Co obejmuje AC i OC? Pożar samochodu, podtopienie, spadającą gałąź?

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, natomiast wybór autocasco pozostaje dobrowolny. Mając zawarte te polisy, chronisz się przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które spowodujesz innym, ale również przed poniesieniem kosztów w wyniku kradzieży auta czy jego uszkodzenia przez osoby trzecie. Jakie jeszcze ryzyka obejmują te polisy?

Spis treści:

  1. Co obejmuje ubezpieczenie AC i OC?
  2. Pożar samochodu a ubezpieczenie
  3. Dzika zwierzyna, spadająca gałąź i zalanie a ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie AC i OC?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu powinien zawrzeć umowę OC dla tego auta. Dzięki temu, jeśli spowoduje szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego, koszt jej naprawy weźmie na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Powinieneś mieć świadomość, że OC chroni nie tylko wtedy, gdy spowodujesz wypadek lub kolizję. Obejmuje ono także zdarzenia, do których doszło przy wsiadaniu do auta i wysiadaniu z niego, podczas załadunku oraz rozładunku, a także garażowania, zatrzymania i postoju. W przypadku OC obowiązują wysokie minimalne sumy gwarancyjne, które obecnie wynoszą 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych oraz 1,05 mln euro dla majątkowych.

Z tej polisy mogą być pokryte nie tylko koszty naprawy pojazdu poszkodowanego, ale również holowanie, korzystanie z auta zastępczego, wydatki na leczenie, rehabilitację i wiele innych. Zakres ochrony w ramach OC jest regulowany wspomnianą ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Liczba aktywnych umów dobrowolnego autocasco wynosiła według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń na koniec 2020 roku 7,49 mln. W ramach tych polis zlikwidowano 804 006 szkód, których średni koszt wyniósł 6803 zł. W przypadku AC zakres ochrony jest uzależniony od umowy zawartej z ubezpieczycielem – to klient decyduje, jak ma być ona szeroka, jakie będzie obejmować ryzyka i od tego jednocześnie zależy wysokość składki. Co obejmuje AC? W ramach autocasco możesz otrzymać odszkodowanie, m.in. jeśli auto zostanie skradzione, uszkodzone w wyniku działania osób trzecich, działania sił natury, ale również wówczas, gdy sami nieumyślnie spowodujemy szkodę.

Pożar samochodu a ubezpieczenie

W Polsce dziennie płonie kilkadziesiąt samochodów. Przeciętnie koszt takiego zdarzenia jest szacowany według Państwowej Straży Pożarnej na 15 tys. złotych. Czy OC obejmuje pożar samochodu? Wszystko zależy od okoliczności zdarzenia. Jeśli doszło do tego w wyniku samozapłonu, to nie otrzymasz odszkodowania. Natomiast w sytuacji, gdy Twój pojazd zapalił się od innego samochodu, szkoda powinna być naprawiona z OC posiadacza tego auta. Jeśli do pożaru doszło w wyniku podpalenia, powinieneś dochodzić wypłaty odszkodowania od sprawcy.

Mając na uwadze ryzyko wystąpienia takich zdarzeń, warto mieć ubezpieczenie autocasco. Wykupując AC, otrzymasz odszkodowanie, jeśli pożar samochodu jest efektem podpalenia. Uzyskasz je również wówczas, gdy dojdzie do samozapłonu, ale w każdym przypadku warunek jest jeden – Twoja polisa autocasco musi obejmować takie zdarzenia. Koniecznie sprawdź zatem OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Czy na pewno masz ubezpieczenie samochodu od pożaru?

Dzika zwierzyna, spadająca gałąź i zalanie a ubezpieczenie samochodu

Auto jest narażone na przeróżne zdarzenia, również takie, które nie są spowodowane przez innych uczestników ruchu drogowego. Przykładowe szkody to zderzenie ze zwierzęciem, gałąź, która spadnie na Twoje auto czy zalanie samochodu. Czy takie ryzyka obejmuje OC?

Jeśli przydarzyło Ci się zderzenie autem z dzikim zwierzęciem, to teoretycznie możesz ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi, ale wtedy musisz udowodnić, że nie zadbał on o odpowiednie jej zabezpieczenie. Uzyskanie tych środków na takiej drodze może być trudne i wymagać sprawy sądowej, która będzie się długo ciągnąć.

W przypadku gdy na Twoje auto spadnie gałąź, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC właściciela gruntu, ale nie chodzi tutaj o OC komunikacyjne. Nie jest pewne, że ma on taką ochronę. Jeśli nie, to wtedy teoretycznie możesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej, ale i w tym przypadku może to trwać bardzo długo oraz nie jest powiedziane, że finał sprawy będzie dla Ciebie pozytywny.

Jeśli chodzi o zalanie auta, to wszystko zależy od okoliczności. W przypadku gdy doszło do tego wskutek wadliwie wykonanej kanalizacji, możesz się ubiegać o odszkodowanie od np. firmy, która ją wykonała. W tym przypadku również droga do uzyskania odszkodowania może być długa.

Jeśli chcesz mieć pewność, że w przypadku opisanych zdarzeń otrzymasz wypłatę odszkodowania, zawrzyj polisę autocasco z szerokim zakresem ochrony. Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/polisa/ubezpieczenie-oc-ac/. W celu wyliczenia składki musisz podać tylko numer rejestracyjny auta i datę urodzenia właściciela.

Źródła:

https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2021/06/Ubezpieczenia-w-liczbach-2020.pdf

https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/najczestsze-przyczyny-pozarow-samochodow-auta-plona-czesciej-niz-myslisz/8f6e09e 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.