Co zrobić, gdy ktoś zarysuje mi auto na parkingu?

Wracasz do pozostawionego na parkingu samochodu, a tam czeka na Ciebie przykra niespodzianka. Ktoś porysował Tobie auto i nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za szkodę. Czy jesteś skazany na samodzielne pokrywanie kosztów związanych z naprawą uszkodzonej karoserii? Sprawdź, co powinieneś zrobić w przypadku odkrycia szkody parkingowej.

Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia – co powinieneś zrobić?

Porysowane auto na parkingu i brak sprawcy? To niestety bardzo częsta sytuacja. Zarysowanie auta na parkingu w pierwszej kolejności należy zgłosić na policję. Wprawdzie zgłoszenie szkody na policję niekoniecznie zagwarantuje Ci szybkie odnalezienie sprawcy, jednak sam fakt zgłoszenia może mieć znaczenie dla ubezpieczyciela, gdy zgłosisz likwidację szkody.

Na miejscu zdarzenia powinieneś wykonać zdjęcia szkód. Dowiedz się także, czy parking jest monitorowany. Jeśli tak, wystąp o udostępnienie materiału zarejestrowanego w konkretnym dniu. Jeśli parking nie ma monitoringu należącego do prywatnego właściciela, sprawdź inne możliwości. Może miejsce, w którym zaparkowałeś samochód jest objęte monitoringiem pobliskiego supermarketu albo miejskim? Spróbuj ponadto poszukać świadków zdarzenia. Porozmawiaj z osobami, które znajdowały się na parkingu i mogły widzieć zdarzenie, np. z ochroniarzem.

Co dalej? Jeśli nie uda się znaleźć sprawcy, pozostaje Ci likwidacja szkody z ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie AC jest jednak ubezpieczeniem nieobowiązkowym (sprawdź, czym dokładnie jest Autocasco), więc jeśli go nie wykupiłeś, pozostaje Ci pokryć koszty naprawy auta z własnej kieszeni.

Sprawca przyznał się do winy – podpisanie stosownego oświadczenia

Czasem jednak do zdarzenia dochodzi na Twoich oczach – gdy inny kierowca parkuje obok zaraz po Tobie albo po prostu w czasie, gdy przebywasz w środku lub w pobliżu swojego samochodu. W takim wypadku sytuacja jest jasna, a sprawca nie może uniknąć odpowiedzialności za szkodę. Możecie porozumieć się co do kwoty odszkodowania, ale będzie bezpieczniej, jeśli to rzeczoznawca dokona wyceny. Może się bowiem okazać, że niewłaściwie oszacowałeś koszty naprawy samochodu i środki otrzymane od sprawcy nie wystarczą na pokrycie szkód.

Możecie też sporządzić na miejscu oświadczenie o szkodzie parkingowej. Wzór oświadczenia sprawcy szkody parkingowej warto wozić ze sobą w skrytce samochodu. Jeśli ani Ty, ani sprawca nie macie wzoru, możecie napisać oświadczenie odręcznie. Najważniejsze, by znalazły się w niej data i miejsce zdarzenia, dane uczestniczących stron, dane samochodów i charakterystyka samego zdarzenia, a także adres towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy i numer jego polisy. Tego rodzaju szkody likwidowane są bowiem z polisy OC sprawcy.

Zdarza się też, że ktoś nieumyślnie zarysuje auto pod Twoją nieobecność i zostawi za wycieraczką kartkę z informacją o zdarzeniu i kontaktem do siebie. Dalszy scenariusz jest wtedy taki sam – kontaktujesz się ze sprawcą i wspólnie ustalacie kwotę rekompensaty lub jako poszkodowany zgłaszasz po prostu szkodę do ubezpieczyciela sprawcy.

Dlaczego warto korzystać z pełnego pakietu ubezpieczenia samochodu?

Odszkodowanie za szkody takie jak zarysowanie samochodu uzyskuje się albo z ubezpieczenia AC, albo z OC sprawcy. Gdy sprawca pozostawił do siebie namiar bądź czekał na Ciebie na miejscu zdarzenia, a następnie zgłosisz sprawę do ubezpieczyciela, odszkodowanie otrzymasz z jego polisy OC - polisy OC sprawcy zdarzenia. 

AC a zarysowanie samochodu. Jeśli nie znasz sprawcy zarysowania, powinieneś ubiegać się o odszkodowanie za szkodę parkingową z AC. AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale jeśli chcesz chronić się przed skutkami takich incydentów, jak zarysowanie Twojego samochodu, powinieneś wykupić ubezpieczenie samochodu OC/AC.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.