Samochód zastępczy w razie wypadku

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Samochodem jeździmy do pracy, na zakupy, do naszych bliskich, odwozimy do szkoły dzieci. Co w sytuacji, gdy naszego auta nagle zabraknie, ponieważ na przykład mieliśmy kolizję i musieliśmy oddać je do warsztatu? Właśnie w takich sytuacjach sprawdza się samochód zastępczy.

Auto zastępcze na czas naprawy – w Avivie nawet na 14 dni  

Pojazd zastępczy to opcja, która jest zazwyczaj dodatkowo płatna albo dostępna w rozszerzonych płatnych pakietach Assistance. Za to w Avivie każdy ubezpieczony otrzymuje darmowe auto zastępcze z OC. Jak to działa?

Do każdego ubezpieczenia samochodu OC, Aviva dodaje zupełnie za darmo pakiet Assistance w wersji podstawowej. Oznacza to, że oprócz obowiązkowego OC, za dokładnie tę samą cenę otrzymujemy szereg dodatkowych usług. Jak wygląda pakiet Assistance w wersji podstawowej, który przysługuje każdemu posiadaczowi OC w Avivie?

·         Darmowe holowanie pojazdu po kolizji do 100 km,

·         Pojazd zastępczy po kolizji do 3 dni,

·         Transport osób z miejsca zdarzenia do miejsca holowania pojazdu

·         Zwrot kosztów parkowania pojazdu po kolizji do 100 zł,

·         Organizacja do 3 wizyt lekarskich w razie nagłego zachorowania.

Dodatkowo podstawowy pakiet Assistance zapewnia usługi informacyjne na temat warsztatów naprawczych czy pomocy medycznej. A wszystko to w ramach OC.

Ubezpieczenie Assistance w Avivie dostępne jest także w dwóch innych wariantach – rozszerzonym i maksymalnym. W wersji podstawowej auto zastępcze na czas naprawy przysługuje do 3 dni, ale okres ten wydłuża się wraz z wyborem kolejnych wariantów Assistance:

·         Wariant podstawowy Assistance, który otrzymujemy do ubezpieczenia OC – samochód zastępczy na okres do 3 dni po kolizji.

·         Wariant rozszerzony Assistance, który jest dodatkowo płatny i kosztuje 89 zł rocznie – samochód zastępczy na okres do 5 dni po wypadku lub kradzieży.

·         Wariant maksymalny Assistance, który jest dodatkowo płatny i kosztuje 259 zł rocznie – samochód zastępczy na nawet 14 dni po awarii, wypadku lub kradzieży.

Dodatkowo klient może liczyć na:

·         nawet 200 km holowania w wariancie rozszerzonym,

·         nieograniczone holowanie w Polsce i do 500 km za granicą w wariancie maksymalnym,

·         pomoc tłumacza za granicą,

·         organizację noclegu w miejscu, w którym doszło do kolizji,

·         złomowanie pojazdu.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczeń samochodów – sprawdź, dlaczego tańsze OC nie jest najlepszym pomysłem, jakie są aktualne kary za brak ważnego OC i przeczytaj nasz poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu przysługuje?                    

Auto zastępcze z OC przysługuje nam także wtedy, gdy nie posiadamy pakietu Assistance. Istnieje bowiem możliwość otrzymania samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy, na przykład w sytuacji, kiedy nasze auto zostało na tyle poważnie uszkodzone, że konieczna będzie jego naprawa. Wtedy ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić nam samochód zastępczy aż do momentu jej wykonania. Wyrokiem Sądu Najwyższego z 22 lipca 2013 roku w takich sytuacjach ubezpieczyciel sprawcy pokrywa koszty wynajmu samochodu zastępczego. Nie tyle więc otrzymujemy pojazd zastępczy, ile musimy go sami wynająć, a następnie wnioskować o pokrycie kosztów.

Takie prawo przysługuje nam również w momencie orzeczenia szkody całkowitej. Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje nam wtedy na czas niezbędny do nabycia nowego pojazdu. Jeśli nie zdecydujemy się na zakup nowego auta, wtedy będziemy mogli korzystać z samochodu zastępczego do czasu wypłaty odszkodowania.

Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.

·         Jeśli posiadamy drugie sprawne auto, nie przysługuje nam pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego,

·         Jeśli z auta korzystaliśmy do tej pory okazjonalnie, również nie należy nam się pojazd zastępczy,

·         Ubezpieczyciel sprawcy pokryje koszt wynajmu auta o takiej samej klasie, jak nasz zniszczony samochód, ale nie wyższej,

·         Pamiętajmy także, że ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów eksploatacyjnych samochodu zastępczego.

Podsumowując, jaka jest zatem różnica pomiędzy autem zastępczym z OC w Avivie a autem zastępczym z OC sprawcy? W tym drugim przypadku spełniony musi być szereg wymagań (m.in. brak innego sprawnego pojazdu, konieczność udowodnienia, że z samochodu korzystaliśmy na co dzień). Takich ograniczeń nie posiada Assistance w Avivie, które dodatkowo pozwala na wygodny dobór takiego wariantu, który zapewni nam największy komfort jazdy i podróżowania. 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. 
*Ekstra zniżkę 5% możesz otrzymać tylko, jeśli dokonasz kalkulacji składki w serwisie MojaAviva. Składka za ubezpieczenie OC po zniżce nie może być niższa niż 480 zł. Składka za ubezpieczenie Autocasco po zniżce nie może być niższa niż 300 zł. Dowiedz się więcej

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.