Tabliczka znamionowa – co robić, gdy jej nie ma?

Tabliczka znamionowa to niezbędny element każdego samochodu, który porusza się po publicznych drogach. Umieszczone są na niej kluczowe informacje dotyczące pojazdu, a zakres tych danych określony został w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Co zrobić w przypadku braku tabliczki znamionowej samochodu? Czy pojazd może być wówczas użytkowany?  

Spis treści:

 1. Gdzie w aucie znajduje się tabliczka znamionowa?
 2. Brak tabliczki znamionowej – co zrobić?
 3. Jakie dane zawiera tabliczka znamionowa? Opis
 4. O jaki rodzaj tabliczki znamionowej wnioskować?

Gdzie w aucie znajduje się tabliczka znamionowa?

Tego typu oznaczenie powinno być wykonane z materiału odpornego na korozję, a także umieszczone w trwałej i niewymienialnej części auta. Z tego względu miejsce przymocowania tabliczki znamionowej zależy od decyzji producenta samochodu lub jego upoważnionego przedstawiciela. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna być ona jednak umieszczona na widocznej i łatwo dostępnej powierzchni. W razie problemów z jej zlokalizowaniem dokładne informacje na temat umiejscowienia tabliczki znamionowej znajdują się w książce serwisowej samochodu.

Brak tabliczki znamionowej – co zrobić?

Warto pamiętać, że brak tabliczki znamionowej niesie ze sobą poważne konsekwencje. Zwykle spowodowany jest on uszkodzeniem auta, a tym samym koniecznością odtworzenia znacznej części jego elementów. 

Bardzo często przyczyną braku tabliczki znamionowej może być nieznana dla właściciela. Okazuje się tak m.in. w sytuacji jej zgubienia lub zakupu pojazdu na licytacji komorniczej. Bez względu na powód jej utraty, auto nie przejdzie przeglądu technicznego, a ewentualna kontrola policji w takim wypadku może wiązać się z poważnymi problemami. Co wówczas zrobić?

W pierwszej kolejności należy odebrać zaświadczenie o braku tabliczki znamionowej z wybranej stacji diagnostycznej, a następnie udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Tam można złożyć stosowny wniosek, który powinien obejmować uzasadnienie zaistniałego zdarzenia. Ponadto, należy do niego dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty w wysokości 10 zł oraz wspomniany wcześniej dowód ze stacji diagnostycznej lub też opinię rzeczoznawcy.

Jakie dane zawiera tabliczka znamionowa? Opis

Tak, jak zostało wspomniane we wstępie, przepisy określające zakres informacji, które powinny zawierać tabliczki znamionowe, znajdują się Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Zgodnie z treścią tego aktu powinny one obejmować:

 • markę auta,
 • numer świadectwa homologacji typu pojazdu,
 • numer VIN, a w sytuacji jego braku rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia auta,
 • dopuszczalna masa całkowita (jeśli chodzi o motocykle i motorowery, to należy podać poziom hałasu zewnętrznego na postoju w dB przy prędkości obrotowej),
 • dopuszczalne obciążenie osi (wymienione w kolejności od przodu do tyłu),
 • w sytuacji, gdy wartości maksymalne mas i obciążeń są większe niż dopuszczalne, to należy podać te wartości.

Ponadto, opis tabliczki znamionowej może zostać poszerzony o informacje pochodzące od producenta. Powinien on jednak zamieścić je poniżej lub obok danych, które przewidziane zostały w przepisach.

O jaki rodzaj tabliczki znamionowej wnioskować?

Przed udaniem się do Wydziału Komunikacji, warto zorientować się, o wydanie jakiego rodzaju tabliczki należy wnioskować. Wyróżnia się bowiem dwa warianty – nową i zastępczą. O nadanie nowego numeru VIN wraz z tabliczką znamionową można wnioskować, gdy:

 • doszło do wymiany ramy lub podwozia, które nie zawierają numeru fabrycznego,
 • numer VIN został zatarty lub sfałszowany (np. w sytuacji, gdy auto było zakupione na licytacji publicznej lub od komornika, wnioskodawca posiada prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające własność samochodu lub też pojazd został odzyskany po kradzieży),
 • w wyniku korozji lub podczas wypadku drogowego doszło do uszkodzenia numeru VIN.
 • chodzi o zabytkowy pojazd bez numeru VIN.

Drugim rodzajem jest tabliczka znamionowa zastępcza, o której wydanie można wnioskować w sytuacji, gdy:

 • tabliczka została zniszczona, zgubiona, bądź też w przypadku jej braku,
 • zmieniony został numer VIN pojazdu. 

Na koniec warto podkreślić, że brak tabliczki znamionowej spowoduje, że pojazd nie przejdzie niezbędnego przeglądu technicznego. A to z kolei uniemożliwia legalne poruszanie się danym pojazdem – za jazdę bez przeglądu grozi mandat lub nawet zablokowanie Twojego dowodu rejestracyjnego w bazie CEPiK i odholowanie pojazdu na Twój koszt. 

Nie oznacza to jednak, że przestaje obowiązywać wykupione wcześniej ubezpieczenie OC. W sytuacji kolizji czy wypadku kierowca może zatem liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy na rzecz poszkodowanego. Mimo to nie warto ryzykować jazdy bez ważnego badania technicznego.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.