrym jego źródłem są m.in. suszone morele i banany). Kluczowe też jest regularne jadanie posiłków oraz dobre nawodnienie dzięki wodzie i naparom ziołowym. Posłuchaj naszego podcastu i dowiedz się, w jaki sposób odżywanie wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

jak dbać o serce

Każdy rodzaj wysiłku fizycznego w każdym miejscu jest dobry dla serca – MIT

Nasze serce bardzo lubi m.in. spacery, nordic walking i pływanie. Niezalecane są natomiast ćwiczenia statyczne na siłowni, typu: podnoszenie ciężarów, które mogą prowadzić np. do nadciśnienia. Warto pamiętać też o zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia i być aktywnym fizycznie co najmniej pięć razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut5.

Z aktywności na powietrzu trzeba jednak zrezygnować, jeśli stężenie pyłów zawieszonych przekracza zalecane normy. Nie warto też uprawiać sportów w miejscach, gdzie jest duży ruch uliczny ani w parkach usytuowanych blisko kluczowych arterii komunikacyjnych. Chcesz wiedzieć, dlaczego? Posłuchaj naszego podcastu o wpływie zanieczyszczeń na nasze zdrowie i o sposobach ich ograniczania. 

Dla serca ważny jest wypoczynek – FAKT

Na nasze zdrowie duży wpływ ma jakość snu, ale też jego regularność, czyli chodzenie spać i budzenie się mniej więcej o tych samym porach. Zgodnie z wynikami badań, na pracę układu krążenia najlepiej wpływa umiarkowana ilość snu. Ze zdrowotnego punktu widzenia niewskazane jest spanie krócej niż 6 godzin, ale też przesypianie więcej niż 8 godzin nie wpływa dobrze na układ krążenia6.

Dzięki wysiłkowi fizycznemu w ciągu dnia łatwiej będzie nam się dobrze zregenerować w nocy.

Czujesz się dobrze – nie musisz się badać – MIT

Choroby układu krążenia rozwijają się latami, dlatego tak ważne jest m.in. regularne sprawdzanie poziomu cholesterolu. Razem z ubezpieczeniem na życie i zdrowie Avivy otrzymujesz w prezencie pakiet bezpłatnych badań, dzięki którym sprawdzisz m.in., czy masz wysoki cholesterol.

Warto też samodzielnie mierzyć sobie ciśnienie oraz systematycznie, co najmniej raz w roku, odwiedzać lekarza, który w razie potrzeby zleci nam dodatkowe badania.

Styl życia odpowiada za ponad 50% zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia.
Dlatego warto pamiętać o prostych sposobach, które pomogą nam dbać o serce:

 • Utrzymuj właściwą wagę
 • Zadbaj o dobrej jakości żywność
 • Wyeliminuj tytoń i ogranicz alkohol
 • Więcej się ruszaj

Gdy choruje serce…

Dbając o swoje serce, warto też pomyśleć o ubezpieczeniu na życie i zdrowie, które zapewni nam wypłatę pieniędzy i specjalistyczną pomoc w razie mniej i bardziej poważnych problemów z sercem i układem krążenia. Otrzymane wsparcie można przeznaczyć na leczenie i rehabilitację. Może ono też ułatwić nam dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej, również za granicą.

Dzięki umowie dodatkowej w razie poważnego zachorowania możemy otrzymać nawet do 800 tys. zł w przypadku zawału serca, udaru, operacji zastawek serca, a także jego przeszczepu.

Jeśli wybraliśmy umowę dodatkową Leczenie za granicą, możemy liczyć na organizację wyjazdu i leczenia w zagranicznej klinice – do kwoty 2 mln euro – wtedy, gdy niezbędna będzie operacja wszczepienia by-passów.

Dzięki umowie dodatkowej „Na Zdrowie” możemy otrzymać pieniądze po leczeniu w szpitalu m.in. w związku z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, zaburzeniami rytmu serca czy wymianą zastawek. Dodatkowo możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia rehabilitacyjnego w związku m.in. z zespołem ostrego niedokrwienia serca, zawałem serca, operacją serca, udarem mózgu, które zostało przeprowadzone w ciągu 12 miesięcy od leczenia w szpitalu.

Umowa dodatkowa Pakiet Medyczny „Bądź Zdrów” zapewni nam dostęp do konsultacji wielu specjalistów, w tym: kardiologa, oraz badań diagnostycznych, których zakres zależy od wybranego wariantu.


1 GUS, za: Źródło: Puls Medycyny https://pulsmedycyny.pl/gus-choroby-ukladu-krazenia-i-nowotwory-najczestsza-przyczyna-zgonow-w-i-polroczu-2020-r-1109102w I półroczu 2020 r. zmarło 208,598 tys. osób, najwięcej – 84,571 tys. z powodu chorób krążenia

2 www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/uklad-krazenia,choroby-ukladu-krazenia--choroby-serca---najwiekszym-zabojca-polakow,artykul,43338855.html

3 www.dbajoserce.pl/3239/eksperci-prawie-20-mln-polakow-ma-zbyt-wysoki-poziom-cholesterolu

4 www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/uklad-krazenia,choroby-ukladu-krazenia--choroby-serca---najwiekszym-zabojca-polakow,artykul,43338855.html

5 https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77757%2Cekspert-serce-lubi-wysilek-dynamiczny-niewskazane-cwiczenia-statyczne.html

6 https://www.doz.pl/czytelnia/a13936-Regularny_sen_jest_dobry_dla_serca

Ubezpieczenie na życie i zdrowie z bezpłatnym pakietem konsultacji lekarskich

Nawet do 800 000 zł w razie 45 poważnych chorób

Zamów rozmowę