Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu - kto jest zwolniony z opłat?

Z czym wiąże się brak OC nieużywanego samochodu oraz w jakich przypadkach jesteśmy zwolnieni z opłat? Wyobraźmy sobie następujące sytuacje:

 • Stojące na podwórku auto jest od miesięcy nieużywane, bo czekamy na części.
 • Po okresie letnim chowamy motor do garażu i oczekujemy na otwarcie kolejnego sezonu wiosną.
 • Kupiliśmy nowy samochód, a stary stoi przed domem i czeka, aż znajdzie się nabywca.

 Czy w tych sytuacjach jesteśmy uprawnieni do niepłacenia? Rozwiewamy wątpliwości.
 

Spis treści:

 1. Kiedy nie trzeba płacić OC?
 2. Wyrejestrowanie samochodu
 3. Zawieszenie ubezpieczenia OC

Kiedy nie trzeba płacić OC?

Wielu kierowców zadaje pytanie, czy trzeba płacić OC za nieużywany samochód. W końcu skoro z niego nie korzystamy, to po co nam ubezpieczenie, prawda? Odpowiedź może niektórych zdziwić, choć posiada logiczne wytłumaczenie – tak, trzeba, a za brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu możemy otrzymać karę i to wcale niemałą.

Sprawdź, jakie kary za brak OC obecnie obowiązują.

Jeśli myślimy, że brak OC nie zostanie „odkryty”, to jesteśmy w błędzie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa niezwykle sprawnie – jak podaje raport UFG za III kwartały 2019 roku, aż 72 427 wezwań do zapłaty kary za brak OC komunikacyjnego pochodziło właśnie od Funduszu.

Dlaczego trzeba płacić OC, jak się nie jeździ? Przede wszystkim pamiętajmy, że ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do nas. A pojazd może wyrządzić szkody również wtedy, gdy nie jest użytkowany. Może stoczyć się z podjazdu, może uszkodzić inny pojazd, gdy do niego wchodzimy bądź z niego wychodzimy, może w końcu zostać skradziony i szkoda może zostać wyrządzona przez złodzieja. I zupełnie prozaicznie – może nagle pojawić się potrzeba skorzystania z tego pojazdu (bo np. drugi właśnie jest w warsztacie lub pozwoliliśmy z niego skorzystać komuś z naszych bliskich).

Jesteśmy przekonani, że tego typu sytuacje na pewno nas nie dotyczą, ale statystyki pokazują, że jest inaczej. Dlatego OC jest obowiązkowe, nawet jeśli nie jeździmy samochodem.

brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

Wyrejestrowanie samochodu     

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu będzie uzasadniony dopiero wtedy, gdy wyrejestrujemy pojazd. Wyrejestrowanie możliwe jest w przypadkach:

 • sprzedaży pojazdu,
 • wywiezienia pojazdu z kraju i sprzedaży za granicą,
 • zezłomowania,
 • kradzieży,
 • trwałej utraty pojazdu (np. w wyniku pożaru),
 • gdy zarejestrujemy pojazd jako historyczny.

Czy możliwe jest złomowanie auta bez OC? Teoretycznie tak, ale wyrejestrowanie samochodu bez ważnego OC jest niezgodne z prawem i podlega wysokim karom, ponieważ najpierw należy zezłomować samochód, a dopiero potem można go wyrejestrować, dostarczając do urzędu dokument zaświadczający o demontażu pojazdu.

Istnieje też opcja poza standardowym wyrejestrowaniem – tzw. czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Ale czy można czasowo wyrejestrować samochód osobowy? Odpowiedź brzmi: nie. Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu dotyczy jedynie następujących maszyn:

 • pojazdów ciężarowych,
 • ciągników samochodowych,
 • przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
 • autobusów,
 • pojazdów specjalnych.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie jest tym samym, co standardowe wyrejestrowanie. Co to oznacza? Pojazd nadal będzie objęty ubezpieczeniem OC, ale płacona przez nas składka będzie zdecydowanie niższa. W tym celu musimy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do naszego ubezpieczyciela, a ten powinien obniżyć naszą składkę o minimum 95%.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu może trwać od 2 do 24 miesięcy i może zostać przedłużone na nasz wniosek maksymalnie do 48 miesięcy.

Jednocześnie mamy też odpowiedź na pytanie, czy niezarejestrowany samochód trzeba ubezpieczyć. Umowę ubezpieczenia OC należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu z zastrzeżeniem, że pojazd nie zostanie do tego momentu wprowadzony do ruchu.

Zawieszenie ubezpieczenia OC

Jest jeszcze inny sposób na zawieszenie ubezpieczenia OC albo na ubezpieczenie pojazdu na znacznie krótszy okres. Istnieje bowiem krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla komisów oraz pojazdów historycznych. Czy można w ramach niego ubezpieczyć auto na miesiąc? Tak, ale 30 dni to minimum w przypadku krótkoterminowego OC. Pozwala ono na wykupienie OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż wspomniane 30 dni.

Mogą z niego skorzystać po pierwsze osoby, które prowadzą działalność komisową bądź handlową, która polega na kupowaniu i sprzedawaniu samochodów. Jeśli więc mamy komis i skupujemy do niego auta, nie musimy opłacać im pełnego, rocznego ubezpieczenia OC.

Z tej możliwości mogą też skorzystać właściciele pojazdów historycznych. Takie auta wykorzystywane są zazwyczaj raz lub kilka razy w roku, a jak wspomnieliśmy wcześniej, wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe wtedy, gdy przemianujemy go na pojazd historyczny. W momencie, gdy chcemy z takiego samochodu skorzystać, musimy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.