Cesja umowy ubezpieczenia OC – co to jest?

Standardowo, jeśli ubezpieczysz np. samochód od kradzieży i dojdzie do szkody, to wypłacone zostanie Ci odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. W pewnych przypadkach jednak środki te lub ich część mogą trafić do osoby trzeciej lub podmiotu. Najczęściej tym podmiotem jest bank lub firma leasingowa, a dochodzi do tego na podstawie umowy cesji. Co warto wiedzieć na ten temat? Kiedy cesja jest niezbędna?

Spis treśći:

  1. Co to jest cesja umowy ubezpieczenia?
  2. Cesja umowy ubezpieczenia OC pojazdu
  3. Cesja ubezpieczenia OC – do kogo trafi odszkodowanie?
  4. Cesja ubezpieczenia AC a odszkodowanie

Co to jest cesja umowy ubezpieczenia?

Cesja nie jest pojęciem, z którym możesz mieć do czynienia wyłącznie w przypadku ubezpieczeń, jednak w tej branży jest ona szczególnie popularna. Załóżmy, że kupujesz auto i korzystasz z kredytu samochodowego. W takim przypadku instytucja ta będzie oczekiwać od Ciebie zabezpieczenia spłaty zobowiązania, a może nim być cesja ubezpieczenia. Najczęściej cesja ta dotyczy polis dobrowolnych, takich jak autocasco, które jednak w praktyce mogą być przez bank wymagane, jeśli klient chce uzyskać np. kredyt samochodowy. Po cesji praw, jeśli dojdzie np. do kradzieży pojazdu, to odszkodowanie powinno być wypłacone bankowi, czyli cesjonariuszowi, a nie kredytobiorcy.

Cesja umowy ubezpieczenia OC pojazdu

Dokonanie cesji ubezpieczenia na bank nie powinno Ci sprawić trudności. W Avivie możesz ustanowić przepisanie praw zarówno w trakcie trwania umowy ubezpieczenia, jak i w momencie jej zawierania. Często banki i firmy leasingowe proponują swoim klientom możliwość skorzystania z oferty towarzystwa, z którym współpracują i wtedy wszystko odbywa się automatycznie w banku.

Lepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie ofert rynkowych, aby móc wybrać tę, której warunki są dla Ciebie atrakcyjniejsze. Wprawdzie wszystkie towarzystwa muszą zapewniać ten sam zakres ochrony w ramach obowiązkowego OC, ale to nie oznacza, że firmy nie proponują nic ponadto. W Avivie w cenie OC gwarantujemy podstawowy pakiet assistance, a ponadto, bez dodatkowych opłat, wydamy Ci zieloną kartę, czyli dokument, którego potrzebujesz w przypadku podróżowania przez wiele krajów spoza UE. Sprawdź, ile będzie Cię kosztować ochrona ubezpieczeniowa: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/.

Na czym polega cesja umowy ubezpieczenia OC? Na wypełnieniu uzyskanego od banku formularza, który powinien zostać przekazany ubezpieczycielowi.

Cesja ubezpieczenia OC – do kogo trafi odszkodowanie?

Co się stanie w przypadku, gdy pojazd kupiony przez Ciebie na kredyt zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji spowodowanej przez innego kierowcę? W  normalnych warunkach pieniądze z tytułu uszkodzenia mienia trafiłyby na Twoje konto. Ale ze względu na to, że doszło do cesji OC, pieniądze z odszkodowania trafią do banku. Cedent, w tym przypadku to Ty, czyli osoba, która przelała swoje prawa, nie uzyska środków należnych za uszkodzenia auta, a jedynie tę część związaną ze szkodą osobową (czyli np. świadczenie za uszczerbek na Twoim zdrowiu).

Cesja ubezpieczenia AC a odszkodowanie

Banki i firmy leasingowe wymagają od klientów zawarcia umowy ubezpieczenia AC zgodnej z ich wytycznymi, do których zalicza się m.in. brak udziału własnego w szkodzie czy też warsztatowa metoda likwidacji szkody. Co powinieneś zrobić, jeśli doszło do uszkodzenia pojazdu? Informacja o zdarzeniu powinna trafić do ubezpieczyciela i do banku. Dalsze kroki zależne są od tego, co się wydarzyło. Jeśli pojazd jest uszkodzony i zostanie naprawiony w warsztacie, to bank musi wyrazić zgodę na to, aby środki od towarzystwa ubezpieczeniowego trafiły do tego warsztatu. Jeżeli to cedent ma sam organizować naprawę, to również wtedy potrzebna jest zgoda banku, aby środki mogły trafić do kredytobiorcy.

Inną możliwą szkodą jest kradzież pojazdu. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bankowi. Pieniądze te będą wykorzystane na pokrycie zobowiązania kredytobiorcy. Jeżeli zostaną jeszcze jakieś środki, wtedy bank przekaże je klientowi, który skorzystał z kredytu samochodowego.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia AC to korzystne rozwiązanie dla kredytobiorcy. W przypadku, gdy nie miałby on takiej ochrony, a pojazd zostałby skradziony, to wtedy nie tylko straciłby auto, ale również musiałby spłacić zobowiązanie wobec banku. Dzięki autocasco jest chroniony przed takim scenariuszem.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.