Jak zachęcić dziecko do kreatywnego spędzania czasu?

Sprawdź, co oferuje aplikacja JuniorGo!

Mówi się, że współczesne dzieci są bierne, znudzone i wpatrzone w ekrany komputerów. Żyją bardziej w wirtualnym, niż w realnym świecie. Czy rzeczywiście tak jest? My wierzymy, że nie. W dzieciach drzemie ogromny potencjał. Trzeba tylko poświęcić im więcej uwagi, by go wydobyć. Jak pobudzić dzieci do działania? Jakie zabawy na świeżym powietrzu najbardziej zainteresują maluchy? I wreszcie: co robić, kiedy brakuje nam pomysłu na spędzanie czasu z dziećmi?

Podczas wakacji i doskonałej pogody, o zabawy dla dzieci na dworze nietrudno. Problemy zaczynają się w momencie, gdy pada deszcz i zbliża się zima, albo gdy nasze pociechy są bardzo wymagające. Wtedy rodzice muszą uruchomić pokłady kreatywności. Z pomocą przychodzą nam technologie – na przykład przygotowana przez Avivę aplikacja JuniorGO. Podpowiadamy, jak organizować dziecięce zabawy o każdej porze roku.

Dlaczego warto organizować zabawy dla dzieci na zewnątrz?

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Warto wzmacniać ją od najmłodszych lat – z aktywnego dziecka wyrośnie wówczas aktywny dorosły. A dlaczego aż tak ważne są gry i zabawy dla dzieci na dworze? Rozwój ruchowy można zapewnić dziecku równie dobrze w domu czy na sali gimnastycznej, jednak ruch na świeżym powietrzu dostarcza dodatkowych korzyści. Maluchy mają szansę porządnie się dotlenić, a jest to konieczne dla prawidłowego rozwoju - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dotlenione dziecko dużo lepiej śpi i się regeneruje. Dzięki temu kolejny dzień rozpoczyna pełne energii, gotowe na dalsze poznawanie świata. Poza tym zabawy na powietrzu dają możliwość obcowania z naturą, co ważne dla kształtowania dziecięcej wrażliwości.

Daj dziecku przykład – spędźcie czas razem

Rodzice są pierwszym autorytetem dla dzieci. Maluchy uczą się życia, naśladując dorosłych. Jeśli chcemy więc, by nasze dzieci chętnie bawiły się na dworze i uprawiały sport, sami musimy to robić. Aktywność fizyczna powinna być naturalnym elementem codzienności, tak samo jak wieczorna kąpiel i czytanie bajek na dobranoc. Wówczas nikt z domowników nie będzie musiał się do niej zmuszać, szukać wciąż uciekającej motywacji lub wymówek, by jednak zostać na kanapie.

Jakie zabawy dzieci z rodzicami polecamy najbardziej? Wiele zależy od pory roku i wieku dziecka. W czasie sprzyjającej pogody możecie wypróbować następujące zabawy ruchowe dla dzieci:

·         Kreatywne, czyli z użyciem improwizowanych sprzętów: kręgle (z butelek i miękkiej piłki), rzucanie do celu (wystarczy narysować koło na ziemi i rzucać kamykami lub woreczkami z piaskiem), puszczanie latawca (można go wykonać razem z dziećmi).

·         Rysowanie kredą po chodniku. Jaka to frajda, gdy ograniczenia związane z wielkością kartki papieru nie istnieją.

Mamy też kilka propozycji zabaw z dziećmi w trochę starszym wieku:

·         Tor przeszkód. Świetna, kreatywna zabawa, która za każdym razem może wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko zależy od tego, jak ułożymy przeszkody. Im starsze dzieci, tym poziom trudności może być wyższy.

·         Poszukiwanie skarbów. Świetna zabawa uwrażliwiająca dzieci na piękno natury. Za ukryte skarby niech posłużą Wam kasztany, żołędzie, kolorowe liście, polny kwiat. Odnalezieniu skarbu powinna towarzyszyć ciekawa historia na jego temat.

·         Wyplatanie wianków. Zapomniana zabawa o wielu pozytywnych aspektach. Nie dość, że musicie znaleźć w okolicy łąkę, to jeszcze poobcujecie z różnymi gatunkami roślin (weźcie ze sobą zielnik, żeby razem czegoś się o nich nauczyć) i poćwiczycie zdolności manualne.

A ciekawe zabawy dla dzieci zimą? Wystarczy trochę śniegu.

·         Lepienie bałwana. Zabawa, którą rodzice pamiętają także ze swojego dzieciństwa.

