Wycena samochodu do ubezpieczenia – wszystko, co musisz wiedzieć

Wartość pojazdu ma wpływ na wysokość odszkodowania w ramach polisy OC/AC – dlatego ubezpieczyciel przeprowadza wycenę samochodu, gdy dojdzie do szkody. Niektóre firmy ubezpieczeniowe robią to już na etapie ustalania wysokości składki za OC.

Jak przebiega wycena samochodu używanego w porównaniu z nowym autem? I co istotne: czym grozi zaniżenie lub zawyżenie wartości pojazdu?

Spis treści:

  1. Jak przebiega wycena nowego auta?
  2. Jak przebiega wycena używanego auta?
  3. Czy suma ubezpieczenia jest równoznaczna z wartością pojazdu?
  4. Dlaczego nie należy zaniżać ani zawyżać wartości samochodu?

Jak przebiega wycena nowego auta?

Dokonanie wyceny auta odbywa się w oparciu o szereg parametrów m.in. markę, model czy rocznik samochodu. Nie bez znaczenia jest również wyposażenie fabryczne, przebieg oraz stan pojazdu.

Wycena wartości nowego samochodu jest dość prosta, gdyż firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę jedynie dowód zakupu, a więc fakturę wystawioną przez dany salon samochodowy.

Warto również zapoznać się z warunkami ubezpieczenia (OWU), gdzie towarzystwo określa m.in. w jakim czasie od momentu sfinalizowania transakcji (np. 12 miesięcy) oraz przy spełnieniu jakich warunków (np. brak uszkodzeń pojazdu) uznaje wartość zakupu.

Jak przebiega wycena używanego auta?

W przypadku wyceny używanego auta sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Firmy ubezpieczeniowe korzystają w tym celu ze specjalnych katalogów wartości rynkowych samochodów. Do popularnych systemów, w których można znaleźć aktualne wartości i wyceny aut, należą m.in. Eurotax-Carwert oraz Info-Ekspert. Bazy te uwzględniają szereg informacji m.in. roczniki, modele, marki, przebieg czy wyposażenie pojazdów.

Po wpisaniu przez klienta niezbędnych parametrów do kalkulatora OC/AC, dokonywana jest wycena samochodu online. Obliczona wartość ma duży wpływ na wysokość składki polisy. To, ile będzie kosztowało ubezpieczenie OC lub OC/AC zależy jednak od wielu innych czynników m.in. od miejsca zamieszkania i parkowania pojazdu nocą, a także od historii ubezpieczeniowej i szkodowej właścicieli pojazdu.

A co w sytuacji, gdy klient nie zgodzi się na zaproponowaną przez ubezpieczyciela wyceną auta? Wówczas powinien on na własną rękę określić wartość rynkową samochodu, zasięgnąć opinii wyspecjalizowanego rzeczoznawcy.

wycena samochodu do ubezpieczenia

Czy suma ubezpieczenia jest równoznaczna z wartością pojazdu?

Suma ubezpieczenia powinna być równa wartości samochodu, którą ubezpieczyciel określa na podstawie dowodu zakupu (w przypadku nowych aut) lub na podstawie specjalistycznych baz danych (w przypadku używanych aut). 

Warto jednak mieć na uwadze, że wartość pojazdu spada z każdym miesiącem jego użytkowania. Dlatego, tak jak wspomnieliśmy, przy zakupie ubezpieczenia AC w niektórych towarzystwach obowiązuje zmienna suma polisy, a wycena przeprowadzana jest dopiero w momencie wystąpienia szkody.

Jeśli natomiast wycena przeprowadzana jest już na etapie zakupu polisy , to wysokość ewentualnego odszkodowania będzie liczona na podstawie wartości samochodu, którą oszacowano w dniu zawarcia umowy. Dlatego, jeśli suma ubezpieczenia ustalona została na 150 tys. zł, a po upływie 9 miesięcy zostanie zgłoszona kradzież auta, to firma nie dokonuje wyceny, a przyjmuje wartość zapisaną w umowie. 

Rozwiązanie to wiąże się jednak z koniecznością płacenia nieco wyższej składki i dedykowane jest głównie właścicielom nowych pojazdów, których wartość spada najszybciej.

Jeśli w danym towarzystwie obowiązuje zmienna suma polisy, to wysokość odszkodowania będzie odpowiadać wartości rynkowej samochodu z dnia, w którym doszło do niefortunnego zdarzenia.  

Dlaczego nie należy zaniżać ani zawyżać wartości samochodu?

Przed zawarciem umowy z firmą ubezpieczeniową właściciel pojazdu powinien sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do zaniżenia lub zawyżenia wartości auta. Każda z  wymienionych sytuacji okaże się dla niego niekorzystna. Dlaczego?

W przypadku tzw. nadubezpieczenia, gdy ustalona suma jest większa od wartości pojazdu wraz z jego wyposażeniem, właściciel przez cały okres umowy będzie płacił znacznie wyższą składkę. Nie przełoży się to jednak na kwotę odszkodowania, która obliczona zostanie na podstawie wartości auta w chwili zdarzenia.

Niekorzystne dla kierowcy jest również tzw. niedoubezpieczenie, a więc sytuacja, gdy ustalona suma jest niższa od rzeczywistej wartości pojazdu. Pozornie będzie on płacił niższą składkę za polisę, niemniej w razie zgłoszenia szkody otrzymane odszkodowanie nie pokryje wszystkich kosztów. W konsekwencji część napraw będzie musiał sfinansować z własnych pieniędzy.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.