Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych wiąże się z utratą prawa jazdy. We wrześniu 2022 roku zaczną obowiązywać nowe zasady ich przyznawania. Wiąże się to z większym ryzykiem utraty uprawnień do prowadzenia pojazdu –kierowca za jedno wykroczenie będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, a wprowadzone zostaną również inne zmiany. Jeśli nie masz pewności, czy na Twoim koncie widnieją jeszcze takie punkty, to koniecznie to zweryfikuj. Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Spis treści:

  1. Jak sprawdzić liczbę punktów karnych online
  2. Mam 24 punkty karne – co teraz?
  3. Kiedy punkty karne się przedawniają?
  4. Liczba punktów karnych a ubezpieczenie OC

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych online

Zdarzyło Ci się złamać przepisy, nałożono na Ciebie mandat, ale nie pamiętasz, kiedy to było? Nie wiesz, czy otrzymałeś punkty karne? Zatem koniecznie to zweryfikuj. Jak sprawdzić liczbę punktów karnych? Możesz to zrobić na komisariacie policji po okazaniu dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość, natomiast nie dowiesz się, ile takich punktów ma ktoś inny, nawet jeśli jest to bliska dla Ciebie osoba. Drugim rozwiązaniem jest zrobienie tego online. Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet? Wystarczy kilka kroków:

  1. Wejdź na stronę – https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/punkty-karne-ile-mam-punktow-karnych-za-mandaty-online.
  2. Zaloguj się za pomocą banku, loginu i hasła lub załóż konto.
  3. Po poprawnym zalogowaniu się wyświetli Ci się informacja o liczbie punktów karnych na dany dzień.
punkty karne 2022

Źródło: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/punkty-karne-ile-mam-punktow-karnych-za-mandaty-online/

Mam 24 punkty karne – co teraz?

Wiesz już, jak sprawdzić liczbę punktów karnych online. Oczywiście idealnie, jeśli okazało się, że nie ma ich na Twoim koncie. Co jeśli jednak masz 24 punkty karne? To oznacza, że powinieneś być bardzo ostrożny, gdyż kolejne złamanie przepisów może się zakończyć utratą prawa jazdy. Jednocześnie pamiętaj, że jeśli masz prawo jazdy krócej niż rok i przekroczysz 20 punktów karnych, to musisz ponownie zaliczyć kurs przygotowujący do egzaminu i jeszcze raz go zdać. Natomiast jeśli masz prawo jazdy dłużej niż rok, to po przekroczeniu 24 punktów stracisz prawo jazdy i otrzymasz skierowanie na egzamin sprawdzający.

Jeśli rzeczywiście zgromadziłeś 24 punkty karne albo nawet masz ich mniej, to weź pod uwagę możliwość odbycia szkolenia w WORD (Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego). Jest ono płatne – koszt wynosi 350 zł, a skorzystanie z niego powoduje, że od Twojego konta zostanie odliczonych 6 punktów. Uwaga: po wejściu w życie nowych przepisów od 17 września 2022 roku takie rozwiązanie nie będzie już dostępne.

Kiedy punkty karne się przedawniają?

Według obecnie obowiązujących przepisów punkty karne znikają z Twojego konta po upływie roku od ich nałożenia. Jednak zgodnie z nowymi przepisami zostanie to zmienione. Otóż od 17 września 2022 roku nałożone punkty będą automatycznie znikać z konta kierowcy po upływie dwóch lat, ale nie od momentu ich nałożenia, lecz od dnia, w którym ukarany zapłacił mandat.

Liczba punktów karnych a ubezpieczenie OC

Kolejna zmiana, która wynika z modyfikacji przepisów, dotyczy wpływu liczby punktów karnych na cenę ubezpieczenia OC. Ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2328) wprowadzono możliwość sprawdzania historii przestępstw i wykroczeń drogowych przez ubezpieczycieli. Natomiast odpowiednie przepisy, które im to umożliwią, wejdą w życie od 17 czerwca 2022 roku. Pamiętajmy, że możliwość brania pod uwagę liczby punktów karnych przy ustaleniu składki na OC będzie istnieć, ale to nie oznacza, że towarzystwa muszą obowiązkowo je uwzględniać.

Ponadto będzie to jeden z wielu czynników, które mają wpływ na cenę OC. Jak bardzo punkty karne będą wpływać na wysokość składki? To również pozostaje decyzją towarzystw ubezpieczeniowych, które mogą dobrowolnie ustalać ważność poszczególnych czynników. Prawdopodobnie informacja o liczbie punktów będzie należeć do bardzo istotnych, gdyż wiele mówi o tym, jakim kierowcą jest posiadacz danego pojazdu.

Ile zapłacisz za ochronę? Skorzystaj z kalkulatora –  https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/. Wystarczy, że podasz datę urodzenia właściciela auta i numer rejestracyjny pojazdu. 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.