Kara za brak OC w 2020

Szukasz ubezpieczenia? Szybko i łatwo ubezpiecz się online!

Kary za brak OC są dotkliwe i tym wyższe, im dłużej Twój samochód pozostawał bez ochrony. Jaka kara za brak OC może Ci grozić, jeśli spóźniłeś się z płatnością o dzień lub dwa?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu. O tej prostej prawdzie wie chyba każdy kierowca, jednak nie każdy skrupulatnie wypełnia obowiązek opłacania OC. Przyczyny są różne, od przypadkowego przeoczenia terminu wygaśnięcia polisy, po celowe zaniechanie płatności. Z artykułu dowiesz się, ile wynosi kara za brak OC w 2020 oraz dlaczego terminowy zakup ubezpieczenia jest tak ważny.


Spis treści:

 1. Ile wynosi kara za brak OC?
 2. Co grozi za brak OC?
 3. Kara za brak OC od Funduszu Gwarancyjnego
 4. Brak OC? Ubezpiecz się online w Avivie

Ile wynosi kara za brak OC?

Karę za brak ubezpieczenia może nałożyć na Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To właśnie ta instytucja gromadzi informacje na temat umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów. UFG jest uprawniony do przeprowadzania kontroli z własnej inicjatywy, podobnie jak wydziały komunikacji w starostwach powiatowych, Urząd Celny, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego i Inspekcja Ochrony Środowiska. Przeczy to powszechnemu przekonaniu, że dopóki do kontroli drogowej nie zatrzyma Cię podczas jazdy policja, to brak OC nie wyjdzie na jaw. Mało tego –  UFG dysponuje także systemem informatycznym (tzw. wirtualnym policjantem), który automatycznie i wyrywkowo wykrywa przerwy w opłacaniu ubezpieczenia.

Nałożenie przez UFG kary zawsze jest poprzedzone wezwaniem właściciela pojazdu do wyjaśnienia sprawy. Wykrycie braku OC traktowane jest bowiem jako podejrzenie, dlatego wymaga przeprowadzenia procedury weryfikacyjnej. UFG robi to w następujący sposób:

 1. Sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy auto nie jest czasem wyrejestrowane. Tylko wyrejestrowane auto nie podlega obowiązkowi wykupowania OC.
 2. Kontaktuje się z ubezpieczycielami w celu ustalenia, czy w wykrytej przerwie nie była jednak wystawiona polisa OC.
 3. Kontaktuje się z właścicielem pojazdu i prosi o okazanie ubezpieczenia ważnego w danym okresie albo potwierdzenia, że właściciel zbył swój pojazd.
 4. W przypadku nieokazania wyżej wymienionych dokumentów bądź braku jakiejkolwiek odpowiedzi – wysyła wezwanie do zapłaty kary za brak OC.

Na okazanie stosownych dokumentów w celu uniknięcia kary za brak OC masz 30 dni. Jeśli nie możesz w żaden sposób poświadczyć, że kara UFG Ci się nie należy, będziesz zobligowany do zapłaty. Jaka kara za brak OC Cię czeka? Na pewno wyższa niż w minionym roku. Kara za brak OC w 2019 była niższa o 700 zł za samochód osobowy niż w roku 2020. Dlaczego? Kara za niepłacenie OC ustalana jest bowiem w odniesieniu do płacy minimalnej za pracę, która ustalania jest raz na rok. Wraz z nadejściem 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrosła z 2250 zł do 2600 zł brutto, co pociągnęło za sobą wzrost kary za niepłacenie OC.

W porządku, jakich więc konkretnych kwot masz się spodziewać? Jaka jest kara za brak OC w 2020 roku? 

Brak OC dla samochodu osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, czyli 5200 zł. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów należy zapłacić trzykrotność wynagrodzenia minimalnego, a za pozostałe pojazdy (np. motocykl) – jedną trzecią tej stawki.

