Zamarznięte szyby w samochodzie? Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić

Poranek, szybkie śniadanie i kawa wypita w biegu, bo jesteś już spóźniony, a przecież obiecałeś jeszcze odwieźć dziecko do szkoły. Niestety, na parkingu odkrywasz, że nocne przymrozki nie ominęły Twojego auta. Przydałby się dobry sposób na zamarznięte szyby w samochodzie. Podpowiadamy więc, jak odmrozić szyby w aucie i co robić, aby nie zamarzały w przyszłości.

Spis treści:

  1. Gotowe środki do odmrażania szyb
  2. Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie zamarzały?
  3. Zrób to sam – domowy sposób na zamarznięte szyby

Gotowe środki do odmrażania szyb

Jeśli szukasz metody, która gwarantuje szybkie pozbycie się lodu i szronu z szyb, a jednocześnie jest dla nich bezpieczna, to lepiej zwrócić się w stronę profesjonalnych rozwiązań. Należy do nich z pewnością specjalistyczny płyn do rozmrażania szyb. Taki płyn zakupisz w serwisie samochodowym, na stacji albo przez internet. Plusem odmrażacza do szyb jest cena – sporą butelkę kupisz nawet za mniej niż 10 zł. Do jego zalet należy także wygodna forma aplikacji – płyn w sprayu można szybko nanieść na powierzchnię szyby.

Czasem wystarczy sam środek, który rozpuszcza lód, czasem warto skorzystać z dodatkowej pomocy skrobaczki do szyb, którą szybko usuniesz pozostałości. Wszystko zależy od składu odmrażacza.

Jeśli zdecydujesz się na zakup płynu do rozmrażania szyb, zaopatrz się przy okazji w zimowy płyn do spryskiwaczy. Chociaż zimy w Polsce są coraz bardziej kapryśne i temperatura rzadko spada poniżej zera, to w wielu miejscach Polski wciąż możemy trafić na srogą zimę. Poza tym warto zawsze być przygotowanym na zmianę pogody.

Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie zamarzały?

Oczywiście zamiast odmrażać szyby każdego poranka, lepiej zapobiegać ich zamarzaniu Wystarczy zasłonić szyby samochodu na noc. Możesz do tego celu wykorzystać zwykłą tekturę albo specjalistyczną osłonę antyszronową.

Minusem tego pierwszego rozwiązania jest jednorazowość tektury – raz pokryta szronem, gdy ten rozpuści się, rozmięknie i nie będzie nadawać się już do użycia. Jej plusem natomiast jest z pewnością niski koszt. Osłona na samochód posłuży Ci dłużej, ale jej cena wynosi już kilkadziesiąt złotych.

Zrób to sam – domowy sposób na zamarznięte szyby

Czasem jednak zdarza się tak, że zanim zatroszczysz się o rozwiązanie możliwego problemu, ten już się pojawił i wymaga natychmiastowego działania.

Co zrobić, jeśli trafisz na zamarzniętą szybę, a pod ręką nie masz żadnego gotowego płynu do rozmrażania szyb? Oczywiście możesz użyć skrobaczki do szyb, ale to proste urządzenie może nie poradzić sobie z grubszą warstwą lodu. Nie polecamy w takich wypadkach także korzystać z kart, np. kredytowych, którymi niektórzy próbują usuwać szron. Jest to bardzo czasochłonne i może skutkować zniszczeniem karty.

zamarznięte szyby w samochodzie

Jeśli masz możliwość, możesz wykonać szybko domowy odmrażacz do szyb. Ma bardzo prosty skład i potrzebne będą Ci do niego produkty, które z pewnością już posiadasz. Jak zrobić domowy odmrażacz do szyb? Najprostszy przepis to ten składający się z octu i wody w proporcji 2:1. Czy ocet zamarza? Tak, ale w bardzo niskich temperaturach, które u nas raczej nie występują.

Do stworzenia domowego odmrażacza do szyb możesz także wykorzystać alkohol – wystarczy miarka bezbarwnego denaturatu. Jeśli od razu zacząłeś zastanawiać się, czy alkohol zamarza, to tak, ale również w bardzo niskich temperaturach. Temperatura zamarznięcia takiego domowego odmrażacza zależy oczywiście od stężenia alkoholu – im jest ono większe, tym silniejsze mrozy wytrzyma specyfik.

Domowy odmrażacz do szyb ma też niestety swoje minusy – niezbyt przyjemnie pachnie i może pozostawiać smugi na szybie. Możesz więc pomyśleć o dodaniu do roztworu niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.

Choć z roku na rok zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, to nawet niewielkie wahania w temperaturach i spadki poniżej zera o 1-2 stopnie wystarczą, aby na szybach pojawił się lód. Warto być przygotowanym na takie sytuacje.

A jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że Twoje szyby są zabezpieczone, w każdej możliwej sytuacji, skorzystaj z naszych dodatkowych opcji ubezpieczenia samochodu, wśród których znajdziesz ubezpieczenie szyb.  

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.