Zielona Karta pojazdu za granicą – gdzie i kiedy kierowca jej potrzebuje?

Zielona Karta pojazdu to dowód posiadania ważnego OC. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który potwierdza, że osoba posiadająca Zieloną Kartę ma ubezpieczenie komunikacyjne OC. Uznawany jest on i wymagany w 14 z 48 krajów należących do Systemu Zielonej Karty.

Spis treści:

 1. Co to jest Zielona Karta pojazdu?
 2. Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?
 3. Jak wyrobić Zieloną Kartę?
 4. Zielona karta online
 5. Ile kosztuje Zielona Karta?
 6. Jak długo czeka się na Zieloną Kartę?
 7. Jak długo ważna jest Zielona Karta pojazdu?
 8. Czy można wyrobić Zieloną Kartę po przekroczeniu granicy?
 9. OC z Zieloną Kartą

Co to jest Zielona Karta pojazdu?

Mówiąc najprościej, Zielona Karta pojazdu to potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Dzięki temu w sytuacji, gdybyśmy poza granicami Polski spowodowali w trakcie poruszania się pojazdem szkodę, nasz ubezpieczyciel pokryje jej koszt. Okazanie Zielonej Karty może być od nas wymagane podczas rutynowej kontroli drogowej czy już podczas przekraczania granicy.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

System zapewnia należne odszkodowanie poszkodowanym w zdarzeniach drogowych na terenie wszystkich należących do Systemu Zielonej Karty krajów. Wystarczy więc, że mamy wykupioną ważną polisę OC w którymś z tych krajów, aby działało ono na terenie wszystkich stowarzyszonych państw. Gdzie jest potrzebna Zielona Karta? W ramach Systemu Zielonej Karty rozróżniamy:

 • 34 kraje należące do Porozumienia Wielostronnego. W tych krajach nie musimy mieć Zielonej Karty pojazdu, wystarczy, że zabierzemy ze sobą dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC samochodu. Kraje, które należą do Porozumienia Wielostronnego to (w kolejności alfabetycznej): Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.[1]
 • 14 krajów należących do Systemu Zielonej Karty (ale nie do Porozumienia Wielostronnego). W tych krajach musimy mieć Zieloną Kartę potwierdzającą OC. Do tej grupy należą (w kolejności alfabetycznej): Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę pojazdu wyrabia się w niezwykle prosty sposób. Jest ona wydawana przez naszego ubezpieczyciela. Aby otrzymać Zieloną Kartę, należy zgłosić się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego i zamówić jej wysyłkę.

Zielona karta online

W Avivie Zieloną Kartę zamawiamy online, poprzez system MojaAviva. Należy zalogować się do systemu i tam, całkowicie bezpłatnie, zamówić Zieloną Kartę (szczegóły polisy -> Zlecenie -> zamówienie Zielonej Karty).

Ile kosztuje Zielona Karta?

To, ile kosztuje Zielona Karta, zależy od ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione ubezpieczenie OC samochodu. Niektórzy z nich przed wydaniem Zielonej Karty pojazdu mogą poprosić nas o uiszczenie opłaty (kilkanaście/kilkadziesiąt) złotych.

Aviva nie pobiera od swoich klientów żadnych opłat za wydanie Zielonej Karty – wystarczy, że mamy OC w Avivie.

Jak długo czeka się na Zieloną Kartę?

Zielona Karta wysyłana jest listownie, pocztą, dlatego warto zamówić ją z odpowiednim wyprzedzeniem Czas oczekiwania na Zieloną Kartę w Avivie to do 10 dni roboczych, dlatego należy zamówić ją minimum 2 tygodnie przed wyjazdem.

Jak długo ważna jest Zielona Karta pojazdu?

Kontaktując się z ubezpieczycielem w celu zamówienia Zielonej Karty OC, informujemy towarzystwo, na jaki okres ma wystawić dokument. Minimalny okres ważności dla Zielonej Karty to 15 dni, a maksymalny – 12 miesięcy, czyli tyle, ile ważne jest ubezpieczenie OC.

zielona karta pojazdu

Czy można wyrobić Zieloną Kartę po przekroczeniu granicy?

Niestety nie – jak wspomnieliśmy, Zielona Karta po zamówieniu wysyłana jest do nas listownie. Czas dostarczenia to ok. dwóch tygodni. Nie ma więc możliwości, aby zamówić Zieloną Kartę pojazdu już po przekroczeniu granicy, koniecznie trzeba zadbać o to odpowiednio wcześniej przed wyjazdem. Co zrobić, gdy wjeżdżamy na terytorium kraju, które wymaga posiadania Zielonej Karty, jak Bośnia, a my jej nie mamy? Wtedy musimy wykupić ubezpieczenie OC na terytorium danego kraju. Takie ubezpieczenie na 15 dni może kosztować od kilku do prawie 60 euro za 15 dni – w zależności od kraju.[2]

OC z Zieloną Kartą

OC z Zieloną Kartą dobrze jest uzupełnić, np. o rozszerzony assistance. Jednakże, jeśli wyjeżdżamy za granicę, warto zainwestować w maksymalną ochronę na drodze. Aviva w ramach wariantu maksymalnego assistance oferuje m.in. holowanie do 500 km za granicą, auto zastępcze na 14 dni czy transport podróżujących do miejsca holowania. OC z Zieloną Kartą jest to więc pierwszy krok do bezpiecznego podróżowania bez granic. Kolejnymi powinno być zakupienie ubezpieczenia AC oraz dobrego, dostosowanego do potrzeb assistance.

Źródła:

[1] https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/o-systemie

[2] https://rankomat.pl/samochod/kiedy-gdzie-kierowca-potrzebuje-zielonej-karty-za-granica

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.