Wypowiedzenie umowy OC – jak i kiedy to zrobić?

Chęć skorzystania z oferty innego ubezpieczyciela czy rezygnacja z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela samochodu – to tylko niektóre z przyczyn wypowiedzenia umowy OC. W tym celu konieczne jest jednak złożenie w terminie stosownego wniosku w wybranym towarzystwie. Prawo klienta do wypowiedzenia umowy zostało dokładnie opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kiedy i w jaki sposób dokonać więc wypowiedzenia OC?

Spis treści:

 1. Zmiana ubezpieczyciela OC
 2. Kiedy można wypowiedzieć OC?
 3. Wypowiedzenie OC po zakupie auta
 4. Wypowiedzenie OC na koniec trwania umowy
 5. Wypowiedzenie podwójnego OC
 6. Jakie informacje powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC

W sytuacji, gdy klient chce dokonać zmiany ubezpieczyciela OC, musi pamiętać o pewnych kwestiach. Istnieje kilka przypadków, w których można wypowiedzieć umowę z danym towarzystwem. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • zakup samochodu z ważną polisą,
 • zbliżający się termin zakończenia umowy i chęć zmiany ubezpieczyciela,
 • automatyczne odnowienie polisy,
 • prawo do odstąpienia od umowy zawieranej na odległość.

Jak zmienić ubezpieczyciela OC? Niestety, w tym celu nie wystarczy podpisanie umowy z nowym towarzystwem. 

W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć dotychczasową polisę, uwzględniając odpowiedni termin i wskazując podstawę prawną zmiany OC. Sporządzony dokument należy wysłać za pośrednictwem standardowej poczty lub wiadomości e-mail albo można złożyć online, jeśli towarzystwo udostępnia taką możliwość

wypowiedzenie umowy oc

Kiedy można wypowiedzieć OC?

Wielu kierowców zastanawia się, kiedy może wypowiedzieć OC. W sytuacji, gdy ubezpieczenie zostało kupione na odległość np. przez internet, ma on prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od momentu potwierdzenia jej zawarcia. Gwarantuje to art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta. W innym przypadku termin wypowiedzenia umowy OC zależy od okoliczności rezygnacji z polisy.

Wypowiedzenie OC po zakupie auta

Ile kierowca ma czasu na wypowiedzenie OC po zakupie używanego auta? Jeśli nie chce on skorzystać z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela, może zrezygnować z ochrony w dowolnym momencie. Wystarczy, że powoła się na art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. 

Jeśli jednak kierowca będzie chciał skorzystać z OC po zakupie samochodu, to musi pamiętać, że ochrona obowiązuje tylko do końca okresu wskazanego na polisie, a następnie ulegnie rozwiązaniu, czyli nie odnowi się automatycznie. Ponadto, warto pamiętać, że firma może dokonać rekalkulacji składki, w ramach której konieczna może okazać się dopłata za zakres świadczonej ochrony.

Wypowiedzenie OC na koniec trwania umowy

W sytuacji, gdy klient zawarł umowę na rok, ale nie chce korzystać z automatycznego odnowienia polisy, powinien on złożyć wypowiedzenie najpóźniej dzień przed jej zakończeniem. W przeciwnym wypadku towarzystwo ma obowiązek przedłużyć ochronę na kolejne 12 miesięcy.

Wypowiedzenie podwójnego OC

A co, gdy klient zapomniał wypowiedzieć umowę w dotychczasowym towarzystwie, ale w międzyczasie zdążył wykupić nowe ubezpieczenie OC w innej firmie? 

Na szczęście nie musi on płacić podwójnej składki, co reguluje art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wystarczy, że złoży stosowne wypowiedzenie w pierwszej z firm. Może dokonać tego w każdym momencie, przy czym im szybciej zrezygnuje z polisy, tym mniejszą kwotę będzie zmuszony zapłacić. Towarzystwo ma prawo do pobrania opłaty za okres od momentu przedłużenia do dnia rozwiązania polisy.

Jakie informacje powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC?

W celu rezygnacji z umowy należy przygotować wypowiedzenie, które powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje. Można również sięgnąć po wzór wypowiedzenia OC, który z pewnością ułatwi stworzenie tego dokumentu. Wniosek powinien jednak obejmować:

 • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej,
 • imię, nazwisko oraz adres osoby wypowiadającej umowę,
 • markę, numer rejestracyjny i numer VIN pojazdu, który był przedmiotem umowy,
 • numer polisy,
 • okres ubezpieczenia,
 • podstawę prawną,
 • podpis osoby wypowiadającej OC.

Co istotne, klienci Avivy mogą dokonać wypowiedzenia OC przy minimum formalności. Wystarczy zalogować się na swoje konto w serwisie MojaAviva i wybrać opcję „Zgłoszenie rezygnacji z polisy”.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.