Immobilizer – co to jest i w jaki sposób działa?

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów przeanalizowanych przez Instytut Samar wynika, że w 2020 roku z powodu kradzieży wyrejestrowanych zostało 6 910 pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jest to wynik o 1 proc. mniejszy niż w 2019 roku. Nie istnieje sposób, który zagwarantuje Ci, że unikniesz kradzieży pojazdu, ale możesz utrudnić zadanie złodziejowi. Jednym z rozwiązań, które chronią auto, jest immobilizer.

Spis treści:

  1. Immobilizer – co to jest?
  2. Co możemy zrobić, gdy immobilizer w samochodzie jest uszkodzony?

Immobilizer – co to jest?

Niektóre elementy w pojazdach są absolutnym standardem, inne są wymagane. Immobilizer znajdziesz obecnie w niemal każdym aucie – chyba że jest ono dosyć stare. Dzięki temu zabezpieczeniu możesz ograniczyć ryzyko kradzieży. Co to jest immobilizer? To rozwiązanie, które najczęściej składa się z dwóch części – centralki umieszczonej w aucie oraz nadajnika, którym jest pilot lub mała pastylka. Kierowcy wsiadają do pojazdu z pilotem, ale jeśli zostanie on wyjęty z samochodu, to nie uruchomią silnika – i na tym w dużym skrócie polega działanie tego zabezpieczenia. Może mieć ono również inną formę – wymagać podania kodu PIN na specjalnej klawiaturze, jednak jest to mało popularne i raczej już niewykorzystywane.

W nowych pojazdach kluczyk z nadajnikiem wystarczy zbliżyć do stacyjki lub nawet mieć tylko przy sobie. Jak to działa? Następująco:

  • Przy próbie uruchomienia silnika nadajnik wysyła sygnał do centralki.
  • Jeśli wszystko się zgadza, to centralka następnie przekazuje sygnał do kluczyka zapłonu.
  • Wówczas dochodzi do procesu sprawdzającego w transponderze – jeśli owe sygnały są identyczne, to immobilizer wymienia się sygnałem z urządzeniem sterującym pracą silnika i zostaje dezaktywowana blokada – możesz uruchomić pojazd.

Wiesz już, co to jest immobilizer w samochodzie. Ta część pojazdu, jak każda inna, może ulec awarii. Po czym możesz to zauważyć?

Co możemy zrobić, gdy immobilizer w samochodzie jest uszkodzony?

To, jak działa immobilizer, powoduje, że w razie jego awarii nagle możesz być pozbawiony możliwości uruchomienia pojazdu. Czy rzeczywiście tak może się stać? Podstawowym objawem uszkodzenia immobilizera jest coś, czego nie możesz przeoczyć – nie uruchomisz silnika. Innym możliwym symptomem awarii może być świecąca kontrolka immobilizera, ale może być również i tak, że o usterce dowiesz się dopiero po podłączeniu skanera do komputera pokładowego.

Objawy awarii mogą być również inne. Silnik może się uruchamiać, ale tylko na chwilę, po czym zgaśnie. Co możesz zrobić, żeby ocenić, czy problem wynika z uszkodzenia tej części pojazdu? Zdarza się, że przyczyną niesprawności immobilizera jest słaba bateria w kluczyku. W wielu pojazdach zobaczysz komunikat o konieczności jej wymiany. W pewnym momencie immobilizer w kluczyku przestanie z tego powodu działać. Rozwiązaniem jest oczywiście wymiana baterii. Gdy konieczna będzie naprawa immobilizera, a dokładnie nadajnika – wtedy będziesz mógł korzystać z zapasowego pilota.

Skala problemu zwiększa się, gdy awarii ulega druga część immobilizera, czyli centralka. Jeśli nie jesteś fachowcem z tej dziedziny, to sam raczej nic nie wskórasz, gdyż możesz mieć kłopot nawet z ustaleniem tego, gdzie znajduje się ten element w pojeździe. W takim przypadku potrzebujesz pomocy ekspertów.

Mając odpowiednie ubezpieczenie samochodu, możesz w razie awarii wezwać pomoc, którą zapewnia Ci towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach zawartej umowy. Zapoznaj się z naszą ofertą: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/. W cenie OC uzyskujesz assistance po kolizji, które obejmuje m.in. holowanie do 100 km w całej Europie oprócz Rosji i auto zastępcze nawet na 3 dni. Jednak co w przypadku awarii? Na to też mamy odpowiedź. Warto wówczas rozważyć nieco szerszy zakres assistance, który zapewni pomoc na drodze także podczas awarii. Cena assistance rozszerzonego zaczyna się już od 89 zł rocznie i zapewnia naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, nawet pod Twoim domem, holowanie po kolizji i awarii do 200 km oraz pojazd zastępczy nawet na 5 dni.

Jak odpalić auto bez immobilizera? Czy jest to możliwe? Teoretycznie tak, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie masz doświadczenia w takich czynnościach. Specjaliści pracujący w warsztatach mechanicznych wiedzą, jak obejść immobilizer i go naprawić. W razie wystąpienia takiej usterki najlepiej skorzystaj z ich pomocy.

Źródło:

https://www.samar.pl/__/3/3.a/111015/3.sc/11/Kradzie%C5%BCe-aut-w-2020-roku.html?locale=pl_PL

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.