Jakie dokumenty są wymagane podczas jazdy samochodem i co grozi za poruszanie się bez nich?

Kontrola drogowa należy raczej do stresujących sytuacji, ale jeśli nie popełniliśmy żadnego wykroczenia, a wszystkie wymagane dokumenty mamy przy sobie, nie mamy się o co martwić. Co trzeba mieć przy kontroli policji i jakie mogą być konsekwencje braku obowiązkowych dokumentów kierowcy? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  1. Jakie dokumenty musi mieć kierowca samochodu osobowego?
  2. Czym grozi jazda bez dokumentu prawa jazdy?
  3. Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC – konsekwencje
  4. Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego?
  5. Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca samochodu osobowego?

Od 1 października 2018, wraz z wejściem w życie nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowcy nie muszą podczas jazdy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC w formie fizycznej – nie znaczy to jednak, że kompletnie zrezygnowano z obowiązku ich posiadania. Po prostu dane z tych dokumentów znajdują się w bazie CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), z której policja, straż miejska czy inspekcja transportu drogowego korzystają w trakcie kontroli.

Obecnie więc wymagane dokumenty kierowcy, które ten musi mieć ze sobą, to:

  • ważne prawo jazdy,
  • ważny dowód osobisty.
dokumenty przy kontroli drogowej

Jazda bez dokumentu prawa jazdy

Za jazdę bez uprawnień, ponieważ te zostały nam wstrzymane na 3 miesiące, grozi przedłużenie zakazu jazdy na 6 miesięcy, a jeśli termin ten został już wcześniej przedłużony do 6 miesięcy – kierowcy na stałe odbiera się uprawnienia i musi on ponownie podejść do egzaminu.

Brak prawa jazdy przy sobie podczas kontroli drogowej zakończy się z pewnością pouczeniem, być może mandatem. Trzeba także pamiętać, że jazda bez dokumentu prawa jazdy może oznaczać, że albo kierowca zapomniał wziąć go ze sobą, albo go w ogóle nie posiada, ponieważ dokument został wcześniej zatrzymany lub w ogóle nie został wydany. We wszystkich tych sytuacjach obowiązuje zupełnie inny zakres kar. Po kolei.

Mandat za brak prawa jazdy przy sobie, gdy o nim po prostu zapomnieliśmy, wynosi do 250 zł (art. 95 Kodeksu wykroczeń).

Następnie możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy ktoś kieruje pojazdem, na który nie ma uprawnień, choć ma uprawnienia na inny – to częsty przypadek wśród kierowców aut osobowych, którzy wsiadają na motocykl o pojemności silnika większej niż 125 cm³ bez prawa jazdy kategorii A. W takiej sytuacji czeka nas mandat w wysokości 300 zł oraz, jeśli nie ma z nami kogoś, kto może zająć się pojazdem po zatrzymaniu, koszty odholowania pojazdu. Jeśli z jakichś przyczyn sprawa trafi do sądu, zapłacimy nawet 5000 zł.

Kierowca, któremu cofnięto uprawnienia do jazdy i został zatrzymany,  może trafić do więzienia. Kara ograniczenia wolności wynosi nawet 2 lata w sytuacji, gdy dokument został zatrzymany przez starostwo. Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów wydał sąd, za złamanie wyroku grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia oraz przedłużenie zakazu jazdy do 15 lat.

Jeśli natomiast policja zatrzyma kogoś, kto po prostu nigdy nie zdał egzaminu na prawo jazdy, może nałożyć na taką osobę mandat w wysokości 500 zł. Co więcej, jeśli sprawa trafi do sądu, zatrzymany może zapłacić nawet 5000 zł oraz otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu na wiele lat.     

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC – konsekwencje

Za fizyczny brak dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC nie zapłacimy już mandatu, ale nie znaczy to jednak, że nie zapłacimy kary za brak OC czy jazdę niezarejestrowanym pojazdem.

1. Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego?

Mandatu za brak dowodu rejestracyjnego w fizycznej formie podczas kontroli już nie otrzymamy, ale nie zmienia to faktu, że od momentu kupienia auta mamy 30 dni na jego zarejestrowanie, co regulują art. 71 ust. 7 oraz art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym. Jednakże jeszcze do niedawna przepisy te były martwe, ponieważ za nieprzerejestrowanie samochodu nie groziła żadna kara. W bazie CEPiK wciąż figuruje wiele pojazdów z nieaktualnymi danymi. Sytuacja zmieniła się jednak 1 stycznia 2020 roku. Na mocy ustawy z dnia 19 lipca 2019 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019 poz. 1579) wprowadzono karę dla kierowców, którzy nie dotrzymają terminu 30 dni. Karę nakłada starosta i wynosi ona od 200 do 1000 zł.[1]

2. Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Jeszcze wyższe kary czekają na tych kierowców, którzy poruszają się po drogach bez polisy OC. Kara za brak OC wzrosła wraz z początkiem tego roku, jako że jej wysokość oblicza się na podstawie kwoty minimalnego wynagrodzenia. Za brak ubezpieczenia OC samochodu osobowego zapłacimy w 2020 roku:

  • 1040 zł za brak ubezpieczenia OC do 3 dni,
  • 2600 zł za brak ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni,
  • 5200 zł za brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wcale nie musi zostać namierzony w trakcie kontroli drogowej – za zdecydowaną większością wykryć takich sytuacji (III kwartale 2019 roku aż 77%[2]) odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

[1]https://mojafirma.infor.pl/moto/auto/zakup-rejestracja/3101871,Rejestracja-pojazdu-2020-r-i-kary-za-nieprzerejestrowanie.html, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001579/T/D20191579L.pdf.

[2]https://www.ufg.pl/UCMServlet3/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_516172 , s. 7.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.