Ograniczenia prędkości w Europie

6 zasad bezpieczeństwa przed wakacjami

Wybierasz się na dłuższe wakacje a może tylko na krótki, weekendowy wypad za granicę? To bez znaczenia – koniecznie sprawdź, jak bezpiecznie poruszać się po europejskich drogach.

Jeszcze przed wyjazdem zadbaj o dokumenty – EKUZ i Zielona Karta

Zanim wyruszysz w podróż, zaopatrz się w następujące dokumenty. Oto nasze 6 zasad bezpiecznego wyjazdu na wakacje:

  1. Ważne ubezpieczenie OC samochodu – będzie respektowane w krajach Unii Europejskiej.

  2. Zielona Karta – dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC samochodu, którego będziesz potrzebować w tych krajach: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. Zadzwoń na naszą infolinię 22 557 44 44 i jeśli masz ubezpieczenie OC na swój pojazd w Avivie, zamów Zieloną Kartę za darmo – wyślemy ją do Ciebie pocztą.

  3. Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – uprawnia Cię do korzystania z podstawowej opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej. Jednakże w wielu krajach i tak zapłacisz za jazdę ambulansem, wizytę u lekarza pierwszej pomocy czy prosty zabieg. Jako że koszty zabiegów medycznych za granicą potrafią być wysokie, polecamy zaopatrzyć się także w ubezpieczenie turystyczne.

  4. Ubezpieczenie turystyczne – to gwarancja pokrycia kosztów leczenia, ale także ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie OC. Więcej na temat ubezpieczenia podróżnego na wakacje piszemy w tekście „Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne”. Ubezpieczenie turystyczne online zakupisz u nas z 15% zniżką, jeśli płatności dokonasz w serwisie MojaAviva.

  5. Polsko-angielskie oświadczenie o zdarzeniu drogowym – przyda Ci się w razie kolizji. Znajdziesz je tutaj.

  6. Ubezpieczenie Assistance – jeśli nie chcesz martwić się takimi kwestiami jak co zrobić w sytuacji kolizji lub usterki, koniecznie zaopatrz się w dodatkowe ubezpieczenie samochodu Assistance. W Avivie w ramach ubezpieczenia Assistance w wariancie rozszerzonym oraz maksymalnym oferujemy holowanie, auto zastępcze, pomoc tłumacza oraz transport podróżujących. Jeśli posiadasz pakiet OC/AC, to Assistance rozszerzony lub maksymalny możesz dokupić przed wakacjami dzwoniąc na infolinię 22 557 44 44. Zapewnij sobie zagraniczną podróż bez dodatkowych stresów i wydatków.

Przeczytaj nasz tekst „Jak przygotować auto i siebie do wyjazdu? 10 kroków!” i bądź gotowy na każdą sytuację. Polecamy Ci także lekturę artykułów „Ubezpieczenie samochodu na wyjazd – dlaczego warto?”, „Kolizja za granicą – co robić?” oraz „Jak wyrobić kartę EKUZ? Czy karta EKUZ wystarczy?” .

Ograniczenie prędkości w Europie

Jeśli w podróż wybierasz się autem, to musisz znać przepisy drogowe obowiązujące w danym państwie – a zwłaszcza te dotyczące maksymalnej prędkości poruszania się po drogach. Oto informacje na temat ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych i ciężarowych w wybranych krajach europejskich.

●        Ograniczenie prędkości w Austrii: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 50 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 100 km/h (samochody osobowe), 70-100 km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 130 km/h (samochody osobowe), 80-100 km/h (samochody ciężarowe).

●        Ograniczenie prędkości w Belgii: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 50 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 90 km/h (samochody osobowe), 60-90  km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 120 km/h (samochody osobowe), 90 km/h (samochody ciężarowe).

●        Ograniczenie prędkości w Czechach: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 50 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 90 km/h (samochody osobowe), 80 km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 130 km/h (samochody osobowe), 80 km/h (samochody ciężarowe).

●        Ograniczenia prędkości na Litwie: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 50 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 70-90 km/h (samochody osobowe), 70-90 km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 110-130 km/h (samochody osobowe), 90 km/h (samochody ciężarowe).

●        Ograniczenie prędkości w Niemczech: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 50 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 100 km/h (samochody osobowe), 60-80 km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – bez ograniczeń (samochody osobowe), 80-100 km/h (samochody ciężarowe).

●        Ograniczenia prędkości w Serbii: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 60 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 80-100 km/h (samochody osobowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 120 km/h (samochody osobowe).

●        Ograniczenia prędkości na Słowacji: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 50 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 90-130 km/h (samochody osobowe), 80 km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 90-130 km/h (samochody osobowe), 80 km/h (samochody ciężarowe).

●        Ograniczenia prędkości w Szwecji: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 30-50 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 70-110 km/h (samochody osobowe), 80 km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 110-120 km/h (samochody osobowe), 80 km/h (samochody ciężarowe).

●        Ograniczenia prędkości na Ukrainie: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 60 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 90-110 km/h (samochody osobowe), 80 km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 130 km/h (samochody osobowe).

●        Ograniczenie prędkości we Włoszech: ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym – 50 km/h; ograniczenie prędkości w terenie niezabudowanym – 90-110 km/h (samochody osobowe), 70 km/h (samochody ciężarowe); ograniczenie prędkości na autostradzie – 130 km/h (samochody osobowe), 80 km/h (samochody ciężarowe).

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ograniczenia_pr%C4%99dko%C5%9Bci_wed%C5%82ug_pa%C5%84stw

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.