Ubezpieczenie OC samochodu a pojemność silnika

Zawarcie polisy OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każde towarzystwo musi zapewnić klientom te same minimalne sumy gwarancyjne, a także zakres ochrony. Natomiast ubezpieczyciele sami decydują o tym, które czynniki mają u nich największy wpływ na wysokość składki, a jakich w ogóle nie uwzględniają. Czy cena komunikacyjnego OC zależy od pojemności silnika?

Spis treści:

  1. Pojemność silnika – dlaczego ma znaczenie?
  2. Pojemność silnika a OC

Pojemność silnika – dlaczego ma znaczenie?

Składka za ubezpieczenie OC samochodu ustalana jest na podstawie wielu czynników. Znaczenie ma to, kim jest posiadacz danego pojazdu, jak długo ma prawo jazdy, ile ma lat, czy powodował w ostatnich latach szkody w ruchu drogowym i czy z jego polisy wypłacono odszkodowanie. Istotny jest również sam pojazd – jego marka, model, rodzaj, wiek, wartość, przebieg aktualny i przewidywany, a także pojemność silnika. Dopiero po przeanalizowaniu w kalkulatorze tych oraz innych danych, wiemy, ile wyniesie składka na OC dla posiadacza danego pojazdu. Dlaczego pojemność silnika wpływa na OC?

Ustalając, które czynniki rzutują na cenę ubezpieczenia OC, towarzystwa analizują, jak pod względem częstości powodowania szkód wypadają kierowcy poszczególnych modeli pojazdów. Okazuje się, że statystycznie im większa pojemność silnika, tym większe ryzyko szkód powodowanych przez prowadzących auta. 

W praktyce „bezszkodowy” właściciel dwóch samochodów: małego auta miejskiego z silnikiem 1,0 l oraz sportowego pojazdu z jednostką napędową o pojemności 3,5 l najczęściej zapłaci mniej za ochronę ubezpieczeniową tego pierwszego. Nie jest to jednak regułą – pamiętaj, że to tylko jeden z wielu parametrów, który ma wpływ na wysokość składki na OC.

Pojemność silnika a OC

Jeśli chcesz zdecydować się na auto z dużą pojemnością silnika, to licz się z tym, że zawarcie polisy OC będzie Cię kosztować więcej niż w przypadku małego samochodu miejskiego. Jak duża może to być różnica? Od kilku do nawet kilkuset złotych. Pamiętaj jednak, że opłata może wynikać nie tylko z większej pojemności silnika, ale również z mocy auta, marki, modelu i nie tylko.

Dlatego, jeśli planujesz zakup samochodu z silnikiem o dużej pojemności, to weź pod uwagę, że poza wszystkimi kosztami towarzyszącymi zakupowi, prawdopodobnie zapłacisz więcej za ubezpieczenie OC. Droższa będzie w takim przypadku również eksploatacja, choćby wydatki na paliwo. Nadal się zastanawiasz nad wyborem auta, a masz na oku konkretne modele? Możesz przed zakupem sprawdzić, ile na ten moment kosztowałoby zawarcie umowy ubezpieczenia OC. 

Z opisem oferty możesz się zapoznać tutaj: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/. Tu również masz możliwość sprawdzenia ceny online za taką ochronę. Czy młody kierowca dopłaca więcej do pojemnego silnika?

Wiek posiadacza pojazdu jest jednym z czynników, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia. Czy jednak w przypadku młodych prowadzących pojazdy składka na ubezpieczenie jest przez pojemność silnika wyższa, niż kiedy jest wyliczana dla doświadczonych kierowców?

Przede wszystkim jako początkujący kierowca musisz się przygotować na to, że ochrona ubezpieczeniowa może w Twoim przypadku kosztować więcej. Natomiast czy składka za ubezpieczenie samochodu z dużą pojemnością silnika będzie tak samo wysoka bez względu na doświadczenie kierowców? Osoba młodsza musi mieć świadomość, że w jej przypadku różnica pomiędzy OC dla aut z jednostką np. 1,0 l i 3,5 l będzie większa, niż w przypadku doświadczonego kierowcy. Dlaczego? Statystycznie istnieje większe ryzyko powodowania szkód przez młodych, mniej doświadczonych posiadaczy pojazdów, niż przez osoby z większym stażem za kółkiem.

Pamiętaj jednak, że są inne czynniki, które mają większy wpływ na wysokość składki na ochronę niż pojemność silnika czy wiek kierowcy. Bardzo istotna jest Twoja historia ubezpieczeniowa. Brak powodowanych szkód w kolejnych latach korzystania z ochrony obniża składkę na OC nawet o 60%.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.