Historia pojazdu z Niemiec - jak sprawdzić przebieg i historię auta?

Polacy od lat niezmiennie importują pojazdy z zagranicy, a zdecydowana większość z nich trafia do naszego kraju z Niemiec. Dlaczego akurat stamtąd? Przemawia za tym m.in. to, że nasi zachodni sąsiedzi są uznawani za naród zamożny, który częściej zmienia auta i jeździ stosunkowo nowymi samochodami. Pytanie brzmi jednak: jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec i mieć pewność, że z autem wszystko jest w porządku? Czy da się sprawdzić przebieg auta i historię samochodu za darmo i w czym może pomóc numer VIN? 

Spis treści:

  1. Używane samochody z Niemiec
  2. Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec
  3. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – czyli jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy
  4. Sprawdzanie przebiegu pojazdu w Niemczech
  5. Ubezpieczenie samochodu z zagranicy - co trzeba wiedzieć?

Używane samochody z Niemiec

Jak wynika z danych instytutu CAR, w 2020 roku średni wiek samochodu w Niemczech wynosił niespełna 10 lat. Tymczasem w Polsce jest to 14 lat. Co ciekawe – w przypadku Niemiec sytuacja w ostatnich latach się pogorszyła. Mieszkańcy tego kraju jeżdżą starszymi autami w stosunku do mieszkańców innych państw zachodniej Europy.

W 2020 roku Polacy sprowadzili 848 154 samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Średni wiek tych aut przekraczał 12 lat. Aż 489 132 z nich, czyli ponad połowa, przyjechała do naszego kraju właśnie z Niemiec.

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Obecnie, kupując pojazd w Polsce, masz możliwość zweryfikowania m.in., ile wynosił przebieg auta w dniu, w którym przeprowadzono jego badanie techniczne. Czy możesz upewnić się, jaka jest historia pojazdu z zagranicy, czy musisz ocenić auto bez takich danych? Jak najbardziej powinieneś uzyskać takie informacje o aucie.

Gdzie sprawdzić historię i przebieg pojazdu z Niemiec? Obecnie jest to banalnie proste, gdyż dostęp do takich danych otrzymasz w ramach darmowej usługi Historia Pojazdu. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec, korzystając z tego rozwiązania.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – czyli jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy

Być może korzystałeś już z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić auto z Niemiec, to baza ta jest doskonałym źródłem informacji. W dodatku korzystanie z niej jest bardzo łatwe:

  1. Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl.
  2. Wprowadź wymagane dane pojazdu: numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji.
  3. Zaloguj się za pomocą Profilu Zaufanego, by zweryfikować pojazd niezarejestrowany w Polsce.
  4. Zapoznaj się z zakładką „Dane zagraniczne” – znajdziesz tam informacje z następujących kategorii: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcone liczniki, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi.

Usługa Historia Pojazdu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w 2019 roku użytkownicy skorzystali z niej aż 129 859 339 razy.

Sprawdzanie przebiegu pojazdu w Niemczech

W Niemczech, tak samo jak w Polsce, po badaniu technicznym posiadacz pojazdu otrzymuje dokument, z którego może wiele dowiedzieć się na temat auta. Dokument ten nazywany jest TUV em i możesz poprosić sprzedającego o jego okazanie. TUV to skrót od Technischer Überwachungsverein, czyli Związek Kontroli Technicznej.

Pamiętaj jednak, że w tym kraju badanie techniczne przeprowadza się raz na 2 lata. To najłatwiejszy sposobów na sprawdzenie przebiegu auta z Niemiec za darmo, kiedy jesteś już za granicą i oglądasz dany samochód.

Ubezpieczanie samochodu z zagranicy - co trzeba wiedzieć

Każdy pojazd, który jeździ po polskich drogach, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Jak to wygląda w przypadku auta z Niemiec? To zależy. Jeśli kupiłeś samochód, który jest ubezpieczony w Niemczech, to na zagranicznych tablicach rejestracyjnych możesz nim jeździć przez 30 dni. Następnie musisz już wykupić ubezpieczenie całoroczne w Polsce. Jeśli auto nie ma zagranicznego ubezpieczenia, to wówczas skorzystaj z polisy krótkoterminowej, która będzie obowiązywać przez 30 dni. Następnie opłać całoroczne ubezpieczenie OC. Dopiero z ważnym OC będziesz mógł zarejestrować pojazd w Polsce.

Pamiętaj, że w Polsce nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu jest podstawą do tego, aby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałożył na posiadacza pojazdu karę za brak OC oraz przede wszystkim – w razie wypadku – pociąga sprawcę do obowiązku naprawy szkód z własnej kieszeni. 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.