Ubezpieczenie szyb samochodowych

kiedy warto je kupić?

Wielu ubezpieczycieli oferuje opcjonalne ubezpieczenie szyb samochodowych jako dodatek do OC lub AC. Za odpowiednią dopłatą możemy chronić element auta, który jest jednym z bardziej narażonych na uszkodzenia. Co warto wiedzieć o tego typu opcji i czy warto dokupić ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb samochodowych – w jakich sytuacjach Ci się przyda

Szyby auta są nieustannie narażone na uszkodzenia. Nawet te drobne – jak niewielkie pęknięcie spowodowane przez kamyk, który wyskoczył spod koła jadącego przed nami pojazdu – mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Po pierwsze, wystarczy nieznaczne uszkodzenie szyby samochodowej, aby otrzymać mandat podczas kontroli policyjnej. Podstawą prawną będzie tutaj Ustawa o ruchu drogowym, art. 66., dotyczący stanu technicznego pojazdu. W podpunkcie 5. przeczytamy o konieczności „zapewnienia dostatecznego pola widzenia kierowcy”. Po drugie, uszkodzona szyba może być także przeszkodą w przedłużeniu ważności badań technicznych.

Co obejmuje ubezpieczanie szyb?

Przede wszystkim na zniszczenia narażona jest przednia szyba pojazdu – to ok. 95% wszystkich uszkodzeń szyb. Oprócz przedniej szyby ochroną w ramach tego typu ubezpieczenia objęte są także szyby boczne oraz tylna (tak jest w Avivie). Ubezpieczenie szyb nie dotyczy w większości polis okna dachowego czy szyberdachów.

Co zatem obejmuje ubezpieczenie szyby i na co zwracać uwagę? Przed wyborem tej opcji zadajmy sobie następujące pytania:

  • Które szyby objęte są ubezpieczeniem?
  • Czy ubezpieczenie szyby działa na terenie Polski, czy także na terenie Europy lub całego świata?
  • Ile wynosi suma ubezpieczenia? Jeśli posiadamy bardzo drogie szyby, a ubezpieczyciel nie będzie mógł skorzystać z zamienników, to bardzo możliwe, że już przy pierwszej szkodzie będziemy musieli dopłacić do wymiany szyby.
  • Czy firma wymaga udziału własnego w naprawie lub wymianie szyby? Ubezpieczyciel zazwyczaj wyraża tę wartość procentowo.  W Avivie wymieniamy i naprawiamy szyby boczne i tylne bez względu na koszt szyby i usługi. W przypadku naprawy szyby przedniej udział własny wynosi jedynie 150 zł. Sprawdź nasze ubezpieczenie szyb w opcjach dodatkowych do ubezpieczenia samochodu.

Jest jeszcze jeden ważny argument przemawiający za ubezpieczeniem szyb – ochrona zniżek na AC. Właśnie taką zaletę posiada ubezpieczenie szyb samochodu w Avivie. Jeśli je mamy i będziemy musieli z niego skorzystać, nie wpłynie to na wysokość wypracowanych przez nas zniżek za ubezpieczenie AC (o ile będziemy je zawierać lub kontynuować w Avivie). Pamiętajmy bowiem, że ochrona zniżek na AC w ramach ubezpieczenia szyb działa jedynie w przypadku, gdy zdecydujemy się przedłużyć AC u tego samego ubezpieczyciela. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele raportują szkody związane z szybami do UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). W momencie zmiany ubezpieczyciela, może to wpłynąć na wysokość naszej składki, ponieważ każda firma ma możliwość wskazania, jakiego rodzaju szkody będzie brać pod uwagę oceniając ryzyko. Jeśli jednak zamierzamy pozostać u obecnego ubezpieczyciela, np. w Avivie, to zdecydowanie warto zadbać i o szyby, i o ochronę zniżek na AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie szyb?  

Ubezpieczenie szyb w samochodzie możemy dołączyć do naszego ubezpieczenia OC. Nie musimy w tym celu kupować AC. Warto jednak pomyśleć o połączeniu ubezpieczenia szyb z AC. W ten sposób będziemy chronić swoje zniżki za bezszkodową jazdę. W Avivie cena ubezpieczenia szyb samochodu waha się od 60 do 150 złotych – w zależności od typu pojazdu. Tylko tyle wystarczy, aby chronić szyby auta oraz zniżki na AC.

Szukasz najlepszego ubezpieczenia samochodu? Sprawdź nasz poradnik ubezpieczenie auta krok po kroku, dowiedz się ile wynoszą kary za brak OC i przeczytaj, dlaczego tańsze OC nie zawsze jest dobrym wyborem.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.