Jak obliczyć spalanie paliwa? Spalanie a ubezpieczenie OC

Paliwo to często największy koszt użytkowania pojazdu, nawet jeśli auto nie jest intensywnie eksploatowane. Dla wielu szukających spalanie to bardzo istotna kwestia, która ma wpływ na wybór konkretnego modelu pojazdu. Kiedy już kupimy auto, to chcielibyśmy wiedzieć, czy rzeczywiście zużywa tyle paliwa, ile wynika z informacji od producenta. Jak oszacować spalanie samochodu?

Spis treści:

  1. Spalanie paliwa – po co się je oblicza?
  2. Jak obliczyć spalanie samochodu?
  3. Spalanie paliwa a ubezpieczenie OC

Spalanie paliwa – po co się je oblicza?

Wysokość opłat poniesionych na eksploatację pojazdu to dane, które mogą interesować właściciela auta. Ile kosztuje użytkowanie samochodu w przeliczeniu na 100 km? Często w ofertach sprzedaży pojazdów znajduje się informacja o spalaniu wyrażona w km/h, najczęściej jest ona inna w przypadku jazdy po terenie zabudowanym i niezabudowanym.

Skoro jednak producent podaje spalanie paliwa, to czy w ogóle ma sens weryfikacja tych danych? Taka firma w ramach testów musi m.in. przeprowadzić pomiar spalania. Teoretycznie powinien się on odbywać w okolicznościach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych warunków jazdy, ale w dalszym ciągu są to warunki laboratoryjne. Oznacza to, że jest to weryfikowane przy określonej temperaturze, minimalnym obciążeniu pojazdu i optymalnym użyciu zespołu napędowego. Takie warunki mogą mieć niewiele wspólnego z faktyczną eksploatacją samochodu.

Twoje auto jeździć może przy wysokim mrozie, a po kilku godzinach – przy dodatniej temperaturze. Czasami bagażnik jest wypełniony, a w innych przypadkach pusty. Jednego dnia jedziesz wraz z kilkoma osobami, w innym dniu sam. Co więcej, wpływ na spalanie paliwa ma również ciśnienie w oponach, jazda z klimatyzacją lub bez, z bagażnikiem na dachu lub bez, a także Twoja technika jazdy. Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, ile wynosi spalanie, powinieneś sam to ustalić.

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Obecnie większość samochodów wyświetla informację o średnim spalaniu – auta są wyposażone w komputer, który oblicza zużycie paliwa na 100 km. Jednak przeróżne testy przeprowadzone przez niezależne firmy z branży motoryzacyjnej pokazują, że pomiędzy zużyciem paliwa podanym przez komputer pokładowy a rzeczywistym wynikiem istnieje pewna różnica. Najczęściej nie przekracza ona 10 proc., czyli nie jest bardzo duża, ale mimo wszystko warto sprawdzić, jak to wygląda w przypadku Twojego auta. Jak obliczyć spalanie samochodu? Żeby to zrobić:

  1. Zatankuj auto do pełna.
  2. Wyzeruj licznik pojazdu.
  3. Pokonaj określony dystans – im większy, tym lepiej, gdyż wtedy uzyskasz wynik, który będzie najlepiej oddawać spalanie paliwa.
  4. Zatankuj ponownie auto do pełna.
  5. Sprawdź, ile paliwa zmieściło się w baku, tzn. za ile zapłacisz. Teraz masz już wszystkie dane do wyliczenia zużycia benzyny.

Jak obliczyć spalanie paliwa na 100 km? Załóżmy, że pokonałeś 150 km, a w baku zmieściło się przy drugim tankowaniu 20 l benzyny. Teraz wystarczy, że skorzystasz z następującego wzoru:

(zużyte paliwo/liczba kilometrów) x 100 = (20 l/150 km) x 100 = 13,33 l na 100 km

Spalanie paliwa a ubezpieczenie OC

Wiesz już, jak obliczyć spalanie paliwa. Czy zużycie benzyny ma wpływ na składkę na OC? Koszt takiej ochrony uzależniony jest od wielu czynników, m.in. marki, rodzaju i modelu pojazdu. Towarzystwa biorą pod uwagę ryzyko ubezpieczeniowe, które wiąże się z zawarciem polisy dla danego pojazdu. Spalanie paliwa nie ma bezpośredniego wpływu na koszt ubezpieczenia OC, natomiast wysokim zużyciem benzyny charakteryzują się pojazdy, które wyposażone są w silniki o dużej pojemności i dużej mocy, m.in. auta sportowe. Właściciele takich samochodów mogą zapłacić więcej za ochronę niż korzystający z małych pojazdów miejskich z jednostką napędową o pojemności 1 l czy mniejszą. Oczywiście parametry auta to tylko jeden z wielu czynników, które mają wpływ na składkę na OC – jest ich wiele. 

Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ochronę, to skorzystaj z kalkulatora: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/. Wymagamy zaledwie dwóch informacji – daty urodzenia właściciela auta i numeru rejestracyjnego pojazdu. To wystarczy do szybkiego ustalenia ceny za ochronę.

Źródło:

https://www.wyborkierowcow.pl/komputery-pokladowe-czy-oszukuja-na-spalaniu-jesli-tak-to-o-ile/

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.