Ubezpieczenie OC, w odróżnieniu od ubezpieczenia AC, jest obowiązkowe. Zmuszeni do jego zakupu, szukamy zazwyczaj najtańszej opcji. Ale czy najtańsze OC jest najlepszym wyborem? Czy nie lepiej wybrać po prostu najlepsze dostępne OC? Bo przecież o jego wartości nie decyduje jedynie cena.

Tanie ubezpieczenie OC – czy warto?

O tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, informuje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego tak wiele osób poszukuje taniego ubezpieczenia OC. Tym bardziej, że kary za brak OC są spore – nawet 4500 zł dla właściciela samochodu osobowego (przeczytaj nasz tekst „Kary za brak OC 2020 – ile możesz zapłacić za brak ubezpieczenia?”

Ale czy tanie OC jest najlepszym OC? Wiele osób uważa, że tak, skoro OC z założenia chroni nie tyle nas i nasz samochód, ile drugiego kierowcę, któremu wyrządzamy szkodę (kierowcę i jego samochód). Dlaczego mielibyśmy nie wybrać taniego OC z najmniejszym możliwym pakietem usług? Przede wszystkim dlatego, że to, jaki dobierzemy sobie pakiet ochrony będzie miało także wpływ na komfort naszej jazdy i podróżowania w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Tanie OC, czyli samo OC bez pakietu AC i przemyślanego pakietu Assistance, nie zapewni nam bowiem wszystkich dodatkowych możliwości, które posiadać będzie zestaw rozszerzony.

Dlaczego najtańsze ubezpieczenie OC to zły wybór?         

Co daje nam wybór pełnego pakietu?

 • Sprawdzony ubezpieczyciel. Niska cena ma zachęcać kierowców do zawierania umów. Ale warto także sprawdzić, co o danym ubezpieczycielu mówią lub piszą kierowcy – czy są zadowoleni z obsługi wypłaty, jak szybko dostają odszkodowanie (np. w Avivie z AC w 1 dzień), czy łatwo zgłosić szkodę. To właśnie w trudnych momentach sprawdza się firma, gdy klientowi trzeba szybko pomóc rozwiązać jego problem. Aviva od ponad 5 lat nie schodzi z podium w rankingu Gazety Bankowej i może pochwalić się statuetką Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa.
 • Możliwość zawarcia OC online. Zakup OC online to wygodna alternatywa dla spotkania z agentem albo w biurze ubezpieczyciela. Zakup ubezpieczenia OC online możliwy jest z każdego miejsca, w którym dysponujemy dostępem do internetu. Dodatkowo w Avivie każdy, kto zakupi OC korzystając z serwisu MojaAviva może liczyć na 4% zniżki za płatność online.
 • Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Bezpośrednią Likwidację Szkód ubezpieczyciele zaczęli wdrażać od 2015 – w tym Aviva. Na czym polega ten system? Wcześniej, jeśli ktoś uszkodził nasze auto, szkodę zgłaszaliśmy do ubezpieczyciela drugiego kierowcy, a nie własnego. Dzisiaj zamiast z ubezpieczycielem sprawcy, poszkodowany kontaktuje się z własnym, co znacznie usprawnia i przyspiesza całą procedurę.
 • Połączenie ubezpieczenia OC z AC. Połączenie OC z AC to niezwykle korzystna opcja, bo poszerza zakres posiadanej przez nas ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki pakietowi zyskujemy ubezpieczenie w przypadku kradzieży pojazdu czy korzystne formy naprawy auta w razie wypadku czy kolizji. Samo OC tego nie zapewnia.

Najtańsze OC i AC? A może najlepiej dobrane? Oto co między innymi możesz mieć w Avivie, jeśli połączysz OC z AC i maksymalnym assistance:

 • odszkodowanie w razie wypadku,
 • odszkodowanie w razie kradzieży,
 • nielimitowane holowanie po wypadku lub awarii w całej Polsce,
 • holowanie do 500 km za granicą,
 • samochód zastępczy po wypadku, kradzieży lub awarii do 14 dni,
 • odszkodowanie za części zamienne w pełnej ich wartości (bez amortyzacji),
 • transport ubezpieczonych osób z miejsca wypadku do miejsca holowania,
 • ochrona szyb, dzięki której zachowasz zniżki na AC w Avivie, jeśli uszkodzisz jedynie szybę
 • ubezpieczenie NNW,
 • pomoc prawnika do 15 000 zł ,
 • pomoc tłumacza za granicą,
 • zwrot kosztów 3 noclegów w hotelu 3-gwiazdkowym wszystkich pasażerów po wypadku, kradzieży lub awarii,
 • kontynuację podróży po wypadku, kradzieży lub awarii do 5000 zł,
 • pobyt w szpitalu kierowcy i pasażerów, transport sanitarny oraz przyjazd osób bliskich łącznie do kwoty 15 000 zł,
 • pomoc medyczna czyli 3 wizyty lekarskie w razie nagłego zachorowania dla Ciebie lub członka rodziny bez wychodzenia z domu,
 • dodatkowa ochrona opon – wymiana na miejscu lub pomoc w odholowaniu do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z zakresu ubezpieczeń samochodów – warto przeczytać poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku, sprawdzić jak nie przepłacać za ubezpieczenie auta albo jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy, a także dowiedzieć się, dlaczego razem z OC warto wykupić AC.

Ubezpieczenie OC – dlaczego najtańsza opcja nie zawsze się opłaca?

Czy tanie ubezpieczenie OC posiadacza samochodu może być korzystne? Cenowo jak najbardziej. Ale najtańsze OC nie zawsze będzie najlepsze dla poczucia komfortu podróżowania. Bowiem dodatkowe usługi i świadczenia, które ubezpieczyciel ma dla nas w ramach pakietu rozszerzonego, w tym przypadku nas ominą, a odszkodowanie otrzyma jedynie osoba trzecia, której wyrządziliśmy szkodę. A co z naszym pojazdem? I podróżującymi z nami osobami bliskimi? Warto zadbać o usługi dodatkowe i nie kierować się jedynie stawką OC.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Pozostałe artykuły

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.