Dziecko rodzi się jako biała karta. To, jakimi doświadczeniami się zapisze, w ogromnej mierze zależy od rodziców i ludzi z najbliższego otoczenia. Od nich zależy też to, jaki kapitał zbierze dziecko zanim osiągnie pełnoletność. Kapitał możemy rozumieć jako wiedzę, rozwinięte zdolności intelektualne, ogólne przygotowanie do życia i repertuar życiowych wartości. Możemy też rozumieć go bardziej dosłownie, a więc jako zgromadzone środki finansowe przez pierwszych kilkanaście lat życia dziecka. Czy warto budować taki kapitał? Jak zacząć i gdzie oszczędzać dla dziecka, by robić to dobrze?

Oszczędzanie dla dziecka – dlaczego warto?

Warto uczyć dzieci oszczędzania, ale warto też samodzielnie odkładać dla nich pieniądze. Systematyczne oszczędzanie dla dziecka nie jest znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, jeśli będziemy co miesiąc odkładać niewielką sumę. Odkładanie pieniędzy dla dziecka stanie się tak naturalnym obowiązkiem, jak płacenie rachunków za prąd.

Dlaczego warto gromadzić oszczędności dla dziecka? Bo wydatków nigdy nie brakuje, ale kiedy dziecko wkracza w dorosłość, jest ich najwięcej. Na co potrzebne są wówczas pieniądze?

  • Na studia. Niekiedy dziecko marzy o studiowaniu na prywatnej uczelni, czasem chce łączyć pracę ze studiowaniem zaocznym. Przed niektórymi, otwarte są także drzwi do zagranicznych uczelni. Jednak studiowanie w obcym kraju to duże obciążenie finansowe.
  • Na wynajęcie mieszkania/zakup pierwszego własnego lokum. Prędzej czy później dziecko musi wyfrunąć z rodzinnego gniazda. Dobrze, jeśli możemy mu w tym pomóc.
  • Na założenie własnego biznesu. W dzisiejszych czasach nikt nie czeka z pierwszą pracą na ukończenie nauki. Jeśli Twoje dziecko będzie miało wiedzę w jakiejś dziedzinie i biznesowy zmysł, może wkroczyć na rynek o wiele wcześniej. Sprawę znacznie ułatwi mu zastrzyk gotówki z oszczędności.

Oszczędzanie dla dziecka – jak zacząć?

Jak odkładać pieniądze dla dziecka, by było to dla nas rutyną? Zacznijmy od niewielkich sum i gromadźmy je w osobnym miejscu. Gdy przekonamy się już, że ten comiesięczny wydatek nie jest dużym obciążeniem, możemy zwiększyć kwotę i rozważyć umieszczenie tych środków w wybranym produkcie oszczędnościowym.

Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka? Szukając ku temu różnych okazji, bo program systematycznego oszczędzania dla dziecka to nie wszystko. Często zdarza się, że dziecko z różnych okazji dostaje nie prezenty, a pieniądze. Czy chowanie ich do koperty ma sens? Albo co gorsza - wydawanie na mało przydatne gadżety? Jeśli dziecko jest jeszcze małe, a jego finansami dysponują rodzice, mogą odkładać takie środki na ubezpieczenie.

Warto też przekonać najbliższych, by sami wpłacali pieniądze dla dziecka. Ciocie i dziadkowie uwielbiają rozpieszczać nasze dzieci drobnymi upominkami, te jednak nie zawsze są wiele warte w dłuższej perspektywie. Tymczasem na konto dziecka można wpłacać nawet niewielkie sumy. W końcu uzbiera się z nich większa kwota.

