Poważne choroby, z którymi zmagają się Polacy

Co musisz o nich wiedzieć?

Tylko w 2016 roku na nowotwór złośliwy w naszym kraju zachorowały ponad 164 tys. osób[1].

Co więcej, z roku na rok liczba ta wyraźnie wzrasta – według prognoz w 2025 roku wynieść ma 175 tysięcy. Według raportu Polskiego Zakładu Higieny, w 2018 roku nowotwory były drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną hospitalizacji Polaków[2]. Jakie są najczęstsze poważne choroby, z którymi zmagają się Polki i Polacy i jak im zapobiegać?

Jak zapobiegać poważnym chorobom?

Dzięki odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i regularnym badaniom łatwiej jest zachować zdrowie i dobrą kondycję. A do tego wcale nie trzeba dużo. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wystarczy co najmniej 150 minut lekkiego wysiłku tygodniowo. W praktyce może to być 2,5-godzinny spacer średnim tempem. Przeczytaj więcej w naszym artykule „Jak zadbać o siebie pośród codziennych obowiązków” na blogu Avivy.

Zdrowa dieta musi być oparta na jedzeniu nieprzetworzonym. Na talerzu powinny królować produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, a w dalszej kolejności nabiał. Mięso powinno być spożywane z umiarem, a najlepiej zastępowane roślinami strączkowymi, jak fasola. Należy unikać słodyczy i alkoholu oraz nie przesalać dań. Warto też pić dużo wody – co najmniej półtora litra dziennie[3]. Jak jeszcze zapobiegać najczęstszym chorobom?

Kluczowe są też badania kontrolne. Kiedy je wykonywać? Podstawowe badania kontrolne, jak badania krwi, moczu czy poziomu cholesterolu, warto robić co roku[4]. Jeśli jednak nie czujemy się najlepiej, należy badać się częściej. Innymi ważnymi badaniami kontrolnymi są USG jamy brzusznej (pomocne np. w wykrywaniu nowotworu trzustki), rentgen płuc (zalecany zwłaszcza u palaczy), badanie poziomu ciśnienia tętniczego, mammografia, USG piersi czy cytologia[5].

Według GUS osoby, które oceniają swój stan zdrowia jako „bardzo dobry”, trzy razy rzadziej korzystają z badań laboratoryjnych[6]. Jednak takie podejście może okazać się błędne. Wiele chorób, w tym nowotworowe, rozwija się bezobjawowo. Zbyt późne ich rozpoznanie może wiązać się z dłuższym i bardziej skomplikowanym leczeniem. A przy tak poważnych chorobach ważna jest szybka diagnoza. Czerwona lampka powinna zapalić się nam już w przypadku pozornie błahych sygnałów[7]. Dlatego warto badać się regularnie, by łatwiej rozpoznać m.in. chorobę nowotworową i szybciej podjąć odpowiednie leczenie.

Badania profilaktyczne są niezbędne. Tym bardziej, że metody leczenia nowotworów są najskuteczniejsze w ich początkowej fazie rozwoju. Na przykład – jak podają twórcy kampanii społecznej „Wyłącz Raka” – szanse na wyleczenie nowotworu jelita grubego w przypadku szybkiej diagnozy wynoszą od 80% do nawet 90%[8]. Przy późniejszym wykryciu leczenie nowotworów staje się trudniejsze. Specjalistyczna pomoc jest więc tym skuteczniejsza, im szybciej nadchodzi.

Duże znaczenie mają badania profilaktyczne kobiet pod kątem raka piersi. Mammografia, zalecana szczególnie kobietom po 45. roku życia, pozwala wykryć aż 90-95% zmian nowotworowych. Według Polskiej Unii Onkologicznej rocznie w Polsce można uratować dwa i pół tysiąca chorych na raka więcej. Jednak z powodu braku badań kontrolnych i zbyt późnej diagnozy tak się nie dzieje[9].

Jak może Ci pomóc ubezpieczenie „Twoje Życie”?

Ciężka choroba bywa jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Jednak dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu w razie poważnego zachorowania – umowie dodatkowej do ubezpieczenia „Twoje Życie” – możemy zapewnić sobie w takiej sytuacji wypłatę pieniędzy, które pozwolą zmierzyć się z chorobą. Mogą one ułatwić skuteczne czy szybsze leczenie.

W ramach polisy na życie Ubezpieczony Główny ma dostęp do pakietu podstawowych badań profilaktycznych (bezpłatnych, bez skierowania, w prywatnych placówkach medycznych) – dotyczy to umów zawartych do 3.09.2021 r. - bezpłatnego pakietu konsultacji lekarskich – dotyczy to umów zawartych od 4.09.2021 r. Do tego każdy dorosły Ubezpieczony może skorzystać z atrakcyjnych zniżek: 20% zniżki na pakiet badań genetycznych i 10% zniżki na pakiet specjalistycznych badań medycznych. Te pierwsze przydadzą się w szczególności, gdy tak ciężkie choroby jak nowotwory dotknęły wcześniej naszą rodzinę. Badania genetyczne pomogą nam sprawdzić stan zdrowia, podjąć działania zapobiegające lub w razie potrzeby rozpocząć bardziej skuteczne leczenie.

Na wypadek ciężkiej choroby lepiej być ubezpieczonym. Jednak w pierwszej kolejności lepiej do niej nie dopuścić, korzystając z regularnych badań profilaktycznych oraz pamiętając o zdrowym odżywianiu i regularnej aktywności fizycznej.

Zwróć uwagę!

„Twoje Życie” jest ubezpieczeniem na życie – jego zakres można rozszerzyć, korzystając z umów dodatkowych, które pozwalają chronić życie i zdrowie. Pełny opis ubezpieczenia „Twoje Życie” oraz dostępnych umów dodatkowych – w tym sytuacji, w których wypłacamy z nich pieniądze – znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia i załącznikach do tych dokumentów, zamieszczonych na www.aviva.pl/owu, gdzie znajduje się również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.

[1] http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2016.pdf_

[2] Sytuacja Zdrowotna Ludności Polskiej i jej uwarunkowania, Polski Zakład Higieny, http://bazawiedzy.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2019/01/sytuacja_zdrowotna_2018.zip

[3] https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/podstawowe-zasady-zdrowego-zywienia

[4] http://wyborcza.pl/7,97654,21417570,badania-lekarskie-co-i-jak-czesto-powinnismy-badac.html

[5] http://wyborcza.pl/7,97654,21417570,badania-lekarskie-co-i-jak-czesto-powinnismy-badac.html

[6] https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/jakie-badania-robia-polacy

[7] https://www.zwrotnikraka.pl/jakie-sa-objawy-raka

[8] https://www.wylaczraka.pl/rak-jelita-grubego/leczenie

[9] http://www.puo.pl/badania-profilaktyczne/rak-piersi

Ubezpieczenie na życie i zdrowie z bezpłatnym pakietem konsultacji lekarskich

Nawet do 800 000 zł w razie 45 poważnych chorób

Zamów rozmowę