Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji [POBIERZ WZÓR]

Pobierz wzór wspólnego oświadczenia o kolizji.

Wystarczy kilka sekund nieuwagi, czysty przypadek albo zwykły pech i stłuczka gotowa. Nikt tego nie chciał, ale stało się. Pytanie – co dalej? Powinniśmy spisać oświadczenie o kolizji. Najważniejsze, aby wiedzieć, co powinno znaleźć się w takim dokumencie lub posiadać przy sobie kopię dokumentu.

Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?      

Jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji? Możemy spisać je samodzielnie lub skorzystać z gotowego formularza. Najważniejsze, aby oświadczenie o kolizji samochodowej posiadało wszystkie ważne elementy. Co więcej, osoba, która doprowadziła do stłuczki, powinna podpisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Jeśli okoliczności zdarzenia nie będą wzbudzać podejrzeń, druga strona może szybciej otrzymać odszkodowanie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu o kolizji drogowej? Oto niezbędne elementy oświadczenia o kolizji drogowej:

●        dane kierowców (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania,) oraz właścicieli samochodów – w końcu kierowca niekoniecznie musi być właścicielem auta;

●        wskazanie na to, kto jest sprawcą, a kto osobą poszkodowaną;

●        dane samochodów, a więc numer rejestracyjny, numer VIN, markę, model i typ samochodu,

●        dane ubezpieczenia OC sprawcy - numer polisy ubezpieczeniowej, nazwę ubezpieczyciela, ale przede wszystkim należy sprawdzić jej ważność na dzień kolizji;

●        datę, miejsce i dokładny czas zdarzenia;

●        dokładny opis okoliczności, z uwzględnieniem znaków drogowych, do których nie dostosował się sprawca;

●        dokładne opisanie zakresu i stopnia zniszczeń samochodów – przy opisie okoliczności stłuczki oraz stopnia zniszczenia aut można zastosować rysunki pomocnicze;

●        informację czy uszkodzeniu uległy inne przedmioty znajdujące się podczas stłuczki w autach – jeśli tak, to w jakim stopniu;

●        dane świadków zdarzenia wraz z ich podpisami;

●        czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej.

Im więcej szczegółów uda się w oświadczeniu zawrzeć, tym łatwiej będzie określić okoliczności zdarzenia. Żeby o niczym nie zapomnieć, warto wzór oświadczenia kolizji wozić ze sobą w schowku w kilku egzemplarzach. W stresującej sytuacji, jaką bez wątpienia jest kolizja drogowa, gotowy wzór oświadczenia kolizji pomoże uporządkować myśli i zagwarantuje, że żadna ważna informacja nie zostanie pominięta.

Tym, których interesuje ubezpieczenie samochodu, polecamy inne nasze teksty na ten temat – poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku oraz ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Oświadczenie o kolizji i co dalej?

Podpisaliśmy oświadczenia o kolizji i co dalej? Gdzie zgłosić szkodę? Oczywiście do ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli w naszej sytuacji możliwe jest skorzystanie z likwidacji w ramach tzw. Bezpośredniej Likwidacji Szkód, to szkodę z OC zgłosić będziemy mogli do Avivy zamiast do ubezpieczyciela sprawcy. Aviva zajmie się wszystkimi formalnościami.

W przypadku zdarzenia drogowego warto pamiętać też o innych rodzajach ubezpieczenia jakie posiadamy. W takiej sytuacji bardzo pomocne będzie na pewno ubezpieczenie assistance, w ramach którego będziemy mogli liczyć na przykład na holowanie pojazdu czy udostępnienie pojazdu zastępczego na czas naprawy. Długość czasu najmu oraz dostępny limit holowania zależy od wybranego wariantu assistance.

Następnie? Po dokonaniu zgłoszenia wypadku u Ubezpieczyciela zostaje uruchomiona procedura likwidacji szkody (m.in. weryfikowane są dostarczone dane i dokumenty, zakres uszkodzeń w pojeździe a także odpowiedzialności za powstałe zdarzenie). Po ustaleniu okoliczności zdarzenia, wycenie szkody i wydaniu decyzji o wypłacie otrzymujemy wysokość należnego nam odszkodowania albo Ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem naprawiającym nasz samochód.


Jak napisać oświadczenie o kolizji na parkingu?

Wzór oświadczenia o kolizji na parkingu jest dokładnie taki sam. Oświadczenie powinno zawierać te same informacje. Warto pamiętać, że na parkingach również znajdują się znaki drogowe, a jeśli ich nie ma, to stosujemy zasadę prawej ręki. Jeśli nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia, kto jest sprawcą stłuczki parkingowej, warto zadzwonić po policję, która po zapoznaniu się z obiema wersjami, pomoże ustalić sprawcę. Jeśli do zdarzenia doszło na parkingu przy galerii handlowej i to my jesteśmy sprawcami kolizji, poprośmy centrum handlowe o wywołanie właściciela drugiego auta lub pozostawmy informację za wycieraczką. Jeśli po powrocie do auta zauważymy zarysowanie lub inne uszkodzenie, a sprawcy nie ma, możemy poprosić centrum o udostępnienie nagrań z monitoringu.

Oświadczenie o kolizji – nie do każdej stłuczki potrzeba policji

Oświadczenie o kolizji bez policji? To jak najbardziej możliwe, jeśli obie strony uczestniczące w kolizji zgadzają się co do przebiegu wersji zdarzeń. Wzór oświadczenia o kolizji możemy wypełnić bez policji, wystarczy, że wiemy, jakie informacje są niezbędne.

Kiedy jednak warto wezwać policję do kolizji? Oto najczęstsze przypadki:

●        kiedy sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia,

●        kiedy nie wiemy, która strona była sprawcą kolizji,

●        kiedy wersje obu stron są rozbieżne,

●        kiedy mamy podejrzenie, że drugi kierowca może być nietrzeźwy,

●        kiedy mamy wątpliwości co do dokumentów drugiego kierowcy,

●        jeśli ktoś z uczestników kolizji został ranny lub w inny sposób ucierpiał na zdrowiu.

Źródła:

https://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/stluczki-i-wypadki/693824,Jak-napisac-oswiadczenie-sprawcy-kolizji.html

https://mojafirma.infor.pl/moto/auto/ubezpieczenie-pojazdu/750715,Kolizja-drogowa-co-dalej.html

https://www.odszkodowaniazoc.pl/stluczka-parkingowa-winny-zrobic-przy-kolizji-parkingu/


Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.