Leasing konsumencki – co to jest i w jaki sposób z niego skorzystać?

Choć leasing może się kojarzyć z rodzajem zewnętrznego finansowania, które wykorzystywane jest wyłącznie przez firmy, to w praktyce jest ono jak najbardziej dostępne również dla konsumentów. Czy Ty również możesz z tego skorzystać? Jak działa leasing konsumencki?

Spis treści:

  1. Co to jest leasing konsumencki?
  2. Co może być objęte leasingiem konsumenckim?
  3. Jaka jest różnica między leasingiem konsumenckim a kredytem?
  4. Leasing konsumencki a ubezpieczenie samochodu

Co to jest leasing konsumencki?

Na czym polega leasing? Otóż stanowi on umowę pomiędzy dwiema stronami, z których jedną jest leasingodawca, czyli finansujący, a drugą leasingobiorca, czyli korzystający. Najczęściej przedmiotem tej umowy jest pojazd. Firma kupuje go i udostępnia do użytkowania klientowi, który płaci w zamian comiesięczną ratę w ustalonej wysokości. Właścicielem pojazdu jest firma, a nie korzystający.

W 2011 roku wprowadzono w Polsce leasing dla osób prywatnych, czyli taki, w którym leasingobiorcą nie musi być przedsiębiorca. Celem tej inicjatywy było zaoferowanie Polakom produktu alternatywnego dla kredytu gotówkowego. Zatem leasing dla osoby prywatnej jest dostępny już od dekady, ale wiele osób wciąż o nim nie słyszało. Jak jest obecnie?

W dalszym ciągu nie jest to bardzo popularna forma finansowania, chociaż w państwach zachodniej Europy leasing na osobę prywatną ma już 25 proc. udziału w rynku. Natomiast z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w 2020 roku w naszym kraju klienci indywidualni stanowili 0,5 proc. wszystkich korzystających z leasingu.

Co może być objęte leasingiem konsumenckim?

Wiesz już, co to jest leasing konsumencki, ale co właściwie może nim być objęte? Oczywiście najczęściej ta metoda finansowania znajduje zastosowanie w przypadku pojazdów, ale nie tylko. Według danych Związku Polskiego Leasingu z 2020 roku struktura finansowania wyglądała w tym czasie następująco:

  • pojazdy lekkie – 47,5 proc.,
  • maszyny i inne urządzenia – 29,1 proc.,
  • pojazdy ciężarowe – 17,8 proc.,
  • inne – 4,4 proc.,
  • nieruchomości – 1,2 proc.

Zdecydowanie najczęściej przedmiotem leasingu były w 2020 roku pojazdy osobowe – leasingowanych było dokładnie 27 343 sztuki.

Jaka jest różnica między leasingiem konsumenckim a kredytem?

Świadomość tego, jak działa leasing, pozwala zrozumieć kluczowe różnice pomiędzy takim finansowaniem i kredytem. Przede wszystkim w leasingu przez cały okres umowy nie jesteś właścicielem pojazdu, a jedynie jego użytkownikiem. Dopiero po jej zakończeniu możesz mieć możliwość wykupienia auta, ale nie masz takiego obowiązku. Możesz równie dobrze zdecydować, że chcesz korzystać z innego pojazdu i zawrzeć nową umowę leasingu. Natomiast w przypadku umowy kredytowej płacisz comiesięczne raty, a pojazd staje się Twoją własnością.

Zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że można go uzyskać zdecydowanie łatwiej niż kredyt ze względu na mniejsze wymagania. Ponadto, leasing jest lepszym sposobem na finansowanie inwestycji, jeśli zależy Ci na czasie.

Jednocześnie miej na uwadze, że w umowach leasingowych mogą pojawić się pewne ograniczenia narzucone na korzystającego. Np. roczny limit kilometrów, po którego przekroczeniu wzrośnie rata. Zatem w przypadku działalności, które wymagają intensywnej eksploatacji pojazdu, takie finansowanie może być nieopłacalne.

Leasing konsumencki a ubezpieczenie samochodu

Wiesz już, na czym polega leasing konsumencki, ale być może zastanawia Cię również to, kto odpowiada za ochronę ubezpieczeniową auta. Skoro właścicielem pojazdu jest firma, to czy ona ma zawrzeć polisę OC? Okazuje się, że za ochronę płaci korzystający, a finansujący najczęściej narzuca, jakiej ochrony dla pojazdu oczekuje. Z reguły firma proponuje ofertę ubezpieczyciela, z którym współpracuje i informuje, jaki musi być zakres ochrony. Z reguły wymagane jest OC i autocasco, ale często również NNW. Firma może narzucać AC bez wkładu własnego, ze stałą sumą ubezpieczenia czy też warsztatową metodą likwidacji szkód. Nie warto jednak z góry decydować się na propozycję leasingodawcy. Przeanalizuj pakiety różnych firm i wybierz najkorzystniejszy, a następnie przedstaw go właścicielowi auta.

Sprawdź naszą ofertę OC/AC: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/. Spełnia ona wymagania firm leasingowych – zapoznaj się z jej szczegółami.

Źródła:

http://www.leasing.org.pl/statystyki/2019

http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_Prezentacja_Wyniki%20braz%CC%87y%20leasingowej%20%20w%202020_15.02.2021_2.pdf

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.