Samochód zastępczy w razie wypadku

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Samochodem jeździmy do pracy, na zakupy, do naszych bliskich, odwozimy do szkoły dzieci. Co w sytuacji, gdy naszego auta nagle zabraknie, ponieważ na przykład mieliśmy kolizję i musieliśmy oddać je do warsztatu? Właśnie w takich sytuacjach sprawdza się samochód zastępczy.

Auto zastępcze na czas naprawy – w Avivie nawet na 14 dni  

Pojazd zastępczy to opcja, która jest zazwyczaj dodatkowo płatna albo dostępna w rozszerzonych płatnych pakietach Assistance. Za to w Avivie każdy ubezpieczony otrzymuje darmowe auto zastępcze z OC. Jak to działa?

Do każdego ubezpieczenia OC, Aviva dodaje zupełnie za darmo pakiet Assistance w wersji podstawowej. Oznacza to, że oprócz obowiązkowego OC, za dokładnie tę samą cenę otrzymujemy szereg dodatkowych usług. Jak wygląda pakiet Assistance w wersji podstawowej, który przysługuje każdemu posiadaczowi OC w Avivie?

 • Darmowe holowanie pojazdu po kolizji do 100 km,
 • Pojazd zastępczy po kolizji do 3 dni,
 • Transport osób z miejsca zdarzenia do miejsca holowania pojazdu
 • Zwrot kosztów parkowania pojazdu po kolizji do 100 zł,
 • Organizacja do 3 wizyt lekarskich w razie nagłego zachorowania.

Dodatkowo podstawowy pakiet Assistance zapewnia usługi informacyjne na temat warsztatów naprawczych czy pomocy medycznej. A wszystko to w ramach OC.

Ubezpieczenie Assistance w Avivie dostępne jest także w dwóch innych wariantach – rozszerzonym i maksymalnym. W wersji podstawowej auto zastępcze na czas naprawy przysługuje do 3 dni, ale okres ten wydłuża się wraz z wyborem kolejnych wariantów Assistance:

 • Wariant podstawowy Assistance, który otrzymujemy do ubezpieczenia OC – samochód zastępczy na okres do 3 dni po kolizji.
 • Wariant rozszerzony Assistance, który jest dodatkowo płatny i kosztuje 89 zł rocznie – samochód zastępczy na okres do 5 dni po wypadku lub kradzieży.
 • Wariant maksymalny Assistance, który jest dodatkowo płatny i kosztuje 259 zł rocznie – samochód zastępczy na nawet 14 dni po awarii, wypadku lub kradzieży.

Dodatkowo klient może liczyć na:

 • nawet 200 km holowania w wariancie rozszerzonym,
 • nieograniczone holowanie w Polsce i do 500 km za granicą w wariancie maksymalnym,
 • pomoc tłumacza za granicą,
 • organizację noclegu w miejscu, w którym doszło do kolizji,
 • złomowanie pojazdu.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczeń samochodów – sprawdź, dlaczego tańsze OC nie jest najlepszym pomysłem, jakie są aktualne kary za brak ważnego OC i przeczytaj nasz poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu przysługuje?                    

Auto zastępcze z OC przysługuje nam także wtedy, gdy nie posiadamy pakietu Assistance. Istnieje bowiem możliwość otrzymania samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy, na przykład w sytuacji, kiedy nasze auto zostało na tyle poważnie uszkodzone, że konieczna będzie jego naprawa. Wtedy ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić nam samochód zastępczy aż do momentu jej wykonania. Wyrokiem Sądu Najwyższego z 22 lipca 2013 roku w takich sytuacjach ubezpieczyciel sprawcy pokrywa koszty wynajmu samochodu zastępczego. Nie tyle więc otrzymujemy pojazd zastępczy, ile musimy go sami wynająć, a następnie wnioskować o pokrycie kosztów.

Takie prawo przysługuje nam również w momencie orzeczenia szkody całkowitej. Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje nam wtedy na czas niezbędny do nabycia nowego pojazdu. Jeśli nie zdecydujemy się na zakup nowego auta, wtedy będziemy mogli korzystać z samochodu zastępczego do czasu wypłaty odszkodowania.

Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.

 • Jeśli posiadamy drugie sprawne auto, nie przysługuje nam pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego,
 • Jeśli z auta korzystaliśmy do tej pory okazjonalnie, również nie należy nam się pojazd zastępczy,
 • Ubezpieczyciel sprawcy pokryje koszt wynajmu auta o takiej samej klasie, jak nasz zniszczony samochód, ale nie wyższej,
 • Pamiętajmy także, że ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów eksploatacyjnych samochodu zastępczego.

Podsumowując, jaka jest zatem różnica pomiędzy autem zastępczym z OC w Avivie a autem zastępczym z OC sprawcy? W tym drugim przypadku spełniony musi być szereg wymagań (m.in. brak innego sprawnego pojazdu, konieczność udowodnienia, że z samochodu korzystaliśmy na co dzień). Takich ograniczeń nie posiada Assistance w Avivie, które dodatkowo pozwala na wygodny dobór takiego wariantu, który zapewni nam największy komfort jazdy i podróżowania. 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.