Wesprzyj swoją pociechę w zrobieniu kroku w dorosłość!

Jak pokazują wyniki badania Avivy, przeważająca większość rodziców chce wspierać finansowo swoje dzieci (83 proc.), gdy te rozpoczynają dorosłe życie i stają się samodzielne. Ale kiedy następuje ten moment? Polskie prawo określa sprawę jasno – dorosły to osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia. Jednak osiemnastolatków za samodzielnych uważa tylko 4 proc. pytanych rodziców1. Inni są zdania, że dziecko staje się samodzielne, gdy wyprowadzi się z domu i będzie mogło się utrzymać bez wsparcia rodziców (78 proc. rodziców biorących udział w badaniu Avivy2). 

Wydatki studenta

Czy pamiętasz swój start w samodzielność? Każdy, kto w tym momencie otrzymać wparcie od rodziców był w komfortowej sytuacji. ? Wyobraź sobie, że Twoje dziecko postanowi wyjechać na studia do innego miasta. Zastanów się, czy będzie mogło pogodzić naukę z pracą? W większych miastach miesięczny koszt utrzymania studenta może sięgać nawet 1500 zł miesięcznie. Możesz jednak pomóc swojemu dziecku w starcie w dorosłość, jeśli zaczniesz odpowiednio wcześnie oszczędzać.

Pełnoletność to nie niezależność

Myślisz, że w momencie, gdy Twoje dziecko otrzyma dowód tożsamości stanie się w pełni samodzielne? Ponad 68 proc. młodych Polaków, którzy nie skończyli 29 lat nadal mieszka z rodzicami3. Powodem takiej sytuacji są wysokie ceny mieszkań i stosunkowo niskie zarobki młodych osób. Ten problem nie musi jednak dotyczyć Twojego dziecka. Możesz ułatwić mu start w dorosłość i wesprzeć je finansowo, pomagając w zakupie pierwszego mieszkania czy dokładając się do czynszu, gdy będzie chciało wynająć lokum.

Młodość to czas na popełnianie błędów

A może Twoje dziecko postanowi wyprowadzić się z domu we wczesnym wieku i po 20-tce założy pierwszą firmę. Jeżeli odniesie sukces, to kolejny powód do dumy, a jeśli „interes życia” nie wypali? Co wtedy? Nie każdy, kończąc edukację, musi mieć jasno sprecyzowaną ścieżkę kariery. Może zdarzyć się tak, że Twoja pociecha później niż jej rówieśnicy odnajdzie swoje powołanie i zacznie regularnie zarabiać. Przygotuj poduszkę finansową dla swojego dziecka, aby miało pewność, że w razie przeciwności losu ma zapewnione finansowe „wyjście awaryjne”.

1 Oszczędzanie dla dzieci - badanie wśród rodziców dzieci 0-10, raport przygotowany przez IQS dla Avivy, luty 2017 r

2 Oszczędzanie dla dzieci - badanie wśród rodziców dzieci 0-10, raport przygotowany przez IQS dla Avivy, luty 2017 r.

3 http://superbiz.se.pl/wiadomosci-biz/mlodzi-europejczycy-mieszkaja-z-rodzicami_924325.html

Ubezpieczenie na życie i zdrowie z bezpłatnym pakietem konsultacji lekarskich

Nawet do 800 000 zł w razie 45 poważnych chorób

Zamów rozmowę