Co grozi za brak przeglądu auta? Czy można ubezpieczyć samochód bez przeglądu?

Posiadacze samochodów muszą zgodnie z przepisami robić badanie techniczne auta, które często nazywane jest przeglądem, choć te pojęcia nie są tożsame. To, jak często należy dopełniać tego obowiązku, zależy m.in. od wieku i rodzaju pojazdu. Czy prowadzenie auta, które nie ma ważnego badania technicznego, wiąże się z ryzykiem nałożenia mandatu? Czy można ubezpieczyć samochód bez przeglądu?

Spis treści:

  1. Kara za brak przeglądu – jakiej wielkości mandat możemy zapłacić?
  2. Co grozi za brak przeglądu auta?
  3. Czy można ubezpieczyć auto bez aktualnego przeglądu?

Kara za brak przeglądu – jakiej wielkości mandat możemy zapłacić?

Obowiązek przeprowadzania badania technicznego pojazdu ma na celu m.in. ograniczenie ryzyka poruszania się po polskich drogach pojazdów, które są uszkodzone, mają poważne wady i z różnych względów nie powinny być użytkowane. Co grozi za brak przeglądu?

Jaki mandat za brak przeglądu możesz zapłacić? Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, a Twoje auto nie będzie mieć ważnego badania technicznego, to licz się z mandatem w wysokości od 1500 do 5000 zł. Na tym jednak konsekwencje się nie kończą.

Co grozi za brak przeglądu auta?

Samochód bez przeglądu nie powinien być użytkowany, dlatego kolejną karą jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Co się dzieje w przypadku, gdy nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego? Absolutnie nie chroni Cię to przed zatrzymaniem tego dokumentu. Dojdzie do tego wirtualnie. Ponadto funkcjonariusz nie wymaga, abyś przy kontroli okazał dowód rejestracyjny.

Kiedy więc podczas kontroli okaże się, że Twój pojazd nie ma ważnego badania technicznego, to wówczas nastąpi wspomniane zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – wzmianka na ten temat pojawi się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Od funkcjonariusza otrzymasz dokument, który uprawni Cię do dojechania do najbliższej stacji kontroli pojazdów w celu odbycia przeglądu. Badanie powinno być wykonane w ciągu 7 dni, a w tym czasie nie możesz jeździć autem bez ograniczeń. Pamiętaj, że istnieje ryzyko, iż Twój samochód ma usterki, które mogą być nawet przyczyną wypadków. Dlatego jak najszybciej dopełnij obowiązku dla bezpieczeństwa swojego, innych kierowców, pieszych i Twoich pasażerów.

Jeśli okaże się, że z autem wszystko jest w porządku, to wtedy na stacji kontroli otrzymasz zaświadczenie, które umożliwi Ci poruszanie się samochodem przez 30 dni. W tym czasie udaj się do wydziału komunikacji, a wtedy wpis o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego zostanie wykreślony.

Uwaga: jeśli obawiasz się, że zapomnisz o badaniu technicznym, to skorzystaj z darmowej aplikacji o nazwie „Na wypadek”, stworzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którą możesz za darmo pobrać ze sklepów Google i Apple. Przypomni Ci ona o zbliżającym się terminie badania technicznego.

Ponadto pamiętaj, że nie zawsze konieczne jest coroczne pojawianie się na stacji na badanie techniczne. Jeśli kupiłeś nowe auto, to najczęściej możesz jechać na przegląd po 3 latach, a na drugi – po 5. W przypadku ciągników rolniczych pierwsze badanie należy wykonać po 3 latach, a kolejne co 2 lata. Natomiast dla pojazdów z instalacją LPG czy też taksówek osobowych – przegląd trzeba robić zawsze corocznie.

Czy można ubezpieczyć auto bez aktualnego przeglądu?

Ta kwestia zależy od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli automatycznie przedłużasz polisę OC, to firma nie kontroluje, czy masz ważne badanie. Z drugiej strony przy zawieraniu umowy towarzystwo może sprawdzić, czy przegląd został wykonany. Jest to przecież czynnik, który wpływa na ryzyko ubezpieczeniowe – w przypadku takiego auta istnieje większe niebezpieczeństwo wystąpienia usterek, które mogą być przyczyną wypadku. W takich sytuacjach ubezpieczyciel ocenia, czy rzeczywiście stan pojazdu przyczynił się do spowodowania zdarzenia i może Cię nawet obciążyć częścią lub całością kosztów związanych z likwidacją szkody.  

Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu? Nawet jeśli Ci się to uda, to absolutnie nie zwlekaj z badaniem technicznym. Zrób to jak najszybciej – chodzi o bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie masz ważnego OC? Sprawdź, ile zapłacisz za ochronę online: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/polisa/ubezpieczenie-oc-ac/. Wystarczy, że podasz datę urodzenia właściciela pojazdu i numer rejestracyjny auta, aby wyliczyć składkę.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.