Rejestracja samochodu – jak i gdzie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu? Jakie są koszty rejestracji?

Kupiłeś pojazd? Jednym z Twoich obowiązków jest jego rejestracja w wydziale komunikacji. Masz na to określony czas. Jeśli go przekroczysz, wówczas narażasz się na ryzyko kary. Jak przebiega rejestracja samochodu? O czym powinieneś pamiętać i z jakimi wiąże się to kosztami?

Spis treści:

 1. Jak złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?
 2. Gdzie złożyć wniosek o rejestrację samochodu?
 3. Koszty rejestracji samochodu
 4. Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC

Jak złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?

Jako nabywca pojazdu masz zgodnie z przepisami 30 dni na jego zarejestrowanie we właściwym wydziale komunikacji. Jeśli tego nie dopełnisz w takim czasie, to wówczas urzędnik może nałożyć na Ciebie karę w wysokości nawet 1000 zł. Dlatego koniecznie pamiętaj o terminie rejestracji pojazdu. Co musisz zrobić, aby tego dokonać?

Złóż wniosek o rejestrację pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji. Możesz go pobrać ze strony danego urzędu, ale otrzymasz go również stacjonarnie, na miejscu. Następnie musisz go dostarczyć wraz z:

 • dotychczasowym dowodem rejestracyjnym,
 •  dokumentem potwierdzającym własność pojazdu – np. fakturą VAT, umową sprzedaży czy umową darowizny,
 • dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi,
 • kartą pojazdu – jeśli była wydana,
 • dokumentem tożsamości nowego właściciela,
 • potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdu.

W zależności od tego, czy rejestrujesz pojazd nowy, czy używany, zarejestrowany w Polsce czy za granicą, wymagania mogą się nieco różnić. Skontaktuj się z wydziałem komunikacji i upewnij, czy na pewno masz wszystko, czego potrzebujesz.

Rejestrowanie samochodu stacjonarnie w wydziale komunikacji nie jest jedynym rozwiązaniem, które masz do wyboru. Obecnie możesz to również zrobić przez Internet. Rejestracja samochodu online jest dobrym i prostym w realizacji rozwiązaniem. Oto, jak ona przebiega:

 1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela. Kliknij „Kierowcy i pojazdy”, a dalej „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”.
 2. Kliknij „Nabycie pojazdu”, a dalej w zakładce „Przez Internet” – „Wyślij zgłoszenie”.
 3. Wskaż sposób logowania – możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub e‑dowodu.
 4. Po zalogowaniu się, w przypadku gdy pojazd stanowi współwłasność, zaznacz, że pozostali właściciele wyrazili zgodę na Twoje działanie – o ile tak jest. Wypełnij formularz, a w nim  podaj dane sprzedającego i kupującego, jak i datę nabycia auta. Musisz również załączyć dokument, który stanowi potwierdzenie prawa własności, np. umowę sprzedaży, darowizny lub fakturę VAT.
 5. Wybierz wydział komunikacji, pod który podlegasz i podpisz dokument.

Na tym kończą się działania, których możesz dopełnić online. Do urzędu muszą jeszcze trafić stare tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny. W tym celu nie musisz iść do wydziału komunikacji – mogą one zostać dostarczone np. za pośrednictwem kuriera.

Gdzie złożyć wniosek o rejestrację samochodu?

Rejestracji pojazdu stacjonarnie dokonujesz w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Może to być urząd starostwa powiatowego, urząd miasta w przypadku miast na prawach powiatu lub urząd dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie. Np.:

 • Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców w Krakowie znajduje się w Urzędzie Miasta Krakowa.
 • Wydział Komunikacji w Gdańsku mieści się w Urzędzie Miejskim.
 • Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych w Poznaniu zlokalizowany jest w Urzędzie Miasta Poznania.

Koszty rejestracji samochodu

Rejestracja pojazdu wiąże się z kilkoma obowiązkowymi opłatami, ale w pewnych przypadkach możesz obniżyć wydatek, jaki poniesiesz z tego tytułu. Najczęściej koszty rejestracji samochodu wynoszą 180,5 zł i obejmują:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe na 30 dni – 13,5 zł,
 • znaki legalizacyjne – 12,5 zł,
 • nalepkę kontrolną – 18,5 zł,
 • opłaty ewidencyjne – 2 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł.

W przypadku, gdy kupisz pojazd zarejestrowany w tym samym wydziale komunikacji, pod który podlegasz, to zaoszczędzisz 99,5 zł, gdyż nie będziesz musiał wymieniać tablic i naklejki kontrolnej. Zatem koszt rejestracji samochodu wyniesie 81 zł.

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC

Pamiętaj, że jednym z wymagań przy rejestracji pojazdu jest posiadanie ubezpieczenia OC. Bez takiej ochrony nie tylko nie zarejestrujesz pojazdu, ale również narażasz się na karę, którą może nałożyć na Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – wystarczy do tego jeden dzień przerwy w ochronie. Jeśli masz jedynie tymczasowe tablice rejestracyjne, to umowę OC i tak możesz już zawrzeć. Natomiast kiedy otrzymasz docelowe tablice, to wystarczy, że telefonicznie zgłosisz potrzebę zmiany numerów rejestracyjnych na polisie.

Ile będzie Cię kosztować OC? Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń online: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.