Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – czy jest możliwe?

Niektóre pojazdy, np. typu cabrio, często są użytkowane wyłącznie sezonowo, przez kilka miesięcy w roku. Inne zostały w wyniku wypadku uszkodzone i wymagają wielomiesięcznej naprawy, oczekiwania na części. Czy w takim przypadku musisz płacić za ubezpieczenie OC za ten okres? Czy można czasowo wyrejestrować samochód i nie uiszczać składki?

Spis treści:

  1. Czy można czasowo wyrejestrować samochód?
  2. Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu – dla kogo?
  3. Wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu
  4. Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a OC

Czy można czasowo wyrejestrować samochód?

Przez lata trwały dyskusje o tym, aby udostępnić możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu w uzasadnionych przypadkach. Taka opcja istniała, ale była dostępna tylko dla posiadaczy wybranych maszyn, takich jak samochody ciężarowe i przyczepy, których waga przekracza 3,5 t, autobusy, ciągniki samochodowe i pojazdy specjalne. Te ostatnie są pojazdami, które powstały w celu wykonywania określonych funkcji, np. zaliczają się do nich ambulans, wóz strażacki, karawan czy food truck. Nie było natomiast możliwości czasowego wyrejestrowania samochodów osobowych. Zmieniły to jednak przepisy, które weszły w życie od 31 stycznia 2022 roku. Czy można czasowo wyrejestrować auto osobowe? Obecnie tak.

Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu – dla kogo?

Zgodnie z art. 78a. Prawo o ruchu drogowym czasowe wyrejestrowanie pojazdu od 31 stycznia 2022 roku możliwe jest nie tylko w przypadku wspomnianych pojazdów. Otóż podlegają mu również samochody osobowe, które zostały unieruchomione z powodu konieczności wykonania naprawy, która wynika z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji. Chodzi tutaj o przypadki, w których będzie to czasochłonne.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu osobowego w 2022 roku jest możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy i nie ma możliwości jego przedłużenia. Dostępne jest to wyłącznie w przypadku poważnych uszkodzeń, np. konstrukcji nadwozia. Czas tymczasowego wyrejestrowania jest okresem na wykonanie niezbędnych napraw. Powtórzenie tego będzie możliwe kolejny raz dopiero po 3 latach od dnia, w którym upłynął okres wskazany w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.

Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu może trwać dłużej w przypadku wspomnianych wcześniej pojazdów, tj. samochodów ciężarowych i przyczep, których waga przekracza 3,5 t, autobusów, ciągników samochodowych oraz pojazdów specjalnych. W ich przypadku może to być od 2 do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia do nawet 48 miesięcy.

Wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Skorzystanie z takiej możliwości wymaga złożenia odpowiedniego dokumentu do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowany jest pojazd. Musisz tam pozostawić wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Odpowiedni formularz znajdziesz na stronie wydziału komunikacji lub na miejscu w urzędzie. Poza nim musisz okazać również:

  • dokument potwierdzający Twoją tożsamość;
  • dowód rejestracyjny pojazdu;
  • kartę pojazdu – o ile ją wydano;
  • dokument potwierdzający prawo własności pojazdu.

Musisz mieć również ze sobą tablice rejestracyjne i potwierdzenie wniesienia opłat. Na okres czasowego wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji pozostaną dowód rejestracyjny i wspomniane tablice rejestracyjne. Opłata za wyrejestrowanie pojazdu na 2 miesiące wynosi 80 zł. Jeśli zdecydujesz się przedłużyć ten czas do maksymalnie 12 miesięcy, to za każdy dodatkowy zapłacisz 4 zł.

Jeśli chodzi o inne pojazdy, w przypadku których możliwe jest czasowe wyrejestrowanie na dłuższy okres, opłata za miesiące od 13. do 24. wynosi 2 zł, a za miesiące od 25. do 48. – 0,25 zł za każdy. W przypadku gdy formalności w urzędzie dopełni za Ciebie pełnomocnik, który nie należy do najbliższej rodziny, to pojawi się dodatkowa opłata w wysokości 17 zł.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a OC

Zdecydowałeś się na czasowe wyrejestrowanie pojazdu, ale co z ubezpieczeniem OC? Czy możesz wypowiedzieć na ten czas polisę? Pojazd w dalszym ciągu musi być ubezpieczony. Miej na uwadze, że OC obejmuje nie tylko zdarzenia, które mają miejsce w ruchu drogowym, ale również takie, do których dojdzie np. w czasie naprawiania pojazdu.

Natomiast możesz obniżyć wysokość składki. Wystarczy, że zgłosisz ubezpieczycielowi czasowe wyrejestrowanie pojazdu, a ten na tej podstawie musi obniżyć ją za okres czasowego wyrejestrowania o 95 proc. Prawdopodobnie zwrot środków otrzymasz dopiero po upłynięciu okresu ochrony – wtedy towarzystwo będzie wiedzieć, jak długo pojazd był wyrejestrowany i jak wyglądał przebieg ubezpieczenia.

Chcesz zawrzeć umowę OC dla pojazdu? Skorzystaj z naszego kalkulatora: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/polisa/ubezpieczenie-oc-ac/. Wystarczy, że podasz datę urodzenia właściciela auta i numer rejestracyjny pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.