·         Zjazdy na sankach/ślizgaczu/worku. Dla dzieci ciekawa będzie zwłaszcza ostatnia opcja. Worek wypchany sianem? Takie zimowe zjazdy uprawiali ich rodzice.

·         Budowanie igloo. Idealna zabawa z rodzicami, bo wymaga użycia siły i… łopaty do śniegu.

W porządku, ale przed zimą jest jeszcze jesień. Czy w trakcie tej deszczowej i chłodnej pory roku musimy bawić się tylko w domu? W jakie zabawy dla dzieci możemy bawić się jesienią?

·         Puszczanie papierowych samolotów. Jesienny wiatr będzie je pięknie niósł!

·         Rzucanie kolorowych liści. Zbierzcie tyle liści, ile zmieścicie ich w ramionach i wyrzućcie je w powietrze. Wspaniały widok i wielka frajda u najmłodszych.

Rozwijaj zainteresowania dziecka z aplikacją JuniorGO

Czasami rodzicielskie pokłady kreatywności się wyczerpują. Nie zawsze też tradycyjne aktywności, które proponujemy, przemawiają do dzieci. Co zrobić, gdy nie mamy pomysłu na zabawę lub inną formę spędzania wolnego czasu z dziećmi? Wówczas z pomocą przychodzi aplikacja mobilna juniorGOAvivy.  Więcej dowiesz się na stronie ubezpieczenia JuniorGO, będziesz mógł także pobrać aplikację na swój telefon. Poniżej wyjaśniamy, jak to działa.

Aplikacja zbiera informacje o wydarzeniach dla dzieci i rodzin w kilkunastu miastach Polski. Na podstawie danych o lokalizacji, aplikacja podpowie Wam najbliższe miasto, gdzie skorzystacie z atrakcji dla dzieci. Możecie ustawić filtry tak, by aplikacja pokazywała jedynie te atrakcje, które pasują do wieku i zainteresowań Waszych dzieci. Udział w sugerowanych wydarzeniach możecie zaplanować nawet z dużym wyprzedzeniem – aplikacja odpowiednio wcześniej Wam o nich przypomni!

Bezpłatna aplikacja Avivy proponuje wyłącznie sprawdzone wydarzenia. Znajdziecie wśród nich atrakcje z kategorii takich jak:

·         Literatura

·         Film

·         Teatr

·         Plastyka

·         Muzyka

·         Sport

·         Konkursy

·         Imprezy masowe

·         Inne.

Na samej górze wyników wyszukiwania znajdziecie wydarzenia polecane. Są to atrakcje, które mogą szczególnie zainteresować Twoje dziecko. Następne w kolejności są wydarzenia, które odbywają się w najbliższym czasie. Jeśli więc szukasz pomysłów „na już”, aplikacja podpowie Ci, gdzie możecie wyjść jeszcze dziś bądź jutro. Kolejne wyniki to atrakcje odbywające się w późniejszych terminach. Jeśli już dziś zobaczysz ciekawe wydarzenie, które odbywa się za dwa tygodnie, dodaj je do ulubionych. Dzięki temu przed jego startem dostaniesz przypomnienie. Nic nie umknie Twojej uwadze.

Jakie przykładowe wydarzenia znajdziesz w aplikacji? Np. warsztaty kreatywne organizowane przez biblioteki i centra kultury (tworzenie lalek, lizaków, karmników, nauka haftu, florystyki i wiele innych), nocne zwiedzania muzeów, zajęcia promujące naukę, organizowane dla dzieci przez uczelnie wyższe, przedstawienia i spektakle, zajęcia plastyczne i zabawy sensoryczne dla rocznych i dwuletnich dzieci, zajęcia umuzykalniające, uczące ochrony środowiska, zajęcia sportowe… Wymieniać można by długo. Każde wydarzenie opatrzone jest szczegółowym opisem i wskazówkami, jak dojechać na jego miejsce. Aplikacja podpowie Ci także podobne wydarzenia do tych, które przykuły Twoją uwagę.

Wybór zajęć i wydarzeń dla dzieci jest ogromny. Skąd jednak wiedzieć, które z nich będą dla dziecka najlepsze? Najlepiej dzięki praktyce. Dajcie dzieciom możliwość obcowania z różnymi aktywnościami. Niech maluchy spróbują jazdy na nartach, pływania, tańca itp. – jeśli złapią bakcyla, nie będziecie musieli zachęcać ich do kolejnych zajęć. Także zajęcia edukacyjne proponowane w aplikacji powinny być dla dziecka dobrą zabawą.