Ubezpieczenie inwestycyjne dla dziecka – poznaj juniorGO

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykupienie w Avivie specjalnego ubezpieczenia inwestycyjnego dla dziecka - juniorGO. To ubezpieczenie inwestycyjne, które pozwala zgromadzić środki finansowe na start dziecka w dorosłość - również wtedy, gdyby rodzica zabrakło (dzięki ubezpieczeniu na życie). JuniorGO może też wspomóc finansowo w razie, gdyby dziecko lub rodziców spotkały problemy zdrowotne (dzięki dodatkowym ubezpieczeniom). Można zatem powiedzieć, że juniorGO daje zabezpieczenie na wielu etapach życia dziecka. Nie tylko na przyszłość, ale i w tym momencie. 

Jak zainwestować pieniądze dla dziecka z ubezpieczeniem juniorGO. Na początek sprawdź istotne informacje na stronie internetowej juniorGO. Następnie, aby przystąpić do ubezpieczenia, skontaktuj się z Agentem Avivy i ustal z nim plan programu oszczędnościowego dla dziecka. Składkę opłacasz regularnie - co miesiąc, co kwartał, raz na pół roku. Możesz to szybko i łatwo zrobić za pośrednictwem konta internetowego MojaAviva. Minimalna składka miesięczna łącząca składkę inwestycyjną i składki ochronne wynosi 120 zł (przy czym składka inwestycyjna i składki ochronne powinny wynieść nie mniej niż 50 zł każda). Składka inwestycyjna objęta jest limitem 1000 zł miesięcznie. W dowolnym momencie możesz zdecydować się na wyższą kwotę lub częstsze wypłaty.

Co jeszcze należy wiedzieć o programie oszczędnościowym dla dziecka takim jak juniorGO?

  • Umowę zawierasz na okres od 10 do 25 lat z tym, że w chwili jej zakończenia dziecko musi mieć od 18 do 25 lat.
  • Składka, którą opłacasz regularnie składa się ze składki inwestycyjnej oraz ze składki ochronnej (za ubezpieczenie na życie rodziców oraz za wybrane dodatkowe ubezpieczenia rodziców i dziecka).
  • Wpłacone składki inwestycyjne są inwestowane w jednostki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, które zapisujemy na indywidulanym rachunku polisy. Uzbierana kwota (czyli wartość jednostek zgromadzonych na tym rachunku) wypłacona zostaje dziecku po zakończeniu okresu ubezpieczenia. Oprócz składek regularnych można też w dowolnym momencie wpłacać dodatkowe składki inwestycyjne. To właśnie z tej możliwości mogą skorzystać dziadkowie i inne bliskie dziecku osoby, gdy chcą zrobić mu prezent.
  • Elementem programu oszczędnościowego juniorGO jest także ubezpieczenie na życie rodzica. Ochrona ubezpieczeniowa polega na wpłacie na rachunek polisy odpowiedniej części sumy ubezpieczenia w razie śmierci rodzica. Kwota ta – podobnie jak wcześniej wpłacone składki inwestycyjne – zostaje zainwestowana w jednostki funduszy, a następnie zostaje również wypłacona dziecku po zakończeniu okresu ubezpieczenia.
  • Możesz też zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia, czyli zakup ubezpieczeń chroniących finansowo rodziców lub dziecko przed skutkami chorób, wypadków czy niezdolności do pracy.

Ubezpieczenie juniorGO daje Twojemu dziecku nie tylko zabezpieczenie na przyszłość, lecz także realną pomoc rodzicom w trudnych sytuacjach i wypłatę pieniędzy, gdy przytrafi mu się nieszczęśliwy wypadek. Nie kiedyś, nie w przyszłości, ale tu i teraz.

Warto wspomnieć, że odpowiedzialni rodzice również mogą skorzystać z ubezpieczenia na życie dla siebie. Z myślą o nich Aviva przygotowała polisę Twoje Życie, która zabezpiecza w trudnych sytuacjach

Ubezpieczenie na życie i zdrowie z bezpłatnym pakietem konsultacji lekarskich

Nawet do 800 000 zł w razie 45 poważnych chorób

Zamów rozmowę