Wada ukryta samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć

Kupując samochód, nowy albo używany, oczekujemy, że jest dokładnie w takim stanie, w jakim nam go przestawiono. Niestety zdarza się, że auta mają wadę ukrytą. Czym jest wada ukryta samochodu? Jak wyegzekwować swoje prawa wobec nieuczciwego sprzedawcy? Co zrobić w sytuacji, gdy w wyniku wady ukrytej dochodzi do wypadku? Odpowiadamy.

Spis treści:

  1. Wady ukryte samochodu
  2. Wada ukryta samochodu a wypadek
  3. Co zrobić po wypadku?

Wady ukryte samochodu

Wada ukryta samochodu będzie taką wadą, o której kupujący nie został poinformowany – czyli w momencie zakupu o niej nie wiedział. Dodatkowo, wada ukryta obniża wartość zakupionego towaru lub zmniejsza jego użyteczność. Poza tym aby uznać, że mamy do czynienia z wadą ukrytą, musimy dowieść, że sprzedane nam auto nie jest tym, które nam zaprezentowano (bo posiada wady, o których nie wiedzieliśmy). Jeśli te trzy warunki zostały spełnione, to możemy zawalczyć o swoje prawa.

Kupiłeś auto, które ma wadę ukrytą? W tym przypadku możesz skorzystać z przepisów Kodeksu Cywilnego dot. wad ukrytych (art. 556 – art. 576 k.c.), czyli tak zwanej rękojmi.

Od razu należy rozwiać pewne wątpliwości – niektórzy nieuczciwi sprzedający będą nas przekonywać, że rękojmia dotyczy jedynie nowych aut z salonu i że nie odpowiadają oni za wady ukryte samochodu używanego. To nieprawda. Rękojmia może być wykorzystana także w przypadku zakupu używanego auta. Problem pojawia się w innym momencie – jeśli kupiliśmy, na przykład w komisie, samochód sprowadzony z zagranicy i polski sprzedawca nie jest wpisany jako sprzedający, a jedynie pośrednik. Wtedy możemy mieć spore problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy. Nie zgadzajmy się więc na taką praktykę. Nie zgadzajmy się także na wpisanie na umowie niższej ceny zakupu niż rzeczywista.

Jakie możliwość daje nam rękojmia w przypadku wady ukrytej, także samochodu kupionego od osoby prywatnej? Możemy:

  • wnieść o obniżenie ceny samochodu,
  • wnieść o odstąpienie od umowy i zwrot całej kwoty,
  • wnieść o zwrot kosztów naprawienia wad ukrytych pojazdu.

Aby wada ukryta samochodu używanego mogła za takową zostać uznana, nie może to być wada charakterystyczna dla pojazdu w danym wieku i stanie eksploatacyjnym. Żeby to orzec, potrzebny będzie ekspert, za którego co prawda musimy sami zapłacić, ale jeśli wygramy sprawę, to otrzymamy zwrot tych kosztów od strony przegranej.

Od odkrycia wady ukrytej, mamy dwa miesiące na poinformowanie o niej drugiej strony – ta musi odpowiedzieć w ciągu 14 dni.          

wada ukryta samochodu

Wada ukryta samochodu a wypadek

Co jednak w sytuacji, gdy zanim wykryjemy wadę ukrytą, kierując takim pojazdem, spowodujemy kolizję bądź wypadek? Kto w takiej sytuacji odpowiada?

W 2019 roku doszło do 38 wypadków spowodowanych niesprawnością techniczną pojazdu, w wyniku których 6 osób zginęło a 40 zostało rannych[1]. Jednakże nie znaczy to, że wszystkie one mają związek z wadami ukrytymi. Co więcej, każdy kierujący ma obowiązek utrzymywać pojazd w stanie, który nie zagraża innym uczestnikom ruchu – taki jest chociażby cel okresowych badań technicznych.

Jeśli wyjechaliśmy więc na drogę niesprawdzonym samochodem, bez ważnych badań technicznych, sami poniesiemy odpowiedzialność za ewentualne szkody w razie wypadku. Jednakże kierujący jest odpowiedzialny wtedy, gdy „mógł i powinien”[2] daną niesprawność przewidzieć. To daje nam furtkę do zaskarżenia sprzedającego pojazd z wadą ukrytą. Musimy jednak udowodnić, że to właśnie ta wada ukryta doprowadziła do wypadku.

Co zrobić po wypadku?

Zanim dojdzie do rozprawy i zanim najprawdopodobniej potwierdzimy, że auto posiada wadę ukrytą, powinniśmy zachować standardowe procedury w przypadku wypadku samochodowego. Samochód po wypadku powinien zostać odpowiednio zabezpieczony, a szkoda zgłoszona, aby można było skorzystać z ubezpieczenia samochodu.

Dopiero w dalszych krokach będziemy mogli dochodzić swoich praw przed sądem i domagać się od nieuczciwego sprzedawcy zwrotu poniesionych kosztów.
 

Źródła:

[1] http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

[2] http://prawo-karne-adwokat.com.pl/niesprawnosc-techniczna-samochodu-wypadek-poznan

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.