Kary za brak OC 2019 – ile możesz zapłacić za brak ubezpieczenia?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, przyszły podwyżki kar za brak ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC i dlaczego posiadanie ważnego OC jest tak istotne.

Ile kosztuje kara za brak OC?

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co daje nam posiadanie polisy OC? Zabezpieczenie, że na wypadek wyrządzenia komuś szkody swoim samochodem, nie będziemy wyjmować pieniędzy z własnej kieszeni.[1] Taką szkodę pokryje ubezpieczenie OC. Jeśli na przykład w wyniku stłuczki zniszczymy czyjś samochód albo potrącimy kogoś, źródłem odszkodowania będzie nasze OC. O tym, że OC jest obowiązkowe zdecydowana większość z nas pamięta, ale o tym, aby ubezpieczyć auto w terminie – już nie. A przecież jeśli tego nie dopilnujemy, czeka nas kara za brak OC. Kary za brak ubezpieczenia potrafią być dotkliwe, tym bardziej, że od 2019 brak OC będzie nas kosztowało więcej niż rok wcześniej.

Dlaczego kary za brak ubezpieczenia OC wzrosły w 2019 roku? Wynika to ze wzrostu płacy minimalnej. Wysokość kar skorelowana jest z wysokością zarobków. Jeśli więc jedne idą do góry, to drugie także. Jakie kary za brak ubezpieczenia auta czekają nas w 2019 roku?

  • Brak ubezpieczenie do 3 dni: 900 zł dla samochodów osobowych; 1350 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 150 zł dla innych pojazdów,
  • Brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni: 2250 zł dla samochodów osobowych; 3380 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 380 zł dla innych pojazdów,
  • Brak ubezpieczenia powyżej 14 dni: 4500 zł dla samochodów osobowych; 6750 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 750 zł dla innych pojazdów.

Jak widać, kary za brak ubezpieczenia samochodu mogą być wyższe niż ubezpieczenie OC. Wiele osób myśli, że uniknie kary za brak ubezpieczenia pojazdu, jeśli nie zostanie zatrzymana przez policję. Nic bardziej mylnego! Informacje o wszystkich polisach samochodowych są przekazywane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – a dokładnie do systemu umożliwiającego wskazanie auta, które nie mają OC lub miały przerwę w posiadaniu tego ubezpieczenia. Okazuje się, że to właśnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za wyłapanie zdecydowanej większości nieubezpieczonych aut – w 2018 roku aż 75% wykryć dokonał sam Fundusz. Zatem właściciele nieubezpieczonych aut powinni obawiać się nie kontroli przez policję, ale tego, że otrzymają wezwanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do zapłaty kary.

Interesuje Cię temat ubezpieczeń pojazdów? Sprawdź inne nasze teksty na ten temat – przeczytaj poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku, sprawdź jak nie przepłacać za ubezpieczenie auta oraz jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy i dowiedz się, dlaczego razem z OC warto wykupić AC.

Co grozi za brak OC?    

Co grozi za brak OC oprócz sporych kar finansowych nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Przede wszystkim jest to obowiązek zapłacenia odszkodowania za wyrządzone szkody ofierze kolizji lub wypadku. Nawet jeśli UFG pokryje koszty związane ze spowodowanym przez nas zajściem, to i tak potem zwróci się do nas o zwrot zapłaconej kwoty odszkodowania. Zatem nie mamy szans, aby uniknąć odpowiedzialności zarówno za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i zobowiązania do pokrycia wyrządzonej szkody. A koszty naprawy zniszczonego auta bądź leczenia i rehabilitacji osoby poszkodowanej potrafią być naprawdę wysokie.

Zapomniałem zapłacić OC – i co teraz?  

Zdarza nam się zapomnieć o opłaceniu OC. Dlaczego? Czasem zapominamy przedłużyć OC nowo kupionego samochodu, czasem nie opłacamy jednej z rat za OC. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Jeśli nie mamy czasu, zawsze możemy wykupić ubezpieczenie OC przez internet.

Brak OC? Ubezpiecz się online w Avivie!

Brak ubezpieczenia OC jest nie tylko niezgodny z prawem – jest przede wszystkim niezwykle niebezpieczny. Nie dość, że za brak ubezpieczenia OC czeka nas nieunikniona kara, to jeszcze poruszając się nieubezpieczonym pojazdem narażamy siebie na ogromne koszty odszkodowań, jeśli doprowadzimy do jakiejkolwiek kolizji. Co więcej, kara zostanie nałożona na nas także za brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu! Nawet jeśli samochód stoi długo nieużywany w garażu czy na parkingu, to i tak na jego właścicielu ciąży obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Każdy, kto nie chce się martwić brakiem OC, ale nie zamierza przepłacać za polisę, może skorzystać z 4% zniżki na płatność online. Wystarczy ubezpieczyć samochód online za pomocą konta w serwisie MojaAviva.

[1] Informacje o produkcie ubezpieczeniowym OC znajdziesz tutaj.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.