Mandat z fotoradaru - jak go zapłacić i ile może wynosić wysokość kary?

Fotoradary to urządzenia fotografujące pojazd, który przekracza prędkość na danym odcinku drogi. Właściciel auta, które znalazło się na takim zdjęciu, otrzymuje wezwanie do wskazania kierującego samochodem. Docelowo efektem otrzymania takiego wezwania jest najczęściej nałożenie mandatu i punktów karnych. Ile może wynosić kara za przekroczenie prędkości i jak możesz zapłacić mandat z fotoradaru?

Spis treści:

 1. Jak działa fotoradar?
 2. Wysokość mandatów z fotoradaru w 2020 roku
 3. Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
 4. Przedawnienie mandatu z fotoradaru?
 5. Jak zapłacić mandat z fotoradaru i ile mam na to czasu?

Jak działa fotoradar?

Fotoradary są stacjonarnymi urządzeniami, które rejestrują prędkość i wykonują zdjęcie pojazdu, gdy przekroczy tę dozwoloną. Złamanie przepisów może być również odnotowane przez mobilne sprzęty, które są instalowane w pojazdach, a także przez urządzenia służące do odcinkowego pomiaru prędkości.

Zastanawiasz się, jak działa fotoradar? Jak już wiesz, sprzęt ten robi zdjęcie wówczas, gdy na danym odcinku przekroczysz prędkość. Oto, co nastąpi, gdy fotoradar wykona taką fotografię:

 • Zdjęcie z fotoradaru trafi do Centralnego Systemu Przetwarzania, w którym gromadzone są dane o naruszeniach.
 • Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) uzyska dane właściciela auta z Centralnej Ewidencji Pojazdów i wyśle do niego wezwanie do wskazania osoby, która kierowała pojazdem.
 • Właściciel pojazdu powinien wypełnić jedno z trzech oświadczeń. Może przyznać się, że to on kierował, przyjąć mandat lub tego nie zrobić. Posiadacz samochodu może też wskazać, komu powierzył auto do kierowania lub używania w czasie, kiedy doszło do złamania przepisów. Właściciel samochodu może także nie podać danych kierującego pojazdem, przyjąć mandat za niewskazanie lub tego nie zrobić.
 • CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), w zależności od tego, jakie otrzyma oświadczenie, podejmie inne działania – wystawi mandat za przekroczenie prędkości lub niewskazanie kierującego, bądź wyśle oświadczenie do osoby wskazanej przez właściciela. W przypadku gdy posiadacz auta odmówi przyjęcia mandatu lub minął termin na jego nałożenia, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Wysokość mandatów z fotoradaru w 2020 roku

W 2020 roku efektem kontroli z wykorzystaniem urządzeń należących do GITD było wykrycie 1,37 mln naruszeń, z czego 40 tys. dotyczyło niezastosowania się do sygnału świetlnego, a 129 tys. ujawnionych zostało przez odcinkowy pomiar prędkości. W rezultacie wysłano 1,247 mln wezwań do właścicieli pojazdów i wystawiono 656 tys. mandatów.

Jak wysoki może być mandat z fotoradaru? To zależy od tego, o ile km/h przekroczysz dozwoloną prędkość:

 • do 10 km/h – 50 zł, jak do tej pory
 • od 11 do 15 km/h – 100 zł, wcześniej było 50 do 100 zł
 • od 16 do 20 km/h – 200 zł, wcześniej było 50 do 100 zł
 • od 21 do 25 km/h – 300 zł, wcześniej było 100 do 200 zł
 • od 26 do 30 km/h – 400 zł, wcześniej było 100 do 200 zł
 • ponad 30 km/h – 800 zł, zamiast 200 do 300 zł
 • ponad 40 km/h – 1000 zł, zamiast 300 do 400 zł
 • ponad 50 km/h – 1500 zł, zamiast 400 do 500 zł
 • ponad 60 km/h – 2000 zł, zamiast 400 do 500 zł
 • ponad 70 km/h – aż 2500 zł, zamiast 400 do 500 zł

  Dowiedz się gdzie i jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie z artykułu na naszym blogu. 

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Czasami może Ci się wydawać, że fotoradar zrobił Ci zdjęcie i oczekujesz na jego otrzymanie, a przynajmniej spodziewasz się go. Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Może to nastąpić dosyć szybko, ale nie musi. Czas na dokonanie tego jest określony w przepisach. Mandat za przekroczenie prędkości wykryte przez fotoradar może być wystawiony w ciągu 180 dni od momentu, kiedy dane z tego urządzenia trafią do komputera funkcjonariuszy policji. Najczęściej zdjęcie z fotoradaru otrzymasz po upływie kilkunastu dni, ale zdarza się i tak, że nie trafi do Ciebie w ustawowym terminie 180 dni. 

Przedawnienie mandatu z fotoradaru

Czy okres oczekiwania na zdjęcie z fotoradaru dłuższy niż pół roku oznacza, że unikniesz mandatu? Wprawdzie wówczas Inspekcja Transportu Drogowego traci możliwość jego wystawienia, ale urząd może skierować wniosek do sądu, który orzeknie np. konieczność zapłacenia grzywny. Czy zatem nadejdzie moment, w którym nie musisz się już zastanawiać nad tym, czy trafi do Ciebie mandat z fotoradaru? Zgodnie z Kodeksem wykroczeń przedawni się on w ciągu roku od przekroczenia przepisów.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru i ile mam na to czasu?

Karę za przekroczenie prędkości powinieneś uregulować w czasie 7 dni od jej nałożenia. Jak zapłacić mandat z fotoradaru? Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z bankowości elektronicznej i dokonanie przelewu. Numer konta znajdziesz na mandacie. Oczywiście płatności możesz też dokonać w banku, na poczcie czy w punkcie, w którym możliwa jest realizacja takiego zlecenia. Dowiedz się jak zapłacić mandat przez Internet z artykułu na naszym blogu

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.