Wpływ modelu i marki samochodu na koszt OC i AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zapewnić klientom ten sam zakres ubezpieczenia w ramach obowiązkowego, komunikacyjnego OC, natomiast w przypadku AC wszystko zależy od umowy. Wpływ na wysokość składki za ochronę ma wiele czynników, a jednym z nich jest posiadany pojazd. Czy rzeczywiście marka auta rzutuje na cenę ochrony?

Spis treści:

  1. OC i AC – od czego zależy cena?
  2. Model samochodu a koszt OC i AC
  3. Marka samochodu a koszt OC i AC

OC i AC – od czego zależy cena?

OC i AC to ubezpieczenia komunikacyjne, które często idą w parze. Pierwsze z nich jest w Polsce obligatoryjne i chroni Cię przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które zostaną spowodowane ubezpieczonym pojazdem, natomiast drugie – Autocasco – jest nieobowiązkowe i  skorzystasz z niego w przypadku np. kradzieży auta, zderzenia z przeszkodą lub uszkodzenia go przez osoby trzecie.

Jeśli chcesz ustalić, ile zapłacisz za taką ochronę, to użyj kalkulatora tych ubezpieczeń – to szybki, wygodny i pewny sposób na obliczenie wysokości składki. Aby ją określić, bierzemy pod uwagę wiele czynników – potrzebujemy informacji dotyczących Ciebie, pojazdu i Twojej historii przebiegu ubezpieczenia.

Bardzo istotnym parametrem jest szkodowość, tzn. to, czy ostatnie lata jazdy ubezpieczonym pojazdem wiązały się z wypłacaniem odszkodowania z polisy, czy jednak nie dochodziło do takich zdarzeń. Jeśli powodowałeś wypadki i kolizje, to składka w Twoim przypadku będzie wyższa, natomiast jazda bezszkodowa sprawia, że koszt ochrony będzie niższy.

Ważny jest także czas posiadania prawa jazdy. Kierowcy, którzy dopiero uzyskali uprawnienia i nie mieli jeszcze możliwości zebrania bezszkodowej historii ubezpieczeniowej, muszą liczyć się z wyższym kosztem ochrony, podobnie jak osoby młode, które nie ukończyły 26 lat – również z tych samych przyczyn.

W przypadku AC znaczenie ma zakres ochrony, czyli m.in. to, jaką metodę likwidacji szkody wybrałeś, czy podczas naprawy stosowane będą części oryginalne i czy zdecydowałeś się na udział w szkodzie? Natomiast czy marka samochodu wpływa na OC? Istotny jest model auta?

Model samochodu a koszt OC i AC

Pojazd, który podlega ochronie, jest kolejnym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę, wyliczając koszt AC i OC. Posiadacz małego auta miejskiego, o niewielkiej pojemności silnika, np. 1.0, przeciętnie zapłaci za ochronę mniej od właściciela samochodu sportowego, z silnikiem 3.0. Różnica może wynieść nawet kilkaset złotych. Z czego ona wynika? Ubezpieczyciele analizują ryzyko spowodowania szkody danym pojazdem i biorą pod uwagę dane statystyczne dotyczące wypadków i kolizji. W przypadku aut sportowych te szkody są powodowane częściej niż przez małe auta miejskie.

Nie bez znaczenia jest wartość pojazdu, szczególnie w przypadku AC, gdzie jednym z ryzyk, które może obejmować ochrona, jest kradzież auta. W takim przypadku poszkodowany może otrzymać kwotę wystarczającą na zakup takiego samego samochodu. Jednocześnie istotne jest także i to, czy dany model pojazdu często pada łupem złodziei. Jeśli tak, to wówczas ubezpieczyciel ponosi podwyższone ryzyko ubezpieczeniowe.  

Marka samochodu a koszt OC i AC

Czynnikiem, który ma wpływ na cenę za OC i AC samochodu osobowego jest również marka pojazdu. Ubezpieczyciele analizują szkodowość w przypadku danej marki, a także ryzyko kradzieży, biorą pod uwagę także wartość pojazdu. Z tego względu posiadacze samochodów wybranych firm mogą zapłacić za ochronę nieco więcej niż właściciele aut o podobnych parametrach od innych producentów. W praktyce jednak ten czynnik nie ma aż takiego wpływu na wysokość składki, jak choćby historia przebiegu ubezpieczenia.

Jeśli chcesz ustalić, ile zapłacisz za AC i OC w Avivie, to skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń, który znajdziesz na naszej stronie. To łatwe w obsłudze narzędzie, które w ciągu kilkunastu sekund wyliczy, ile będzie kosztować Cię ochrona. Następnie możesz również skorzystać z innych ubezpieczeń, przydatnych dla posiadaczy pojazdów. W cenie OC otrzymujesz podstawowy wariant assistance, ale może również wybrać rozszerzony, z większym zakresem ochrony, takim jak np. naprawa auta na miejscu awarii czy holowanie spod domu do warsztatu, gdy nie chce odpalić. Weź pod uwagę również NNW, dzięki któremu Ty oraz wszyscy pasażerowie możecie uzyskać wypłatę świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.