Szacuje się, że w Polsce jest obecnie ponad 22 mln samochodów[1] – tylko w samym 2018 roku zarejestrowano 1.937.887 pojazdów.[2] Natomiast wykrywalność kradzieży samochodów w 2018 roku wyniosła zaledwie 23,8%.[3] I chociaż Autocasco posiada nadal zaledwie co czwarty właściciel samochodu[4], to z roku na rok przybywa kierowców, którzy ubezpieczają i siebie i swoje samochody. O czym pamiętać przy wyborze ubezpieczenia AC, aby mieć pewność, że otrzymamy należne nam odszkodowanie w razie kradzieży pojazdu?

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony od kradzieży?  

Kupujemy auto i pojawia się pytanie – jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Jeśli pojazd nabywamy w salonie, nie posiada on ubezpieczenia – tomy jako pierwszy właściciel musimy je zakupić. Ale jeśli samochód kupujemy z drugiej ręki, to powinien on posiadać ważne ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów. Natomiast ubezpieczenie AC, z którego możemy uzyskać odszkodowanie w razie kradzieży samochodu, traci swoją ważność z chwilą zmiany właściciela. Jak jeszcze sprawdzić ubezpieczenie samochodu, oprócz poproszenia o okazanie ważnego dokumentu ubezpieczenia OC? Możemy skorzystać z bazy danych udostępnianych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – tutaj można wpisać dane pojazdu i sprawdzić, czy ma obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC (ubezpieczyciel ma 7 dni na przekazanie informacji do UFG). Jeśli Twoje auto ma OC, ale nie ma AC, zawsze możesz je dokupić dzwoniąc na infolinię 22 557 44 44.

Więcej interesujących artykułów na naszym blogu: co dzieje się z polisą OC wraz ze sprzedażą auta i jakie kary grożą za brak ważnego OC.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?      

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu, czyli ubezpieczenie Autocasco, wymaga spełnienia pewnych warunków, aby móc otrzymać odszkodowanie. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie auta przed kradzieżą. To oczywiste, że nie otrzymamy odszkodowania za kradzież samochodu, jeśli pozostawimy otwarty pojazd z kluczykami w stacyjce na miejscu postojowym. Jak zatem prawidłowo zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Należy stosować zabezpieczenia posiadające pozytywną ocenę skuteczności Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT), wśród których są systemy autoalarmowe, immobilisery i blokady elektroniczne, systemy alarmowania oraz lokalizacji. Listę można znaleźć tutaj. Stosując takie zabezpieczenia auta przed kradzieżą, możemy być pewni otrzymania odszkodowania za kradzież samochodu.

Kradzież samochodu a wysokość odszkodowania  

Jeśli dojdzie do kradzieży samochodu albo jakiejś jego części, zanim jeszcze zgłosimy się po odszkodowanie w ramach ubezpieczenia auta, pamiętajmy, aby zgłosić zdarzenie na policję. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia będzie nam potrzebne podczas zgłaszania szkody. Ubezpieczenie samochodowe w Avivie zapewnia wypłatę odszkodowania w ciągu 30 dni roboczych. Natomiast czy ubezpieczenie od kradzieży samochodu pozwoli nam odzyskać pełną wartość samochodu? Tak, ale będzie to wartość samochodu wyznaczona na dzień kradzieży, a nie na dzień podpisania umowy ubezpieczenia. W Avivie odszkodowanie z tytułu kradzieży pojazdu fabrycznie nowego, zakupionego w salonie, będzie wypłacone według wartości podanej na fakturze. Zatem odszkodowanie w pełni pokryje koszt nowego samochodu. Dotyczy to pojazdów nowych w pierwszym roku ich eksploatacji. W pozostałych przypadkach wypłata odszkodowania odbywa się według wartości rynkowej pojazdu z dnia kradzieży.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie auta? Jest to zawsze kwestia indywidualna, wynikająca z wielu czynników, takich jak chociażby rocznik i model pojazdu, ale także nasza historia ubezpieczeniowa i liczba lat bezwypadkowej jazdy. Koszt ubezpieczenia samochodu można sprawdzić online w kalkulatorze ubezpieczenia OC/AC Avivy. 

[1]https://www.forbes.pl/biznes/rosnie-liczba-samochodow-w-polsce-warto-zalozyc-warsztat/nv0bb8c

[2]http://www.cepik.gov.pl/documents/76251/76577/Pojazdy+zarejestrowane+w+2018+r.+wojew%C3%B3dztwami+
%28pdf%29/bcedb4a2-8256-47bd-bfbf-644e704d0fe2

[3]http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/kradzieze-samochodow/170816,Raport-2018-utracone-pojazdy.html

[4]http://wyborcza.biz/biznes/7,147582,21785961,ubezpieczenie-autocasco-ile-to-kosztuje-i-dlaczego-tak-drogo.html?disableRedirects=true

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.