Ubezpieczenie samochodu na wyjazd

dlaczego warto?

Obecność w Unii Europejskiej i strefie Schengen, a co za tym idzie zniesienie kontroli granicznych i umożliwienie swobodnego poruszania się samochodami po niemal całej Europie, zdecydowanie zwiększyły liczbę polskich aut na zagranicznych drogach. Nie tylko pożegnaliśmy się z kontrolami granicznymi, ale i przywitaliśmy ujednolicone, przynajmniej częściowo, przepisy dotyczące ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd – tak czy nie?

Czy konieczne jest osobne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? Nie -wyruszając autem do wielu państw, nie potrzebujemy osobnego ubezpieczenia samochodu na wyjazd. Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem posiadacza auta na wyjazd za granicę jest ubezpieczenie OC, które i tak jesteśmy zobowiązani posiadać w Polsce. Nasze ubezpieczenie OC obowiązuje w takich państwach jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Jednakże są kraje, które wymagają tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. To dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Zieloną Kartę należy mieć, jeśli wybieramy się do tych krajów: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. Sprawdź, jak zamówić Zieloną Kartę w Avivie. Warto jednak pamiętać, aby zrobić to z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ Zielona Karta jest drukowana i wysyłana pocztą.

Szukasz informacji na temat ubezpieczenia samochodu? Przeczytaj nasz poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku.

Dlaczego ubezpieczenie własnego samochodu na wakacje jest takie ważne?   

Ubezpieczenie komunikacyjne na wakacje nie powinno ograniczać się do posiadania ważnego OC. Bo choć OC ochroni poszkodowanego, gdy to Ty wyrządzisz szkodę, to nie zabezpieczy już Twojego auta, gdy to zostanie uszkodzone. Dlatego wybierając się poza granice Polski warto pomyśleć o ubezpieczeniu własnego samochodu na wyjazd – a jedną z takich opcji jest wykupienie ubezpieczenia Autocasco (AC) za granicą. Takie ubezpieczenie chroni nas wtedy, gdy:

  • dojdzie do kolizji z innym samochodem, przeszkodą czy zwierzęciem;
  • nasze auto zostanie skradzione;
  • zniszczeniu lub zgubieniu ulegną dowód rejestracyjny i/lub prawo jazdy;
  • nasze auto zostanie zniszczone z powodu pożaru, powodzi, gradu czy aktu wandalizmu.

Czy AC działa za granicą? Tak, w Avivie zarówno ubezpieczenie AC, jak i Assistance i ubezpieczenie NNW obowiązują na terenie niemal całej Europy (z wyłączeniem Rosji, a w przypadku ubezpieczenia kradzieży z dodatkowym wyłączeniem Ukrainy, Białorusi i Mołdawii).

Więcej na temat ubezpieczenia AC znaleźć można w innych naszych tekstach: „5 powodów, żeby razem z OC kupić AC. Bądź bezpieczny!”.

Dodatkowe ubezpieczenie assistance na wyjazd           

Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd na granicę warto jeszcze posiadać? Assistance jest usługą, którą zdecydowanie powinniśmy wykupić przed podróżą poza Polskę. Na co możemy liczyć ubezpieczając samochód na czas wyjazdu za granicę i wykupując odpowiedni Assistance? To zależy od wybranego wariantu, ale na dalsze podróże zdecydowanie najbardziej komfortowym będzie pakiet maksymalny w Avivie, który zapewnia m.in.:

  • Holowanie za granicą do 500 km zarówno po wypadku jak i awarii;
  • Zwrot kosztów 3 noclegów w hotelu 3-gwiazdkowym wszystkich pasażerów po wypadku, kradzieży lub awarii;
  • Kontynuację podróży po wypadku, kradzieży lub awarii, czyli pokrycie kosztów dojazdu do miejsca przeznaczenia;
  • Pokrycie kosztów i organizację pobytu w szpitalu kierowcy i pasażerów, a w razie potrzeby transport medyczny oraz przyjazd osób bliskich;
  • Telefoniczną pomoc ze strony tłumacza, jeśli do wypadku dojdzie za granicą.

Przydatnym ubezpieczeniem w podróży zagranicznej okazuje się również dodatkowe ubezpieczenie assistance urządzeń elektronicznych . Na czym polega?? Jeśli podczas wyjazdu dojdzie do zniszczenia albo kradzieży sprzętu elektronicznego, Aviva zapewni pomoc w dotarciu do najbliższego punktu RTV, pomoc tłumacza (świadczoną przez infolinię) na potrzeby zgłoszenia zdarzenia na policję (kradzież, rozbój czy napaść) oraz odszkodowanie w kwocie 300 euro. Assistance w Avivie dotyczyć może nie tylko samochodu, lecz także innych cennych dla nas przedmiotów: telefon, laptop, aparat fotograficzny, kamerę, tablet, palmtop oraz czytnik e-book.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.