Odpowiedzialność za uszkodzenie pojazdu na drodze publicznej

– kto ją ponosi?

Spis treści:

 1. Kim jest zarządca drogi?
 2. Dziura w drodze – odszkodowanie

Wjechałeś w dziurę w drodze i teraz Twoje auto znajduje się w warsztacie? Możesz ubiegać się o odszkodowanie, a jeśli posiadasz dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej w ramach ubezpieczenia OC/AC samochodu, pomożemy Ci w odzyskaniu poniesionych kosztów naprawy. Sprawdź, jak dochodzić swoich praw, gdy z powodu wjechania w dziurę w jezdni, uszkodzisz swoje auto.

Kim jest zarządca drogi?

Zacznijmy od tego, że odpowiedzialnym za taką szkodę może być zarządca drogi. Kim jest zarządca drogi i co kryje się pod tym terminem? Jest to podmiot, który odpowiada za stan drogi, po której się poruszamy. W zależności od tego, jaka to będzie droga, zarządcą może być:

 • dla dróg krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
 • dla dróg wojewódzkich – Zarząd Województwa;
 • dla dróg powiatowych – Zarząd Powiatu;
 • dla dróg gminnych – Wójt/Burmistrz/Prezydent Miasta.

Jednakże nie wszystkie drogi są publiczne – w takich sytuacjach zarządcą może być na przykład spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa albo nawet osoba prywatna. Jak sprawdzić, kto jest zarządcą drogi? Możesz zapytać o to wezwaną na miejsce zdarzenia policję albo wystosować pytanie do Urzędu Gminy, na terenie której doszło do zdarzenia.

Odpowiedzialność za utrzymanie drogi w odpowiednim stanie ponosi zarządca drogi, dlatego to do niego powinieneś wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu. Jak uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi krok po kroku?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Podstawową zasadą otrzymania odszkodowania od zarządcy drogi, jest udowodnienie jego winy, a dokładniej, za art. 415 kodeksu cywilnego, jego zaniechania. Co zrobić, jeśli uszkodzenia pojazdu są efektem wjechania w dziurę w drodze?

 • Wezwij na miejsce policję bądź straż miejską. Ich notatka z miejsca zdarzenia będzie kluczowa w dalszym postępowaniu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wykonaj taki protokół samodzielnie. Uwzględnij w nim czas i miejsce zdarzenia, opisz dokładnie uszkodzenie samochodu oraz wygląd uszkodzenia nawierzchni, który doprowadził do zdarzenia.
 • Ustal, kto jest zarządcą drogi. Wyjaśniliśmy już, jak to zrobić.
 • Zrób zdjęcia uszkodzeń samochodu i miejsce zdarzenia.
 • Jeśli są świadkowie zdarzenia, postaraj się o ich pisemne zeznania.
 • Uzyskaj kosztorys naprawy z warsztatu i zadbaj o wycenę rzeczoznawcy.
 • Zachowaj uszkodzoną wymienioną część do wglądu jako dowód w sprawie.

Odpowiedzialność zarządcy drogi za szkodę trwa 3 lata – tyle czasu masz na zgłoszenie wniosku. Ubezpieczyciel urzędu, do którego składamy pismo, ma 30 dni na odpowiedź na nie. Może uznać Twoje żądania lub nie. W przypadku ich uznania, sprawa jest zakończona, a Ty otrzymujesz odszkodowanie. Ale co w sytuacji, gdy żądanie zostanie odrzucone? Wtedy możesz odwołać się od tej decyzji albo wystąpić z powództwem cywilnym do sądu (tę drugą opcję najlepiej zostawić na sam koniec). Odwołując się od odrzucenia wniosku o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu w związku ze złym stanem ulicy, staraj się dostarczyć dodatkowych dowodów w obszarach, które zostały zanegowane przez ubezpieczyciela – np. jeśli wycena uszkodzenia według ubezpieczyciela jest nieadekwatna, zapłać za ponowne jej wykonanie innemu, niezależnemu rzeczoznawcy (koszt takiej wyceny również powinien zostać uwzględniony we wniosku o odszkodowanie i ostatecznie powinien pokryć go zarządca drogi). Jeśli mimo to ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić odszkodowania, możesz wystąpić do sądu. Pamiętaj jednak, że zarządca może się bronić, na przykład poprzez wskazanie, że dane miejsce było oznaczone odpowiednim znakiem ostrzegawczym albo, że to Ty nie zachowałeś należytej ostrożności, chociażby poprzez zbyt szybką jazdę.

Uszkodzenia spowodowane wjechaniem w dziury w drodze potrafią być kosztowne, tak, jak proces sądowy. Dlatego w Avivie wspieramy kierowców w ich walce o należne im odszkodowania. W ramach ubezpieczenia OC/AC oferujemy dodatkową usługę, jaką jest ubezpieczenie ochrony prawnej. Każdy nasz klient, który posiada ubezpieczenie samochodu z tą opcją dodatkową, otrzyma od nas zwrot kosztów procesowych (do 15 000 zł) lub możliwość skorzystania z zastępstwa procesowego, jeśli tylko będzie dochodzić roszczeń lub odszkodowań, także w związku z wjechaniem w dziurę w jezdni.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.