Jazda pod wpływem alkoholu - odpowiedzialność osoby kierującej pojazdem

O tym, jak nieodpowiedzialna jest jazda pod wpływem alkoholu, nie trzeba przekonywać. Znane hasło głosi: „Piłeś? Nie jedź!”. Czy wypicie jakiejkolwiek ilości alkoholu wyklucza jazdę samochodem? W praktyce bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na takie pytanie, ponieważ wszystko zależy od wielu czynników – tego, ile wypiliśmy, jakiego alkoholu, jak dawno i jak przebiega metabolizm alkoholu w przypadku naszego organizmu.

Dlatego zawsze po użyciu jakiegokolwiek alkoholu definitywnie zaleca się, aby po prostu zrezygnować z jazdy.

Spis treści:

  1. Dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu oraz we krwi
  2. Jazda pod wpływem alkoholu – kary 2020

Dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu oraz we krwi

Jeśli sytuacja wymaga, że musimy jechać, powinniśmy skorzystać z badania alkomatem – wykonamy je za darmo, na naszą prośbę, w każdej jednostce policji. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie je wykonać. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie jesteśmy w najmniejszym stopniu pod wpływem alkoholu, nie mając wyniku badania, kategorycznie nie wsiadajmy za kółko.

Najwięcej wątpliwości budzi dopuszczalna ilość alkoholu we krwi oraz to, jak zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu różni się w zależności od trunku.

Postaramy się odpowiedzieć na często pojawiające się pytania.

  • Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, czyli ile można mieć promili? Poziom alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,2 promila. Poziom alkoholu w wydychanym powietrzu nie może być większy niż 0,1 mm w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.
  • Ile promili ma się po piwie? Przyjmuje się, że uśredniony wynik dla jednego piwa wynosi 0,26 promili we krwi i 0,13 mg/dm3 w wydychanym powietrzu[1]. Jest to więc stan po użyciu alkoholu, kiedy to przekroczone zostały dopuszczalne promile.
  • Ile promili ma się po winie? Przyjmując, że kieliszek wina to 100 ml o mocy 12% (co daje nam 9,48 g alkoholu), mężczyzna o wadze ok. 80 kg będzie mieć ok. 0,1 promili po ok. godzinie od spożycia. Natomiast kobieta ważąca ok. 50 kg po godzinie od wypicia będzie mieć ok. 0,35 promili.
  • Ile promili ma się po wódce? Kieliszek wódki o pojemności 50 ml i stężeniu 40% to 15,8 g alkoholu. Mężczyzna ważący ok. 80 kg po godzinie otrzyma wynik ok. 0,15 promili, natomiast kobieta o wadze ok. 50 kg – 0,45 promili.
  • Ile czasu po wypiciu piwa można prowadzić samochód? Oczywiście zależy to od wielu czynników – od mocy piwa, naszego stanu, tego, czy piliśmy na czczo, czy też nie. Jednakże przyjmuje się, że organizm potrzebuje ok. 3 godzin, aby pozbyć się z organizmu alkoholu z jednego piwa.

Należy jednak pamiętać, że te odpowiedzi są jedynie uśrednionymi wynikami i w naszym przypadku może być zupełnie inaczej, na przykład alkohol może utrzymywać się we krwi znacznie dłużej. Dlatego jedyną pewność daje wynik badania alkomatem.

jazda pod wpływem alkoholu 2020

Jazda pod wpływem alkoholu – kary

Zanim przejdziemy do kary za jazdę pod wpływem alkoholu przewidzianej prawem, warto wspomnieć także o innych konsekwencjach jazdy po spożyciu, a są to: brak odszkodowania w ramach AC, o ile istnieje związek przyczynowy picia z wypadkiem; konieczność zwrotu sumy odszkodowania z ubezpieczenia OC ubezpieczycielowi oraz przede wszystkim tragedia, którą można spowodować. Te argumenty powinny być wystarczająco przekonujące, aby nie jechać pod wpływem. Dodatkowym czynnikiem są sankcje prawne. Jakie kary grożą za jazdę po alkoholu?

  • Stan po użyciu alkoholu zagrożony jest[2]: karą aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. To sąd decyduje, jak długo nie będziemy mogli prowadzić auta. Minimalny okres to 6 miesięcy, maksymalny – 3 lata. Jeśli nasze prawo jazdy zostanie zatrzymane na dłużej niż rok, przed jego odzyskaniem będziemy musieli przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w jednostce WORD-u (Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego), czyli po prostu ponownie zdać egzamin na prawko.
  • W przypadku stanu nietrzeźwości grozi nam[3] kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Zostanie nam również zabrane prawo jazdy za alkohol na okres od roku do 10 lat. Jednak jeśli będąc nietrzeźwym, spowodowaliśmy wypadek, w którym są ranni bądź zabici, zakaz prowadzenia pojazdów może być dożywotni. Dodatkowo zapłacimy również odszkodowanie, które zostanie przekazane instytucji bądź organizacji społecznej, która zajmuje się pomocą ofiarom takich zdarzeń.

Jeśli liczymy na to, że policja nie skontroluje nas, kiedy prowadzimy pod wpływem alkoholu, warto pamiętać, że tylko w roku 2018 policjanci przeprowadzili ponad 16 mln[4] kontroli trzeźwości kierowców.


Źródła:

[1] https://www.medme.pl/artykuly/ile-trzyma-piwo-po-jakim-czasie-schodzi-ile-ma-promili,69823.html

[2] http://www.lodz.policja.gov.pl/eld/ruch-drogowy/informator/2184,Stan-nietrzezwosci-i-stan-wskazujacy-na-spozycie-alkoholu.html

[3] http://www.lodz.policja.gov.pl/eld/ruch-drogowy/informator/2184,Stan-nietrzezwosci-i-stan-wskazujacy-na-spozycie-alkoholu.html

[4] http://www.statystyka.policja.pl/download/20/308515/Wypadki2018.pdf, s. 69.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.