Pod uwagę bierze się jeszcze czas, przez jaki pojazd pozostawał bez ochrony:

 • jeśli były to maksymalnie 3 dni, zostaniesz ukarany karą równą 20 procent pełnej kwoty dla danego typu pojazdu
 • jeśli pojazd pozostawał bez polisy od 4 do 14 dni, zapłacisz 50 procent pełnej kwoty kary dla danego pojazdu
 • każdy brak powyżej 14 dni skutkuje nałożeniem pełnej, stuprocentowej kary.

Ile zatem wynosi kara za brak OC za 1 dzień zwłoki w płatności? Dla samochodu osobowego będzie to 20 procent z 5200 zł, czyli 1040 zł. Za motocykl bez polisy dostaniesz karę 170 zł.

Co grozi za brak OC?

Zapomniałem zapłacić OC. Co teraz? Pamiętaj, że sprawa może wyjść na jaw nawet bez kontroli drogówki. System „wirtualnego policjanta” może wykryć brak opłaty w dowolnym momencie.

Pamiętaj także o zasadzie, że obowiązkowym OC objęty jest każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. Nie ma znaczenia to, czy pojazd jest używany regularnie, raz na jakiś czas czy wcale. Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu skutkuje nałożeniem takiej samej kary za brak OC, jak w przypadku auta używanego codziennie. Nie musiałbyś przejmować się niezapłaconym OC dopiero od momentu wyrejestrowania samochodu.

kara za brak OC

Kierowcom zdarza się zapomnieć też o specyficznej zasadzie związanej z przechodzeniem polisy w przypadku zakupu auta używanego. Sama polisa poprzedniego właściciela przechodzi na kupującego, jednak wraz z upływem jej ważności nie zostaje ona odnowiona automatycznie – trzeba to zrobić samodzielnie. Co grozi za brak OC w sytuacji, gdy nie byłeś świadomy tej zasady? Niestety, nie możesz liczyć na taryfę ulgową. Konsekwencje braku OC będą takie same, jak w każdym innym przypadku.

Może być też tak, że masz polisę, ale nie opłaciłeś pełnej raty składki. Jeśli np. w ciągu 12 miesięcy ważności polisy zapomniałeś o którejś z rat, na koniec ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie. Jaką karę za brak OC dostaniesz w tym przypadku? Bez polisy zostałeś z własnej winy, więc otrzymasz karę na normalnych warunkach.

Kara za brak OC od Funduszu Gwarancyjnego

Dostałeś karę za brak OC od Funduszu Gwarancyjnego i nie do końca wiesz, co dalej zrobić? Na stronie internetowej UFG znajdziesz przejrzyste instrukcje odnośnie tego, jak postępować, gdy dostałeś wezwanie do okazania dokumentów potwierdzających posiadanie polisy OC. Znajdziesz tam również szczegółową tabelę kar Funduszu Gwarancyjnego oraz dane niezbędne do dokonania przelewu kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dostarczy Ci także informacji o braku OC dla używanego auta, które kupiłeś od osoby trzeciej.

Brak OC? Ubezpiecz się online w Avivie

Jak uniknąć kary za przerwę w OC? Najlepiej zadbaj o utrzymanie ciągłości w ochronie ubezpieczeniowej. W Avivie około 30 dni przed końcem ubezpieczenia otrzymasz propozycję jego przedłużenia (za pośrednictwem serwisu MojaAviva), propozycję wyślemy także na adres mailowy lub pocztą. Odnowienia możesz dokonać całkowicie online (uzyskując tym samym 4-procentowy rabat na OC i AC za płatność przez serwis MojaAviva).

A jak sprawdzić, czy OC jest opłacone i czy nie zalegasz z płatnością za jakąkolwiek ratę? Wszystkie informacje na temat opłacanych składek, historii wpłat i o ewentualnych zaległościach znajdują się w serwisie MojaAviva, do którego masz dostęp jako klient towarzystwa.

Co grozi za jazdę bez OC? Jak widać, kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są wysokie i egzekwowane coraz skuteczniej, więc warto dopilnować ciągłości w ubezpieczeniu OC samochodu. Dzięki temu, że możesz kupić ubezpieczenie samochodu przez internet, dopełnienie obowiązków kierowcy jest dziś prostsze.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.