Samochody elektryczne w Polsce – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

W dobie dyskusji o kryzysie klimatycznym i konieczności znacznego obniżenia emisji CO2, samochody elektryczne wpisują się w ogólnoświatowy trend ekologicznych rozwiązań.  Aż 30% całej emisji CO2 w Unii Europejskiej pochodzi z sektora transportu, z czego 72% to transport drogowy[1].

Wymiana samochodów napędzanych benzyną lub ropą na elektryczne wydaje się więc jednym z priorytetów w walce o przyszłość naszej planety.

Spis treści:

  1. Jakie są główne zalety samochodów elektrycznych?
  2. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Jakie są główne zalety samochodów elektrycznych?        

Samochody elektryczne w Polsce, ale i na świecie, to wciąż nowość. Auta elektryczne stanowią  jedynie 2,3% zarejestrowanych nowych pojazdów w Europie, ale ich sprzedaż konsekwentnie rośnie – w 2019 r. w Europie sprzedały się 359 733 samochody elektryczne, czyli aż o 45% więcej niż w roku poprzednim[2].

Wpływ na to ma bez wątpienia wsparcie rządów poszczególnych krajów UE, które poprzez kolejne programy starają się wesprzeć zakup elektrycznego samochodu. Ale jakie dokładnie korzyści niesie ze sobą posiadanie auta elektrycznego?

  • Elektryczne auto przyczynia się do znacznego zmniejszenia emisji CO2, co jest oczywistą zaletą, ale warto przytoczyć tu konkretne liczby. Według Europejskiej Agencji Środowiska, emisja CO2 w przypadku samochodu napędzanego benzyną bądź paliwem napędowym wynosi ponad 200 g/km. Dla porównania emisja dla samochodu elektrycznego napędzanego energią odnawialną wynosi ok. 75 g/km, z czego zdecydowana większość to konsekwencja produkcji i składowania pojazdu[3]. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ogromne znaczenie dla poziomu emisji CO2 ma typ źródła energii elektrycznej. Niestety auta elektryczne napędzane w całości energią węglową nie są wcale korzystniejsze dla środowiska, ale już takie napędzane energią ze źródeł mieszanych – tak. Dlatego tak ważne jest, aby poszczególne państwa nie tylko wspierały sprzedaż aut elektrycznych, ale także rozwijały sektor energii odnawialnej i wygaszały sektor energii węglowej.
  • Auta elektryczne są niezwykle wygodne, zarówno pod względem dbania o nie, jak i użytkowania. Nie musimy wymieniać wielu elementów, jak olej czy filtry. Samochód elektryczny jest intuicyjny w użytkowaniu, a dodatkowo cichy, co znacznie podwyższa komfort jazdy oraz przyczynia się do zmniejszenia poziomu hałasu, tak dokuczliwego zwłaszcza w miastach.
  • Elektryczne samochody korzystają z tańszego źródła energii. Ceny prądu są zdecydowanie bardziej stabilne i nie podlegają tak wielkim wahaniom, jak ceny paliwa, które są zależne od niepewnej sytuacji geopolitycznej, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Koszt energii jest jeszcze niższy, jeśli posiadamy własne źródło odnawialne, na przykład domową elektrownię wiatrową albo panele słoneczne.

Samochody elektryczne, mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, wciąż wywołują u potencjalnych kupców pewne wątpliwości.

Wiele osób zastanawia się na przykład, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego. Zależy to w głównej mierze od tego, z jakiej wtyczki korzystamy. Jeśli ładujemy auto elektryczne w domu za pomocą zwykłego gniazdka, pełne naładowanie możemy uzyskać po kilkunastu godzinach. Nie jest to więc aż tak dużym problemem, jeśli tylko będziemy planować ładowanie i pamiętać o podłączeniu pojazdu np. na noc i pół dnia. Jeśli z kolei sięgniemy po ładowarkę dedykowaną do korzystania w domu, czas ten spadnie do kilku godzin. Natomiast jeśli będziemy ładować samochód, będąc w mieście, zrobimy to w ok. 30 do 60 minut, w zależności od pojemności baterii[4].

samochody elektryczne ładowanie

Kolejne wątpliwości, jakie wzbudzają samochody elektryczne, to nienaturalna cichość ich pracy. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że auta nie słychać na drodze. A auto elektryczne potrafi toczyć się naprawdę bezgłośnie, co może rodzić spore zagrożenie wśród ludzi, którzy np. chodzą wpatrzeni w telefon.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Kolejną kwestią, która frapuje wiele osób, jest ubezpieczenie samochodu elektrycznego. Jak wygląda OC w takim przypadku i ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Pytania te są tym bardziej zasadne, że każdy ubezpieczający auto wie, że istnieje zależność między ubezpieczeniem a pojemnością silnika. Jak więc będzie wyglądało ubezpieczenie w sytuacji, gdy silnik nie ma żadnej pojemności? Wtedy koszt ubezpieczenia samochodu obliczany jest na podstawie mocy silnika, która wynosi średnio 60-90 KM[5]. Oczywiście wpływ na wysokość ubezpieczenia samochodu elektrycznegomają także standardowe czynniki jak wiek kierowcy, posiadane zniżki za bezszkodową jazdę czy staż za kierownicą.

Poniżej przedstawiamy ceny ubezpieczenia w Avivie dla popularnych modeli samochodów elektrycznych.

Model

Rok produkcji

Cena
Nissan Leaf 

2017

Pakiet OC/AC już za 1965 zł w Avivie[6]

BMW i3         

2016

Pakiet OC/AC już za 2212 zł w Avivie[7]

[1]https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20190313STO31218/emisje-co2-z-samochodow-fakty-i-liczby-infografika

[2]https://spidersweb.pl/autoblog/samochody-elektryczne-sprzedaz-europa-2019/

[3]https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20190313STO31218/emisje-co2-z-samochodow-fakty-i-liczby-infografika

[4]https://www.spidersweb.pl/2017/03/samochody-elektryczne-ladowanie.html

[5]https://www.auto-swiat.pl/samochod-elektryczny-ubezpieczenie-jest-naprawde-tanie/68t33pb

[6] OC/AC za 1965 zł: Składka została wyliczona w serwisie MojaAviva w dniu 01.02.2020 dla kobiety w wieku 52 lat i zawiera: 430 zł za OC oraz 1386 zł za AC, udział własny w AC 1000 zł, Assistance Rozszerzony, 60 zł za NNW Standard, Akademia Bezpiecznej Jazdy, 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva, zniżka za lata bezszkodowe OC 60%, zniżka za lata bezszkodowe AC 60%, zniżka dla Klienta Avivy. Samochód: 2017 Nissan Leaf 30 kWh Acenta, miejsce parkowania: podjazd, w miejscowości o kodzie pocztowym 30-394. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie. 

[7] OC/AC za 2212 zł: Składka została wyliczona w serwisie MojaAviva w dniu 17.03.2020 dla mężczyzny w wieku 42 lat i zawiera: 557 zł za OC oraz 1506 zł za AC, udział własny w AC 1000 zł, Assistance Rozszerzony, 60 zł za NNW Standard, Akademia Bezpiecznej Jazdy, 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva, zniżka za lata bezszkodowe OC 60%, zniżka za lata bezszkodowe AC 60%, zniżka dla Klienta Avivy. Samochód: 2016 BMW i3 94 Ah, miejsce parkowania: garaż prywatny, w miejscowości o kodzie pocztowym 02-496. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie. 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.