5 kroków do bezpieczeństwa finansowego Twojego dziecka

Rodzice na różne sposoby wspierają finansową przyszłość swoich dzieci. Niektórzy, znani i bogaci - w sposób spektakularny. Znany raper planuje przekazać córce 10 milionów dolarów, gdy ta skończy 21 lat. Z kolei jedna z gwiazd filmów akcji rocznie wydaje 30 tysięcy dolarów na edukację swojej córki. Przykładów nie trzeba jednak szukać tylko w świecie gwiazd. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, porozmawiać z rodziną, znajomymi. Ty też możesz ułatwić swojemu dziecku start w dorosłość. Nie musisz przeznaczać na ten cel dużych sum, wystarczy, że zaczniesz regularnie oszczędzać nawet drobne kwoty. Ubezpieczenie umożliwiające oszczędzanie na przyszłość dziecka ułatwi Ci odkładanie konkretnych sum.

Sprawdź, jak odkładać pieniądze dla dziecka i zabezpieczyć jego przyszłość

Jak wynika z naszego badania, rodzice są zgodni - 91 % z nich deklaruje, że oszczędza lub zamierza oszczędzać pieniądze z myślą o przyszłości swoich dzieci1. Nie warto jednak odkładać tej decyzji na później. Kroki, które podejmiesz już dziś, będą miały bowiem wpływ na bezpieczeństwo Twojego dziecka w przyszłości. Zobacz, w jaki sposób możesz łatwo zgromadzić kapitał potrzebny na sfinansowane najważniejszych potrzeb i wydarzeń w życiu Twojej pociechy. 

1. Odkładaj regularnie małe sumy

Słyszałeś o efekcie Latte? Jeśli dziennie wydajesz 8 zł na kawę kupioną w drodze do pracy, to miesięcznie z Twojego konta w niezauważalny sposób ubywa aż 160 zł, a w skali roku  kwota ta urasta do sumy ponad 1900 zł. Jeśli 8 zł, które codziennie przeznaczasz na kawę zaczniesz odkładać z myślą o przyszłych potrzebach swojego dziecka, to po 10 latach możesz uzbierać ok. 19 tys. zł. Systematyczność ma znaczenie.

2. Nie czekaj aż dziecko będzie starsze!

Możesz uważać, że jeszcze zdążysz pomyśleć o odkładaniu pieniędzy, a teraz nie jest na to dobry moment, bo remont, bo trzeba zmienić samochód, a jeszcze planujesz wakacje…  Spójrz prawdzie w oczy - małe dziecko to małe wydatki, duże dziecko to…duże wydatki. Utrzymanie przedszkolaka do 5 r.ż. to średnio ok. 7032 zł rocznie2, ale koszty rosną wraz z wiekiem. Na wychowywanie dziecka w wieku 10-12 lat potrzebujemy już ponad 8000 zł3  rocznie. A przecież, gdy nasza pociecha skończy 18 lat wydatki się nie kończą. Wyjazd na studia z rodzinnego miasta i usamodzielnienie się dziecka, nie jest tanie i pochłania z domowego budżetu od 11 do 18 tys. zł rocznie4.

Jeśli Twoja pociecha ma rok, a Ty postanawiasz zacząć oszczędzać właśnie teraz, to odkładając co miesiąc np. 100 zł, po 18 latach zgromadzisz ponad 20 000 zł. Jeżeli zaczniesz gromadzić gotówkę, gdy Twoje dziecko skończy 10 lat, aby uzyskać tę samą sumę w identycznym czasie, na ten cel będziesz musiał/a przeznaczyć miesięcznie już ok. 213 zł.

3. Wybierz cel oszczędzania

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci zacząć oszczędzać, jeśli wiesz, z jakimi wydatkami trzeba będzie liczyć się w przyszłości. Jeżeli np. chcesz pomóc sfinansować swojemu dziecku zakup pierwszego mieszkania, nawet przy wsparciu kredytu to spory wydatek, który odczuje domowy budżet. Nadejdzie także moment, w którym Twoje dziecko będzie chciało założyć własną rodzinę. Wiesz, że wyprawienie wesela kosztuje młodą parę  nawet 40 tys. zł?5. A jak pokazują badania, Polscy rodzice chcą wpierać finansowo to wydarzenie w życiu swoich dzieci (65% respondentów naszego badania6). Oblicz więc, jaki kapitał chcesz zgromadzić i skorzystaj z programu regularnego oszczędzania, który pomoże pomnożyć oszczędności.''

4. Pomnażaj oszczędności

Pieniądze możesz odkładać na koncie, ale część Twoich oszczędności może zostać zjedzona przez inflację. Z kolei przy obecnym poziomie stóp procentowych, lokaty nie gwarantują wysokiego zysku. Wybierz zatem produkt, który nie tylko pomoże Ci wytrwać w postanowieniu o regularnym odkładaniu pieniędzy, ale także pomoże zgromadzić potrzebny kapitał na przyszłe potrzeby dziecka.

5. Zabezpiecz się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji

Wypadek czy choroba to nieprzewidziane sytuacje, które mogą zachwiać Twoją płynnością finansową czy uniemożliwią wykonywanie zawodowych obowiązków. Możesz jednak zabezpieczyć swoje dziecko na taką ewentualność. Dzięki ubezpieczeniu na życie i zdrowie „Twój Plan”  zapewnisz sobie i bliskim wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach życiowych, m.in. w razie poważnej choroby, po wypadku oraz po leczeniu w szpitalu. 

 

1Oszczędzanie dla dzieci - badanie wśród rodziców dzieci 0-10, raport przygotowany przez IQS dla Avivy, luty 2017 r.

2https://media.bik.pl/informacje-prasowe/334799/polska-mama-przeznacza-607-zl-miesiecznie-na-utrzymanie-dziecka

3https://media.bik.pl/informacje-prasowe/334799/polska-mama-przeznacza-607-zl-miesiecznie-na-utrzymanie-dziecka

4http://www.studia.net/poradnik-kandydata/7357-studia-w-polsce-czesne-i-koszty-zycia-infografika

5http://www.papilot.pl/slub-i-wesele/ile-kosztuje-slub-i-wesele-w-polsce,37908,3

6Oszczędzanie dla dzieci - badanie wśród rodziców dzieci 0-10, raport przygotowany przez IQS dla Avivy, luty 2017 r.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie z bezpłatnym pakietem konsultacji lekarskich

Nawet do 800 000 zł w razie 45 poważnych chorób

Zamów rozmowę